PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Rugpjūčio 24 d. 09:34

R. F. Kennedy jaunesnysis atsisakė kandidatūros JAV prezidento rinkimuose, parėmė D. Trumpą

Pasaulis

Robertas F. Kennedy. Scanpix nuotr.

Rūta AndrošiūnaitėŠaltinis: BNS


315262

Robertas F. Kennedy jaunesnysis, garsaus Amerikos politinio klano atžala, penktadienį atsisakė savo siekio dalyvauti JAV prezidento rinkimuose ir parėmė Donaldą Trumpą, taip įnešdamas naujo netikrumo į kovą dėl Baltųjų rūmų.

„Aš nebemanau, kad turiu realų kelią į pergalę rinkimuose“, – per spaudos konferenciją svyruojančioje Arizonos valstijoje sakė R. F. Kennedy, prieš skiepus pasisakantis aktyvistas ir sąmokslo teorijų šalininkas, kuriam apklausos žadėjo vienaženklę rinkėjų paramą.

70 metų R. F. Kennedy pasmerkė Demokratų partijos sprendimą savo kandidate išsirinkti viceprezidentę Kamalą Harris be pirminių rinkimų ir išvardijo ilgą sąrašą nuoskaudų dėl savo buvusios partijos, dėl kurių, anot jo, jis dabar „meta savo paramą prezidentui Trumpui“.

R. F. Kennedy nepavyko patekti į rinkimų sąrašus net pusėje iš 50 JAV valstijų, o jo nepriklausoma kandidatūra pasižymėjo daugybe keistų posūkių – įskaitant teiginį, kad jis turi parazitinį smegenų kirminą, ir pasakojimą apie negyvo meškiuko išmetimą Centriniame parke.

Jo pozicijai nepritarė dauguma jo garsios šeimos narių.

„Mūsų brolio sprendimas šiandien paremti Trumpą yra vertybių, kurios mūsų tėvui ir mūsų šeimai yra pačios brangiausios, išdavystė“, – bendrame pareiškime, kuriuo parėmė K. Harris, sakė penki jo broliai ir seserys.

„Tai liūdna liūdnos istorijos pabaiga“, – nurodė jie.

R. F. Kennedy iš rinkimų pasitraukė praėjus dienai po to, kai sparčiai populiarėjanti K. Harris Demokratų nacionaliniame suvažiavime Čikagoje pasakė jaudinančią kalbą, priėmė partijos nominaciją ir pradėjo paskutinį 10 savaičių sprintą iki lapkričio 5 dieną vyksiančių rinkimų.

Sąmokslo teorijos

Analitikai nevienareikšmiškai vertina, kokią įtaką R. F. Kennedy pasitraukimas turės prezidento rinkimams ir kiek jo šalininkų parems D. Trumpą ir K. Harris.

Tačiau labai įtemptose varžybose gali būti, kad net keli tūkstančiai balsų lemiamoje svyruojančioje valstijoje gali nulemti, kas dirbs Baltuosiuose rūmuose, nes abi pusės gaudys neapsisprendusių rinkėjų balsus.

Per D. Trumpo mitingą Glendale kalbėtojai, tarp jų Charlie Kirkas ir Kari Lake, ne kartą užsiminė apie MAGA judėjimą, kuriame, anot jų, laukiami visi, įskaitant nepatenkintus demokratus.

Praėjus kelioms minutėms po pasirodymo scenoje D. Trumpas prie mikrofono pasveikino R. F. Kennedy, visa tai lydint pirotechnikai ir grupės „Foo Fighters“ dainai „My Hero“.

R. F. Kennedy, kuris atrodė besijaučiąs šiek tiek nepatogiai, džiūgaujančiai miniai pasakė, kad norėtų dirbti su „būsimuoju prezidentu“ D. Trumpu, kad „chemikalai būtų pašalinti iš mūsų maisto“.

D. Trumpas negailėjo pagyrų R. F. Kennedy, sakydamas, jog jie „kartu kovos, kad nugalėtų korumpuotą politinį isteblišmentą ir grąžintų šios šalies kontrolę žmonėms“.

Jis taip pat pasinaudojo R. F. Kennedy pasirodymu, kad paskelbtų apie vadinamosios „nepriklausomos prezidentinės komisijos dėl pasikėsinimų nužudyti“ sudarymą.

„Jiems bus pavesta paskelbti visus likusius dokumentus, susijusius su prezidento Johno F. Kennedy nužudymu“, – sakė jis.

1963 metais įvykęs prezidento – R. F. Kennedy jaunesniojo dėdės – nužudymas ir toliau intriguoja daugybę šalies gyventojų ir išlieka nesuskaičiuojamų sąmokslo teorijų objektu.

R. F. Kennedy rinkėjai taip pat yra K. Harris akiratyje, o jos kampanijos vadovė Jen O'Malley Dillon sakė, kad demokratė „nori pelnyti jūsų paramą“.

„Net jei nesutariame visais klausimais, Kamala Harris žino, kad mus daugiau dalykų vienija, nei skiria“, – sakė ji.

Įtempta kova

Likus mažiau nei trims savaitėms iki rugsėjo 10-ąją Filadelfijoje vyksiančių debatų, K. Harris ir D. Trumpas apklausose eina koja kojon.

59 metų K. Harris, buvusi Kalifornijos senatorė ir prokurorė, paliko demokratų suvažiavimą Čikagoje su trenksmu, nes aplenkė D. Trumpą apklausose, nors šis pirmavo prieš tai, kai ji praėjusį mėnesį pakeitė prezidentą Joe Bideną kaip demokratų kandidatė.

Vos per mėnesį K. Harris, pirmoji juodaodė ir Pietų Azijos šaknų turinti moteris, sulaukusi didžiosios partijos nominacijos siekti prezidento posto, pritraukė rekordinę pusę milijardo dolerių sumą.

Penktadienį jos kampanija sulaukė dar vieno galimo postūmio, kai Federalinio rezervo sistemos pirmininkas Jerome'as Powellas pareiškė, kad atėjo laikas mažinti palūkanų normą.

78-erių D. Trumpas mobilizuoja savo dešiniųjų pažiūrų bazę apokaliptiniais perspėjimais apie migrantus nusikaltėlius ir piešia tamsų „nykstančios“ šalies, kurią tik jis gali išgelbėti, paveikslą.

Tuo metu Demokratų partijos strategai šią savaitę Čikagoje pasitelkė prieš D. Trumpą nusiteikusių respublikonų virtinę, įskaitant buvusius administracijos pareigūnus, miestelio merą ir buvusį valstijos pareigūną.

„Jei 2024 metais balsuosite už Kamalą Harris, būsite ne demokratas, o patriotas“, – sakė buvęs Džordžijos gubernatorius leitenantas Geoffas Duncanas (Džefas Dankanas).