PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2021 m. Lapkričio 30 d. 17:35

PSO ragina imtis „racionalių“ priemonių reaguojant į omikron atmainą

Pasaulis

BNS nuotr.

Etaplius.lt BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


196017

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) antradienį paragino šalis išlikti ramias ir imtis „racionalių“ priemonių reaguojant į naują, sparčiai plintančią pandeminio koronaviruso atmainą omikron.

„Raginame visas valstybes nares imtis racionalių, proporcingų rizikos mažinimo priemonių“, – pranešime sakė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas (Tedrosas Adhanomas Gebrejesusas).

„Pasaulio atsakas privalo būti ramus, koordinuotas ir nuoseklus“, – pabrėžė jis.

Naujoji atmaina, apie kurią PSO pirmuosius pranešimus gavo iš Pietų Afrikos mažiau nei prieš savaitę, sparčiai plinta įvairiuose žemynuose.

Dešimtys šalių jau įvedė kelionių suvaržymų, bet PSO įspėja to nedaryti, baimindamasi, kad uždrausti keliones iš tų šalių, kur pirmiausiai buvo pastebėta naujoji atmaina, gali būti nesąžininga ir kad tokie draudimai neskatintų stebėti viruso.

„Dėkoju Botsvanai ir Pietų Afrikai už tai, kad [jos] taip greitai aptiko šį variantą, atliko sekoskaitą ir pranešė [apie jį]", – sakė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

„Mane labai neramina tai, kad šias šalis kitos [valstybės] dabar baudžia už teisingą poelgį“, – pridūrė jis.

PAR mokslininkai pranešė aptikę naują pandeminio koronaviruso variantą su daugeliu mutacijų, o PSO įspėjo, kad šis variantas kelia „labai didelę“ riziką pasaulyje.

„Daugiau klausimų nei atsakymų“

Tuo pačiu metu Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas pabrėžė, jog vis dar neaišku, koks šios atmainos pavojingumas.

„Vis dar turime daugiau klausimų nei atsakymų apie omikron poveikį perdavimui, ligos sunkumui ir testų, gydymo ir vakcinų veiksmingumui“, – pridūrė jis.

PSO vadovo teigimu, nestebina, kad šalys nori apsaugoti savo piliečius „nuo dar nevisiškai suprantamo varianto“.

„Tačiau lygiai taip pat esu susirūpinęs tuo, kad kelios valstybės narės įveda šiurkščias, visa apimančias priemones, nepagrįstas įrodymais... [Jos] nėra veiksmingos pačios savaime ir... tik didins neteisybę“, – sakė jis.

Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas taip pat akcentavo didžiulius skirtumus tarp šalių kalbant apie vakcinas: turtingosios turi dideles jų atsargas ir pradeda skiepyti stiprinamąja doze, o neturtingesnėse šalyse daug net pažeidžiamiausių grupių žmonių vis dar laukia pirmosios dozės.

Sveikatos apsaugos ekspertai seniai perspėja, kad leidžiant COVID-19 nevaržomai plisti, tam tikrose vietose smarkiai padidėja naujų, pavojingesnių koronaviruso atmainų atsiradimo tikimybė ir taip kyla pavojus visam pasauliui.

„Kuo ilgiau leisime pandemijai tęstis, nesugebėdami spręsti neteisybės dėl vakcinų ar tikslingai, nuosekliai taikyti visuomenės sveikatos bei socialinių priemonių, tuo daugiau suteiksime šiam virusui galimybių neprognozuojamai ar nestabdomai mutuoti“, – pabrėžė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

BNS