PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Rugsėjo 3 d. 13:09

R. Žemaitaitis stebisi, kodėl jo partija atsidūrė Vokietijos akiratyje: kol kas mes vis dar esame nepriklausoma valstybė

Lietuva

Remigijus Žemaitaitis. / Irmantas Gelūnas/BNS

Benas BrunalasŠaltinis: ELTA


316762

Prezidentui Gitanui Nausėdai pareiškus, kad Remigijaus Žemaitaičio pasisakymai apie žydus gali turėti įtakos priimant jo vadovaujamą partiją į naują valdančiąją koaliciją, pats politikas ragina neskubėti ir palaukti Seimo rinkimų.

„Aš jokioje koalicijoje nedalyvauju, aš nesu pakviestas. Rinkimai vyks spalio 13 dieną“, – Eltai teigė R. Žemaitaitis, dar kartą pažymėdamas, kad visi klausimai dėl koalicijos bus atsakyti suskaičiavus Seimo rinkimų balsus.

„Reikia sulaukti Seimo rinkimų, kai matysime, kokia yra žmonių valia ir kaip žmonės sudėlioja tą valią“, – pridūrė jis.

Pastaruoju metu reitingus besiauginusios partijos pirmininkas sureagavo ir į prezidento G. Nausėdos žodžius, kad į rezonansą sukėlusius R. Žemaitaičio pasisakymus apie žydus jautriai reaguoja Vokietija – viena svarbiausių Lietuvos partnerių.

„Nemuno aušros“ lyderio teigimu, dėl tokių užsienio valstybių indikacijų reikėtų sunerimti, nes, aiškino jis, tai galima vertinti kaip spaudimą suvereniai valstybei.

„Jeigu mes sakome, kad Eduardui Vaitkui spaudimą daro Rusijos politinės jėgos, tai klausimas, kas darys (įtaką – ELTA) mūsų būsimai koalicijai, jei valią primetinės kitos valstybės. Valstybės saugumo departamentas turėtų labai suklusti, sunerimti. Matyt, turėtų daugiau kardomųjų priemonių pritaikyti diplomatams ir visiems kitiems, kurie bando daryti valstybės politikams spaudimą“, – teigė po neigiamo Konstitucinio Teismo (KT) sprendimo Seimo mandato atsisakęs politikas.

„Aš gyvenu Lietuvos Respublikoje ir vadovaujuosi 1992 m. spalio 25 d. priimta Konstitucija, kad valstybėje negali niekas duoti nurodymų, paaiškinimų, kas gali būti renkamas ir panašiai. Kol kas mes vis dar esame nepriklausoma valstybė, mūsų valstybėje galioja mūsų Konstitucija, o ne Vokietijos“, – aiškino jis.

Anot R. Žemaitaičio, dėl šios situacijos jis jau yra surinkęs bei Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT) perdavęs reikiamą medžiagą.

„Mes jau surinkome medžiagą nuo vakar dienos ir papildomai pateikėme Žmogaus teisių teismui, kad užsienio diplomatai, užsienio atstovybių atstovai kišasi į teisėsaugos darbą, nurodydami, kad Žemaitaitis yra antisemitas, taip formuojant poziciją. Žmogaus teisių teisme šie dokumentai jau pateikti“, – sakė politikas.

Neketina įsiklausyti į prezidento raginimus pasiaiškinti dėl žydų bendruomenę įžeidusių žodžių

R. Žemaitaitis leido suprasti, kad nepaklausys ir prezidento patarimo pasiaiškinti dėl žydų bendruomenę įžeidusių žodžių.

„Neturiu nei vieno atsiprašyti. Aš neįžeidžiau nei vieno žydų tautybės žmogaus, kuris nebuvo kagėbistas, kuris nebuvo enkavėdistas“, – teigė politikas, kartodamas, kad pasipiktinimą sukėlusiais savo pasisakymais kritikavo ne žydų tautą, bet dabartinį Izraelio premjerą Benyaminą Netanyahu.

„Ne veltui net Borrellis (Europos Sąjungos diplomatijos vadovas – ELTA) pasiūlė taikyti sankcijas (Izraelio – ELTA) ministrams. Ne žydų tautai, bet ministrams. Tą akcentavau kelis kartus“, – apibendrino R. Žemaitaitis.

Prezidentas G. Nausėda pirmadienį teigė, kad partijos „Nemuno aušra“ lyderio pasisakymai apie žydų tautą gali tapti svarbiu veiksniu, sprendžiant dėl šios politinės jėgos priėmimo į valdančiąją koaliciją. Be to, jo teigimu, klausimų dėl šio politiko pareiškimų kyla ir Lietuvos strateginei partnerei Vokietijai.

Todėl prezidentas paragino „Nemuno aušros“ partiją paneigti anksčiau išsakytus savo pasisakymus žydų tautos atžvilgiu.

„Norėtųsi pirmiausia, kad ši partija išnaudotų tą laikotarpį, kuris likęs iki rinkimų, kad paneigtų – paneigtų visus tuos dalykus, dėl kurių pasisakė anksčiau. Tai galima padaryti, galima perlipti per save ir pasakyti, kad aš buvau neteisus. Ir tai galėtų iš dalies pataisyti situaciją. Nors kaip aš jau minėjau, dalykai yra nuėję pakankamai toli“, – pabrėžė jis.

ELTA primena, kad R. Žemaitaičio vadovaujama partija „Nemuno aušra“ pastaruoju metu dažnai minėta kaip viena iš tikėtinų naujos valdančiosios daugumos narių. Tokias kalbas sustiprino Seimo rinkimų favoritais laikomų socialdemokratų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė užsiminusi, jog neatmestų galimybių formuoti valdančiąją koaliciją su „Nemuno aušra“.

Toks socialdemokratės pasisakymas buvo viešai sukritikuotas, akcentuojant, kad partijos „Nemuno aušra“ lyderis R. Žemaitaitis Konstitucinio Teismo buvo pripažintas dėl antisemitinių pareiškimų sulaužęs Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidęs Konstituciją.

Reaguodama į V. Blinkevičiūtės pasisakymą Seimo pirmininkė ir Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen pareiškė, kad nematytų savo politinės jėgos koalicijoje su „Nemuno aušra“, o konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis paragino centro kairėje ir dešinėje esančias partijas tartis ir taip po rudenį vyksiančių rinkimų užkirsti kelią radikalioms jėgoms pateikti į valdžią.

Seimo rinkimai vyks šių metų spalio 13 dieną.