R. T. Erdoganas Turkijos parlamentui pateikė Švedijos paraišką dėl narystės NATO

ozan-oztaskiran-NSp1SZpb6-o-unsplash
Pasaulis
Unsplash.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Turkų prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) pirmadienį Turkijos parlamentui oficialiai pateikė Švedijos paraišką dėl narystės NATO, pranešė jo biuras.

Tai reiškia, kad po metus ir penkis mėnesius trukusio prieštaravimo Turkija galbūt pagaliau nusileido ir Švedija galės įstoti į NATO.

Turkija ir Vengrija yra vienintelės NATO narės, dar neratifikavusios Švedijos narystės po to, kai Stokholmas praėjusiais metais atsisakė tradicinės karinio neprisijungimo politikos ir dėl Rusijos karo Ukrainoje pateikė paraišką dėl narystės.

Liepą Vilniuje vykusiame NATO aukščiausiojo lygio susitikime R. T. Erdoganas sutiko pateikti Švedijos įstojimo protokolą Didžiajai nacionalinei asamblėjai ir užtikrinti ratifikavimą, didėjant partnerių spaudimui Ankarai.

„2023 metų spalio 23 dieną prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pasirašė Švedijos narystės NATO protokolą ir nusiuntė jį Turkijos Didžiajai Nacionalinei Asamblėjai“, – socialiniame tinkle „X“ paskelbė prezidentūra.

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas netrukus po to paragino Turkijos parlamentą greičiau balsuoti dėl Švedijos narystės aljanse.

„Palankiai vertinu tai, kad prezidentas R. T. Erdoganas pasirašė Švedijos stojimo protokolą ir perdavė jį Didžiajai nacionalinei asamblėjai. Tikiuosi greito balsavimo dėl ratifikavimo ir netrukus pasveikinti Švediją kaip visateisę NATO sąjungininkę“, – sakoma J. Stoltenbergo pareiškime.

Suomija, prašymą įstoti į Aljansą pateikusi tuo pačiu metu kaip ir Švedija, prie NATO prisijungė balandį. R. T. Erdoganas spaudė Švediją imtis priemonių dėl Korano išniekinimo šalyje, dėl kurio pablogėjo dvišaliai santykiai.

Ankara taip pat kaltina Švediją priglaudžiant kurdų kovotojus ir reikalauja juos išduoti.