PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Gegužės 13 d. 17:11

Protėvių paieškos JAV gimusią operos solistę atvedė į Šiaulius

Šiauliai

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


2698

Būdama šešerių, Žaklina Brius (Jacqueline Bruce) per televizoriaus ekraną pirmą kartą išvydo operos solistę ir iškart suprato, kuo nori būti užaugusi. Nors tėvai šešiametės svajonę palaikė vaikiška užgaida, dabar Žaklina, skambant simfoninio orkestro garsams, persikūnija į žinomiausius operos personažus. Tiesa, kaipgi nutiko, kad šią istoriją JAV gimusi ir augusi solistė pasakoja ne kur kitur, o Šiauliuose?


Foto galerija:

eurydice1.jpg
home.jpg
masaniello.jpg
opera03.jpg

Į Lietuvą – su viltimi pažinti protėvius

„Laba diena. Ačiū. Gerai“, – išmoktus lietuviškus žodžius raiškiai taria Žaklina, nors Lietuvoje vieši pirmą kartą ir tik keletą dienų. Sako, kad kelionė į Lietuvą buvo spontaniška, tačiau ilgai laukta – juk iš šio krašto kilę operos solistės proseneliai. „Mano tėvo šeima iš jo motinos pusės – šiauliečiai, iš jo tėvo pusės – vilniečiai. Tai – žydiškos šaknys“, – paaiškina Žaklina.

Tad vos atvykusi į Šiaulius, ji skubėjo į susitikimą su mūsų miesto žydų bendruomene. „Tai – nuostabūs ir labai paslaugūs žmonės. Jie pažadėjo mane supažindinti su tais asmenimis, kurie tvarko istorinius archyvus – galbūt galėsiu daugiau sužinoti apie savo šeimą. Matote, turiu du pusbrolius, kurie prieš maždaug penkiolika metų lankėsi Vilniuje ir Šiauliuose. Tada jiems nepavyko rasti jokios informacijos – per Antrąjį pasaulinį karą buvo tiek daug sunaikinta... Bet aš tikiuosi, kad šįkart bus kitaip, kad ką nors rasiu“, – pasakoja operos solistė.

Kol kas Žaklina žino tik tiek, kad jos prosenelis 1907 m. iš Vilniaus išvyko į Liverpulį (Airija), o tuomet – į Čikagą (JAV). „Abu mano seneliai gimė JAV, tėvai ir aš – taip pat“, – priduria ji.

(Ne)pažįstami žmonės ir (ne)suprantama kalba

Iš kur toks didelis, vandenynus įveikiantis noras pažinti savo šaknis? „Man tai labai svarbu ir įdomu. Užaugau girdėdama istorijas, iš kur esu kilusi, bet Lietuvą galėjau tik įsivaizduoti. Kai pasitaikė proga čia apsilankyti, net nedvejojau. Daugelis amerikiečių yra emigrantų palikuonys, tad jiems būdingas troškimas sužinoti, iš kur jie kilę, kokia jų istorija. Lietuva yra dalis mano istorijos“, – sako operos solistė, kurios venomis teka ne tik lietuviškas, bet ir škotiškas, vokiškas ir netgi prancūziškas kraujas.

Vos keletą dienų Lietuvoje praleidusi Žaklina čia jaučiasi labai jaukiai. „Žinote, esu Lietuvoje pirmą kartą, bet viskas atrodo taip sava, taip artima. Manau, tai užkoduota genuose. Matau žmonių veidus ir, atrodo, juos atpažįstu. Girdžiu žmones kalbant lietuviškai ir, atrodo, juos suprantu. Keistas jausmas“, – nusišypso moteris.

Cepelinų dar neragavo

Beje, lietuvių kalbos operos solistė išties norėtų išmokti. „Prieš atvykdama, žiūrėjau vaizdo įrašus, kuriuose kalbama lietuviškai. Iš pradžių net nesupratau, kokia tai kalba. Panaši į čekų? Ne. Į rusų? Taip pat ne. Ji labai savotiška“, – sako Žaklina, dainuojanti anglų, vokiečių, italų, prancūzų, rusų ir čekų kalbomis. Pirmąsias keturias ji puikiai moka.

Besiruošdama į prosenelių gimtąjį kraštą, ji domėjosi ne tik lietuvių kalba, bet ir tradicine mūsų virtuve, todėl Šiauliuose pietavo ne prabangiame restorane, o paprastoje valgykloje, kurioje už stalų sėdi tikri lietuviai, o ant jų lėkščių garuoja tikri lietuviški valgiai. „Picų, sušių prisiragavau gyvendama Niujorke, o būnant Lietuvoje norėjau paprasto lietuviško maisto. Cepelinų dar nevalgiau, bet ketinu netrukus jų paragauti“, – šypteli operos solistė.

Leiskite dainuoti ir keliauti!

Operinį dainavimą Žaklina studijavo JAV, tačiau dabar gyvena ir dirba Berlyne. „Berlyną galiu drąsiai vadinti meno, muzikos ir kultūros sostine. Ten man labai patinka. Prieš tai trejus metus gyvenau kitame Vokietijos mieste, Štutgarte, tuomet išvykau atgal į JAV. Bet pajutau, kad pasiilgau Vokietijos, todėl sugrįžau“, – sako ji ir priduria, kad šią šalį savo namais vadina ir dar dėl vienos priežasties. „Dainuoti man – didžiausias džiaugsmas. Bet gauti gerus vaidmenis, dirbti su geriausiais atlikėjai nėra lengva – yra didžiulė konkurencija. Ypač JAV. Vokietijoje konkurencija šiek tiek mažesnė, čia daugiau galimybių“, – teigia operos solistė.

Dainavimas – ne vienintelė Žaklinos aistra. „Kai tik galiu, keliauju, nes kelionės yra kur kas geriau už materialius daiktus. Mėgstamiausios šalies neturiu, nes kiekviena savita ir lankau jas dėl skirtingų priežasčių. Pavyzdžiui, Italijoje nuostabūs žmonės ir maistas, Prancūzija be galo graži ir kultūringa šalis, Pietų Azija – tikrai ypatinga, ten viskas – net menkiausias daiktelis, turi nepaprastą istoriją“, – sako Žaklina.

Būsimoji Mimi

Nepaprastą istoriją turi ir ji pati. „Kad noriu tapti operos soliste, supratau būdama šešerių. Pamenu, buvo šeštadienis. Mano tėtis miegojo ant sofos, o aš spaudinėjau televizoriaus pulto mygtukus ir ieškojau animacinių filmukų. Staiga pamačiau operą ir į mane tarsi žaibas trenkė. Tuo metu nežinojau, ką matau, ką girdžiu, bet dabar manau, kad tai buvo Džakomo Pučinio „Bohema“. Tuo metu pro duris įėjo mama, šnabždėdama paklausiau jos, kas tai yra. „Opera“, – pasakė mama, o aš jai pasakiau, kad kai užaugsiu ir aš dainuosiu operą. Žinoma, ji tik nusijuokė – mano tėvai nebuvo muzikalūs“, – prisimena Žaklina.

Paklausta, koks jos svajonių vaidmuo, operos solistė sąmoksliškai nusišypso: „Mimi. Iš tos pačios Pučinio „Bohemos“. Būtinai turiu ją suvaidinti ir manau, kad tai įvyks jau šiais metais.“