Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Padegtos durys R. Zabarausko laiptinėje ©„Facebook“
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
2018 m. rugpjūtį ir rugsėjį nemažo dėmesio sulaukė Vilniuje prasidėjusi istorija, kai buvo padegtos Lietuvos gėjų lygos (LGL) durys, o savo homoseksualumo neslepiančio režisieriaus Romo Zabarausko laiptinėje durys buvo padegtos net tris kartus. Iš pradžių įtarta, kad tai – homofobų išpuoliai, tačiau galiausiai aiškėja, kad ši istorija – gerokai tamsesnė ir pikantiškesnė.
R. Zabarausko laiptinėje duris deginę vyrai buvo sučiupti per kelias savaites. Nors pats režisierius virtualioje erdvėje skelbė, kad tokie padegimai – išpuoliai prieš netradicinės seksualinės orientacijos asmenis, galiausiai paaiškėjo, kad R. Zabarauskas kiek susireikšmino – nei jis pats, nei kiti homoseksualūs asmenys padegėjų nedomino.
„Padegimai nebuvo susiję su neapykantos nusikaltimais. Tai buvo susiję su nuomojančių asmenų veikla. Kokia tai veikla, atskleisti šiuo metu negalime, bet tai buvo susiję su trumpalaike nuoma, vykdoma tame bute“, – po padegėjų sulaikymo teigė Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato vadas Saulius Gagas ir patikslino, kad padegtos buvo ne LGL biuro, bet pastato, kuriame šis biuras įsikūręs, durys.
Kaip paaiškėjo, į policijos rankas tąkart pakliuvo vyrai, gimę 1990 ir 1986 m. Abu jie policijai žinomi, jau yra teisti už vagystes, sužalojimus, grasinimus nužudyti, plėšimus, sukčiavimą, narkotikų platinimą.
Jau po sulaikymo neoficialiai būta kalbų, kad šie padegimai gali būti susiję su prostitučių, kurios kartais nuomojasi butus ar gyvena name, kuriame apsistojęs ir R. Zabarauskas, veikla. Tačiau galiausiai paaiškėjo, kad įtariamieji padegėjai nėra šiaip vietiniai nusikaltėliai, bet galimai priklauso tarptautiniam nusikalstamam tinklui, veikiančiam Lietuvoje ir Ispanijoje.
Padegėjai – ne homofobai, o smogikai
Nors nuo durų padegėjų sulaikymo praėjo daugiau nei metai, byla dėl turto sunaikinimo iki šiol neperduota teismui. Ir greičiausiai artimiausiu metu teismo nepasieks, mat daug dėmesio sulaukę durų padegimai, kaip paaiškėjo, yra ne vietinių Vilniaus nusikaltėlių veikla, o gerokai sudėtingesnio nusikalstamo tinklo narių darbas.
Generalinės prokuratūros atstovai Alfa.lt teigė, kad ikiteisminis tyrimas iki šiol yra intensyviai atliekamas, tačiau jame figūruoja ne tik R. Zabarausko laiptinėje padegtos durys, bet ir daugybė kitų nusikaltimų, apie kuriuos 2019 m. lapkritį buvo paskelbta viešai, sudavus stiprų smūgį nusikalstamo susivienijimo nariams Lietuvoje ir Ispanijoje.
„Lietuvos policija kartu su Ispanijos Karalystės Nacionaline policija, glaudžiai bendradarbiaudama su Europolu ir Eurojustu, suderintu laiku Lietuvoje ir Ispanijoje pradėjo vykdyti sulaikymo operacijas organizuotos nusikalstamos grupuotės narių, užsiėmusių prekyba žmonėmis ir pelnymusi iš kito asmens prostitucijos tarptautiniu mastu“, – tuomet skelbė Generalinė prokuratūra.
Kaip tuomet paaiškėjo, įtarimų apie tokią grupuotę kilo 2018 m. pradžioje, policijai ėmus analizuoti gaunamą informaciją ir tam tikrus įvykius. Galiausiai nustatyta, kad, kaip pranešta, „Lietuvoje tarptautiniu mastu veikia organizuota nusikalstama grupuotė, kuri užsiima nelegalaus „verslo“ organizavimu – pelnymusi iš merginų prostitucijos, o konkurentus šalina brutalia fizine prievarta bei naudodama kitus būdus, pavojingus visuomenei“.
Generalinė prokuratūra Alfa.lt patvirtino, kad R. Zabarausko laiptinės durų padegėjai ugnimi bandė atsikratyti konkurentų: „Tiriant durų padegimų atvejus buvo išaiškinta organizuota nusikalstama grupė, kuri pelnėsi iš merginų prostitucijos, o konkurentus šalino brutalia fizine prievarta bei naudodami kitus, visuomenei pavojingus būdus.“
Oficialiai skelbta, kad 2019 m. lapkričio 12 d. Lietuvos Respublikos devyniose apskrityse bei Ispanijos Karalystės Malagos regione buvo atlikta plataus masto tarptautinė sulaikymo operacija, kurios metu Ispanijoje buvo sulaikyti du pagrindiniai šios nusikalstamos struktūros organizatoriai, o Lietuvoje dar trylika šios grupuotės narių. Operacijos metu buvo atlikta apie 50 kratų, kurių metu paimta keliasdešimt tūkstančių eurų grynųjų pinigų, narkotinės ir psichotropinės medžiagos, padirbti dokumentai ir pinigai, bankinės bei SIM kortelės, ginklas bei šaudmenys, kaukės, smurto įrankiai, automobilis su policijos švyturėliais.
alfalt-logo-skaidrus.png