PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Sausio 31 d. 14:47

Projektas „Daryk su džiaugsmu“ Varėnos krašto bendruomenes sutelkė kūrybinėms, edukacinėms ir krašto pažinimo veikloms

Alytus

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


116064

Varėnos rajono savivaldybės administracija drauge su Varėnos viešąja biblioteka ir partneriais iš Lenkijos, Ožyšo gminos, įgyvendino projektą „Daryk su džiaugsmu“. Jis buvo skirtas Varėnos krašto bendruomenėms stiprinti per skaitymo skatinimo, kūrybines, edukacines bei krašto pažinimo veiklas. Jas įgyvendinant, vietos gyventojai buvo buriami ir skatinami bendrauti ir bendradarbiauti, aptarti ir spręsti socialines be kitas kaimo gyventojams iškylančias problemas.


Foto galerija:

2019-07-29-2.jpg
dsc-0238.jpg
projekto-daryk-su-dziaugsmu-dalyviai.jpg
projekto-veikla-su-dailininke-sigute-ach.jpg

Projektas pradėtas įgyvendinti 2019 m. vasario 1 d., trukmė – 15 mėnesių.

Siekiant, kad Varėnos krašto bibliotekos suaktyvintų veiklą ir atrastų naujas bendradarbiavimo formas su vietos bendruomenėmis, veiklos buvo vykdytos devyniuose Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos filialuose: Dubičių, Panočių, Žilinų, Puodžių, Nedzingės, Merkinės, Marcinkonių, Matuizų ir Valkininkų.

Projekto įgyvendinimo metu visame Varėnos rajone vyko daug netradicinių, originalių ir labai įdomių veiklų, kurios skatino projekto dalyvių kūrybiškumą.

Matuizose, Merkinėje ir Varėnoje vyko pleneras su dailininke Sigute Ach. Bendruomenių nariai kartu su menininke kūrė miniatiūrų kilimus, tapė ekspromtu ant kartono lakštų. Akvarele, pastele ir pieštukais kūrė linksmus, įkvepiančius personažus. Pertraukų metu plenero dalyviai surengdavo darbų ekspozicijas, valgydami picas aptarinėjo savo darbus, bendravo su menininke.

Teigiamų projekto dalyvių atsiliepimų sulaukė trijų dienų vasaros stovykla „Juostandžio“ kempinge Senojoje Varėnoje, kurios metu jie skaitė knygas apie stovyklavimą, mokėsi, kaip paruošti palapines, kaip gaminti maistą gamtoje, plaukiojo irklentėmis, važinėjo dviračiais, plaukė baidarėmis. Stovyklavimas sutelkė bendruomenės narius aktyviam poilsiui, o aktyviai ir sveikai pramogaudami gamtoje, jie gavo daug gerų emocijų.

Pagrindinis šio projekto renginys – 2019 m. rugpjūčio 10 d. Merkinėje Jaunimo dienos šventės metu vykęs Knygų festivalis su įvairiomis edukacinėmis veiklomis ir kitomis pramogomis. Jo metu projekto partneriai iš Varėnos ir Ožyšo dalyvavo įvairiose edukacinėse veiklose, mokėsi šokti, gamino ir laidė aitvarus, dalyvavo kulinarinėse varžybose – iš vaisių gamino įvairias figūrėles, vėlė iš vilnos, piešė bei margino kiaušinius. Džiugią nuotaiką šventės metu palaikė vietos jaunimo pasirodymai. Visą dieną Merkinės kultūros centre vyko Sigutės Ach meno dirbtuvės. Erdvėje prie Nemuno Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka buvo įrengusi „chill“ zoną su nemokamu bevieliu interneto ryšiu, sėdmaišiais bei muzika.

Varėnos bendruomenės nariai taip pat dalyvavo Mozūrijos derliaus šventėje, kurios metu išbandė molio, medžio drožybos, maisto gaminimo ir kitas edukacines veiklas, drauge su projekto partneriais iš Ožyšo muzikavo ir bendravo.

