Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Asociatyvi nuotr.
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Ginkūnuose esančio daugiabučio gyventojai priblokšti – be jų žinios kieme priešais langus planuojama įrengti pusiau požeminių konteinerių aikštelę. Ginkūnų seniūnė Vilija Kvasienė pripažįsta: išėjo nesusipratimas, tačiau gyventojus papiktinęs sprendimas vargu ar bus atšauktas.
Patogi klaida?
Apie pusiau požeminių konteinerių kaimynystę Žeimių g. 2 daugiabučio gyventojai sako sužinoję vakar, kai į jų kiemą atvyko darbininkai ir ėmėsi matavimo darbų. „Paklausėme, ką čia daro. Iš pradžių net norėjo sakyti“, – pasakoja ginkūniškis Aivaras Vozgirdas.
Planai įrengti pusiau požeminių konteinerių aikštelę jį, kaip ir kitus daugiabučio gyventojus, gerokai nustebino. „Mes apie tai nieko nežinojome. Nebuvo jokių iškabų, į susirinkimus, svarstymus taip pat nebuvome kviečiami. Taip išeina, kad informacija nuo mūsų buvo sąmoningai slepiama, norint mums užkrauti tuos konteinerius. Juk iš pradžių buvo numatyta juos įrengti prie kito namo, tačiau jo gyventojai užprotestavo“, – sako A. Vozgirdas.
Gilinantis į dokumentus, susijusius su šios konkrečios aikštelės įrengimu, adreso Žeimių g. 2 išties nematyti – minimas tik Žeimių g. 2A. „Pagal Registrų centrą gyvename Žeimių g. 2, bet Regia.lt esame sumaišyti su kitu namu – Žeimių g. 2A. Galbūt dėl to taip išėjo. Vis tik mūsų seniūnė dirba jau ne vienerius metus – negi tokių dalykų nežinojo? Ji apskritai yra vienintelė, kuri nesutiko mums padėti ir dar bandė mus kaltinti, kad neatėjome į susirinkimą, į kurį net nebuvome kviečiami. Galų gale jeigu požeminė aikštelė statoma keturiems daugiabučiams, manau, nėra sudėtinga suskaičiuoti, kad kažkurio vieno trūksta: arba 2, arba 2A“, – stebisi A. Vozgirdas.
Vaizdas pro langą: medžius pakeis pilka aikštelė
Vyras teigia, kad pusiau požeminių konteinerių aikštelė yra puiki idėja, tačiau jai reikėtų parinkti kitą vietą. Žeimių g. 2 – kraštinis namas, kitų daugiabučių gyventojams teks iki konteinerių paėjėti, o gal net važiuoti.
Be to, aikštelę ketinama įrengti prieš pat gyventojų langus, pro kuriuos dabar matyti žalia medžių oazė. „Medžius iškirs, o mes matysime ir girdėsime mašinas, šiukšliavežes. Mūsų laukia didelis triukšmas. Kodėl negalima aikštelės įrengti namo šone arba kitoje visiems gyventojams patogioje vietoje – žalios zonos mūsų kvartale tikrai netrūksta“, – siūlo A. Vozgirdas.
Jis priduria gavęs Ginkūnų seniūnės pažadą, kad ji leidimo kasimo darbams neduos tol, kol situacija nebus išspręsta.
Seniūnė: šiukšles reikia tvarkyti kaip priklauso
Susisiekus su Ginkūnų seniūne, šioji pripažįsta – įvyko nesusipratimas. „Projektuotojai aikštelę planavo pagal Regia.lt ir Maps.lt duomenis, o ten adresai sumaišyti. Užtat taip ir išėjo, kad į susirinkimus pakvietėme kito namo gyventojus. Apgailestaujame“, – sako V. Kvasienė ir informuoja, kad rytoj su Žeimių g. 2 gyventojais planuojamas susitikimas.
„Atvažiuos Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (toliau – ŠRATC) specialistai, jeigu bus galimybė, dalyvausiu ir aš pati. Spėlioti nenorėčiau, bet greičiausiai tai bus informacinio pobūdžio susirinkimas, nes kitos vietos aikštelei iš esmės nėra – visur kitur komunikacijos ir jų apsauginės zonos, kurios negali būti kertamos“, – prognozuoja seniūnė.
Veto teisės Žeimių g. 2 gyventojai, anot V. Kvasienės, greičiausiai neturės. „Tai yra valstybinė žemė, nepriskirta daugiabučių kiemams. Ir aš manau, kad valstybės ir visos Europos interesas yra šiukšles tvarkyti taip, kaip priklauso. Daug kur žmonės iš pradžių buvo pasipiktinę, bet kai pasižiūrėjo nuotraukas, vaizdo medžiagą, pamatė, kad aikštelės atrodo gražiai. Visur plytelės, švaru, tvarkinga – nei katinas, nei koks benamis įlįs. Be to, negaliu tvirtinti 100 proc., bet konteinerių išvalymas gali būti net ne iš jų kiemo“, – sako seniūnė.
Komentuoja Monika Šarnienė, ŠRATC Rinkliavos administravimo ir paslaugų kontrolės tarnybos konsultantė:
„Supažindinus gyventojus su projektiniais sprendiniais ir gavus motyvuotus argumentus, kodėl aikštelė neturėtų būti įrengiama konkrečioje vietoje, yra reaguojama, ieškomas geriausias aikštelės įrengimo sprendimas.
Tačiau dažnai gyventojų skundai būna grindžiami tuo, kad jie tiesiog nenori aikštelės konkrečioje vietoje arba labiau norėtų, kad ji būtų prie kaimynystėje esančio namo. Parenkant aikštelės įrengimo vietą privaloma laikytis reikalavimų, kad daugiabučių namų rajonuose vidutinis atstumas iki antrinių žaliavų surinkimo konteinerių aikštelių būtų ne didesnis kaip 100 metrų, negali būti pastatyta arčiau nei 10 metrų nuo pastato langų ir (ar) durų, turi būti užtikrinta galimybė privažiuoti aptarnaujančiam transportui, negali būti įrengtos ant esamų požeminių komunikacijų, maksimaliai siekiama išsaugoti esamus medžius ir. kt.
Konkrečiu atveju aikštelės perkėlimas į kitą, nei suprojektuota vietą, turės būti vertinamas visais išvardintais aspektais iš naujo. Naujos aikštelės dėl jų įrengimo po žeme, sprendžia nemalonių kvapų problemą, nes dėl žemėje esančios žemesnės temperatūros atliekų puvimo procesas tampa lėtesnis, aikštelės sumažins ir vizualinę taršą, kuri leis pagerinti bendrą aplinkos estetinį vaizdą, o taip pat dėl priimtų konteinerinių aikštelių technologinių sprendimų, atliekos nebebus ištraukinėjamos iš konteinerių asocialių asmenų. Pagrindinis projekto tikslas - išplėsti komunalinių atliekų rūšiuojamąjį surinkimą laikantis teisės aktų reikalavimų ir skatinti gyventojus aktyviau rūšiuoti."