PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2017 m. Gruodžio 6 d. 14:19

Pyragų receptai kalėdiniams susitikimams ar jaukiems vakarams namuose

Vilnius

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


22522

Kalendoriui pradėjus skaičiuoti žiemos sezono dienas, o šaltukui spaudžiant bei kelius ledu dengiant vis dažniau, ilgais žiemos vakarais sušildyti gali karštas pyrago gabalėlis ir gardaus jo aromato šiluma. O ir artėjant šv. Kalėdoms daugėja įvairių vakaronių su draugais, artimaisiais, kolegomis ar „žiburėlių“ vaikų mokymo įstaigose. Ieškant įkvėpimo, kokiu kepiniu nustebinti, dalinamės meistrų pastebėtomis konditerijos tendencijomis ir keliais itin skanių pyragų receptais.

Pastaraisiais metais žmonės vis labiau domisi sveikesnėmis kepinių ir konditerijos gaminių alternatyvomis, renkasi lengvesnius, natūralesnius, gaivesnio skonio kepinius, pastebi „Maximos“ konditerijos meistrai. Taip pat daugėja ir pirkėjų, kurie dairosi kepinių be glitimo, ieško saldėsių visai be ar su mažiau cukraus.

„Net ir prieš didžiausias žiemos šventes žmonėms yra aktualūs mažiau kalorijų turintys, natūralesni desertai – su uogomis – šviežiomis ar šaltyje džiovintomis – liofilizuotomis, uogų tyrėmis, gaiviais pertepimais: grietinėlės, panakotos, maskarponės ar rikotos. Taip pat pamažu atsisakoma gausiai ir įvairiomis spalvomis dekoruotų saldėsių, tačiau su Kalėdomis asocijuojančių dekoro elementų prieš šventes nevengiama. Į rinką žengia ir naujos konditerijos gaminių formos. Ir nors apskritimo formos pyragai ar tortai išlieka žanro klasika, įdomesnės formos gaminiai stalą ir papuošia, ir akį žymiai labiau patraukia“, – atskleidžia Aidas Poleninas, „Maximos“ maisto gamybos departamento direktorius.

Vis tik, A. Polenino teigimu, vyraujanti tendencija – saldūs, sotūs, turtingi skoniu tortai ir pyragai. Ekspertas dalinasi keletu lengvai pagaminamų kepinių receptų, kurie valgomi dar šilti –artimuosius sušildys, o šalti – nustebins besivaišinančius.

Morkų pyragas su varškės kremu

Pyrago tešlai reikės:

280 g miltų

2 stiklinių per burokinę tarką sutarkuotų morkų (apie 2 didelės morkos)

400 g cukraus

250 ml alyvuogių aliejaus

100 g varškės

3 kiaušinių

1 a. š. kepimo miltelių

2 a. š. cinamono

80 g graikinių riešutų

150 g konservuotų ananasų

Varškės glaistui reikės:

2 š. minkšto sviesto

120 g varškės

50 g grietinės

1 a. š. vanilės

150 g cukraus pudros

„Pagaminti šį pyragą – labai lengva. Į vieną indą reikia sudėti visus pyrago tešlai reikalingus sausus, birius ingredientus, į kitą – skystus. Išmaišius viską atskirai, sumaišyti kartu ir šauti į iki 180°C laipsnių įkaitintą orkaitę, kepti apie 1 val. Galima patikrinti, ar pyragas iškepęs mediniu pagaliuku – tešla turi būti drėgna, bet per daug nelipti. Glaistui reikiamus produktus ištrinti ir užtepti ant atvėsusio pyrago“, – sako A. Poleninas.

Obuolių pyragas, kuriame nesijaučia kieti obuoliai

„Kietų obuolių pojūtis pyrage patinka ne visiems, todėl šis receptas patiks visiems – net tiems, kurie nemėgsta obuolių pyragų“, – mano A. Poleninas. Pirmiausiai nulupkite ir griežinėliais supjaustykite 7 vidutinio dydžio obuolius. Juos suberkite į keptuvę kartu su nedideliu sviesto gabalėliu. Troškinkite obuolius ant žemos temperatūros, o jiems sušilus pagal skonį įberkite cukraus ir cinamono, bet troškinti dar nenustokite. Kol išsitroškins obuoliai paruoškite pyrago pagrindą – ištirpdykite 200 g sviesto, į indą įkulkite 2 kiaušinius, įberkite 150 g cukraus, vanilinio cukraus, viską išmaišykite. Į masę suberkite persijotus 360 g miltų bei kepimo miltelių.

Aidas Poleninas pataria net naudojant aukščiausios kokybės miltus juos persijoti, nes pyragas taps puresnis ir išvengsite miltų gabaliukų jau iškepusiame pyrage. Pyrago masę ir obuolius sumaišykite, krėskite į indą ir kepkite 180°C apie 45 min.

Skanios spalvos burokėlių pyragas

„Burokėliai jau kurį laiką karaliauja lietuvių širdyse, o taip pat ir virtuvėje: burokėlių salotos, apkepai, sriubos ir net pyragai yra vis dažniau išbandomi“, – teigia A. Poleninas.

Tešlai reikės:

200 g miltų

2 a. š. cukraus pudros

100 g sviesto, vidutinio kietumo, supjaustyto 1,5 cm kubeliais

1 kiaušinio

2 v. š. vandens

1 v. š. citrinos sulčių

Įdarui reikės:

350 g virtų ir nuluptų burokėlių

125 ml grietinėlės

2 kiaušinių

175 g tamsaus muskuso cukraus

1 a. š. malto imbiero

1 citrinos sutarkuotos žievelės

Įkaitinkite orkaitę iki 200 °C temperatūros. Tuo metu sumaišykite miltus ir sviestą, tai būtų geriausia daryti rankomis, kad pajustumėte tešlos gabalėlius. Kitame inde sumaišykite likusius ingredientus. Miltų ir sviesto dubenyje viduryje padarykite duobelę ir į ją supilkite kiaušinio ir kitų ingredientų mišinį. Naudojant peilį lengvai įmaišykite skystus ingredientus į miltų ir sviesto mišinį. Jeigu tešla atrodo per sausa, įpilkite šlakelį vandens. Kai tešla pradės kibti rankomis suformuokite rutulį, apvyniokite jį maistine plėvele ir bent 15 minučių įdėkite į šaldytuvą.

Darbo paviršių plonu sluoksniu pabarstykite miltais ir iškočiokite tešlą į maždaug 3 mm storio lakštą. Įdėkite jį į sviestu išteptą kepimo skardą, ant viršaus uždėkite kepimo popieriumi ir priberkite žirnių, ryžių ar kitų kietų kruopų. Po 15 minučių kepimo išimkite kruopas ir kepimo popierių ir kepkite pyrago pagrindą dar apie 8–10 minučių. Išėmę pyragą sumažinkite orkaitės kaitrą iki 180°C temperatūros.

Išvirtus ir nuluptus burokėlius supjaustykite kubeliais ir sutrinkite juos kartu su grietinėle. Kitame inde pirmiausia sumaišykite kiaušinius ir cukrų, tuomet supilkite burokėlių masę ir likusius ingredientus, viską gerai išmaišykite.

Supilkite burokėlių masę ant pyrago ir kepkite orkaitėje apie 30–40 minučių, kol pakračius pyragą drebės tik jo vidurys. Prieš patiekiant leiskite atvėsti.