Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Ignalinos rajono savivaldybės nuotr.
Agnė GalatiltienėŠaltinis: Ignalinos rajono savivaldybė
2000–2012 m. Vilniaus universiteto Lietuvių kalbos katedros dėstytojai ir studentai rengė dialektologines ekspedicijas (vadovas – prof. Vytautas Kardelis) Ignalinos, Švenčionių, Zarasų ir Utenos rajonuose, taip pat baigiančioje nykti Gervėčių lietuvių saloje.
Ši unikali medžiaga iki šiol nėra prieinama nei tikslinei auditorijai, nei plačiajai visuomenei bei neatskleidžia savo kultūrinės, istorinės ir mokslinės vertės ir reikšmės. Projekto idėja grindžiama noru fiziškai neprarasti unikalios medžiagos ir siekiu padaryti ją prieinamą visiems. Taip pat skatinti, kad ši medžiaga suskaitmenizuota negulėtų archyve, bet būtų aktyviai naudojama įvairiose mokomosiose, šviečiamosiose ir kultūrinėse veiklose.
Svarbu pabrėžti, kad dauguma vaizdo įrašuose užfiksuotų pateikėjų yra vyriausiosios kartos atstovai, gimę XX a. pradžioje (iki II Pasaulinio karo). Archyvinė medžiaga bus naudojama edukaciniuose renginiuose siekiant atskleisti krašto kultūrinį identitetą, supažindinti jaunosios kartos atstovus su istoriniais įvykiais, tradiciniais amatais, kasdiene buitimi ir tautosaka.
Projektu buvo siekta skaitmenizuoti archyvinę ekspedicijų medžiagą ir suorganizuoti edukacinius renginius. Remiantis suskaitmeninta vaizdo medžiaga, projekto vykdymo metu surengti 4 edukaciniai renginiai.
Todėl spalio 17 d. Ignalinos krašto muziejuje vyko dvi edukacinės paskaitos skirtos supažindinti moksleivius su krašto kalbos tyrinėjimo svarba ir mūsų krašto tarmių ypatybėmis. Prof. dr. Vytautas Kardelis vedė paskaitą „Tarminės, etnografinės ir istorinės medžiagos rinkimas“. Profesorius moksleiviams pristatė sakytinės ir rašytinės kalbos formas, dialektologinių ekspedicijų įrankius: anketas, klausimynus, ekspedicijų sąsiuvinius.
Antrąją paskaitą „Tarmės laiko tėkmėje: Ignalinos kraštas“ vedė dr. Daiva Kardelytė-Grinevičienė. Jos metu pristatyta rytų aukštaičių vilniškių patarmė, kuriai dialektologai priskiria Ignalinos kraštą. Edukacinėse paskaitose dalyvavo 64 moksleiviai iš Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazijos ir Ignalinos r. Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos.
Įgyvendinant projektą, suskaitmeninta per 120 miniDV vaizdo kasečių įrašų. Ekspedicijų metu užfiksuota daugiau nei 38 pateikėjai iš 28 Ignalinos rajono gyvenviečių. Iš Bėčiūnų, Ceikinėlių, Deniūnų, Linkmenų, Maldanėnų, Pročiūnų, Rimšėnų ir kitų kaimų. Kraštiečiai pasakojo apie savo kasdienybę, dirbtus darbus, amatus, dalinosi prisiminimais apie partizanus, Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus ir kitus įsimintinus įvykius.
Ekspedicijų įrašai skaitmenizuoti ir išsaugoti šiuolaikinėmis technologijomis peržiūrimais formatais. Lapkričio 28 d. pristatyti įrašuose užfiksuoti kraštiečiai: verpianti Kačergiškės gyventoja, muzikantas iš Didžiasalio grojantis mandolina, Maldanėnų kaimo gyventoja, pasakojanti apie savo ūkį – laikytus gyvulius, ir kitų kaimų gyventojai. Nuo 2025 m. sausio pradžios kraštiečiai, kraštotyrininkai, moksleiviai, studentai ir kiti besidomintys Ignalinos krašto istorija galės atvykti į muziejų ir peržiūrėti bei paklausyti pasirinktų pateikėjų įrašus.
Lapkričio 22 ir 28 d. surengti vilnos vėlimo užsiėmimai, kuriuose dalyvavo Visagino „Verdenės“ gimnazijos ir Ignalinos r. Vidiškių gimnazijos moksleiviai. Ir šiandien, ir anuomet, gyventojai mėgo grožį. Užsukus į kaimo trobą buvo galima pamatyti siuvinėtus pagalvių užvalkalus, raštais išmargintas lovatieses, išdrožinėtas rankšluostines ar dekoruotą spintą. Prieversptės – vienas iš naudotų įrankių, kuris buvo išdrožinėjamas įvairiausias ornamentais ir simboliais. Edukacinio užsiėmimo metu, moksleiviai veldami dekoravo prieverpsčių fragmentus. Kiekvienas dalyvis sukūrė unikalų knygų skirtuką.
Remiantis ekspedicijų medžiaga – kraštiečių pateikėjų pasakojimais – sukurtas edukacinis užsiėmimas „Audimėlį ausiu“, skirtas moksleiviams ir suaugusiems. Edukacijos tikslas – supažindinti užsiėmimo dalyvius su audimu – staklėmis, jos sudedamosiomis dalimis, nuaustomis lovatiesėmis, rankšluosčiais, sužinos kas yra metmenys, ataudai. Praktinėje užsiėmimo dalyje, imituojant stakles, būtų audžiamas dvinytis knygos skirtukas. Muziejaus lankytojai edukaciją galės užsisakyti nuo 2025 m. sausio mėnesio.
Įgyvendintas projektas – suskaitmeninta ekspedicijų medžiaga ir įvykę bei sukurti edukaciniai užsiėmimai, sukūrė tiltą, kuriuo bus perduodamos žinios, tradicijos, amatai, dainos ir istorijos IŠ KARTOS Į KARTĄ.
Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba ir Ignalinos rajono savivaldybė.