Devyniuose bibliotekų filialuose vyko įdomūs kursai „Išsaugoti gyvybę – didžiausias džiaugsmas gamtoje“. Jų dalyviai turėjo galimybę susipažinti su savarankišku bei komandiniu išlikimu laukinėje gamtoje ir galimomis ekstremaliomis situacijomis, įgijo teorinių ir praktinių žinių, lavino komandinio darbo įgūdžius. Taip pat vyko integracinis žaidimas, o užsiėmimuose su instruktoriais buvo mokomasi susipažinti su žemėlapiu, kompaso veikimo principais, šiaurės nustatymo būdais be kompaso, tinkamos vietos parinkimu stovyklavietei, įvairių kasdienių daiktų panaudojimu esant „išlikimo“ situacijai, minimaliu pirmos pagalbos kursu, laužo įkūrimu be degtukų, kareiviškos palapinės statymu, lauko virtuvės įrengimu.

2019 m. liepos–rugpjūčio mėnesiais projekte dalyvaujančiose bibliotekose vyko mokymai apie filmų kūrimą „Kiekvienas gali padaryti filmą“. Teorinių ir praktinių mokymų metu buvo supažindinama su filmo kūrimo etapais: idėja, scenarijumi, pasiruošimu, filmavimu, montažu ir filmo viešinimu. Paskaitų metu bendruomenės nariai sužinojo pagrindinius žanrus, kokie yra svarbiausi procesai, ko reikia ir kaip filmuojamas filmas.

Projekto dalyviai turėjo galimybę sudalyvauti ir kulinarinėje programoje „Dzūkijos regiono skoniai“, kuri kvietė skaityti knygas, kalbėtis ir gaminti tradicinius, kraštui būdingus patiekalus. Renginio metu dalyviai daugiau sužinojo apie kulinarinį paveldą, praktinį maisto ruošimą, ragavo tradicinius dzūkiškus patiekalus – grikinę babką, grikių blynus kt.

Įgyvendinant projektą, buvo sukurtas penkių minučių dokumentinis filmas „Varėna gamtos ritmu“ apie gyvenimą Varėnos rajone, apie žmonių kasdienybę, buitį, laisvalaikį. Filmo herojai – gamtininkas Henrikas Gudavičius, drevinės bitininkystės puoselėtojas Romas Norkūnas, moksleivė, žirgyno puoselėtoja Danielė Baublytė, kurie myli Varėnos kraštą, džiaugiasi, kad čia patogu gyventi, nes viskas yra šalia, lengvai pasiekiama. Filmas „Varėna gamtos rimtu“ – dinamiškas ir jautrus pasakojimas, meniškai atskleidžiantis krašto grožį ir išskirtinumą.

2019 m. pabaigoje Varėnos viešojoje bibliotekoje parengta kilnojama nuotraukų paroda „Varėnos kraštas“. Joje buvo eksponuojamos šimto nuotraukų kopijos. Nuotraukose įamžinti mūsų krašto istoriniai įvykiai, žmonės, šventės, buities darbai, architektūra. Paroda suskirstyta į penkis skyrius: žmonės, šventės, švietimas, darbai, šauliai (Sąjūdis). Rengiant šią parodą, bendruomenių nariai skaitė knygas apie Varėnos krašto istoriją, rinko senas nuotraukas, pasakojimus, svarbius dokumentus ir kitą įdomią informacinę medžiagą. Įdomiausi ir reikšmingiausi momentai bus perteikti kilnojamoje parodoje, kuri keliavo per visas devynias bibliotekas. Surinkta medžiaga bus skaitmenizuota ir palikta saugoti bibliotekose ateities kartoms.

Projekto įgyvendinimo metu buvo įsigytos 9 video kameros, su kuriomis kaimo filialai ir ateityje galės fiksuoti bibliotekų renginius bei bendruomenių gyvenimą, įsigytas didelis pripučiamas ekranas ir projektorius bei nešiojamas kompiuteris – ši įranga bibliotekai suteiks galimybę šiltuoju metų laiku rajone organizuoti filmų peržiūras bei aptarimus su įvairių amžiaus grupių bendruomenių nariais.

Visos šios veiklos buvo įgyvendintos siekiant parengti bibliotekų stiprinimo programą – praktiškai išbandžius įvairias skirtingas veiklas per bendruomenių susitikimus buvo diskutuojama, ar tokios veiklos pasiteisino, ar jų tęsimas padėtų ateityje pritraukti daugiau bendruomenės narių į bibliotekas. Šių aptarimų ir veiklų rezultatas – parengtas bendras projekto partnerių (Ožyšo ir Varėnos) planas, kokių veiksmų reiktų imtis ateityje siekiant pritraukti daugiau lankytojų į rajonų bibliotekas, skatinti jų susidomėjimą skaitymu.

Varėnos rajono savivaldybei tenkanti projekto lėšų dalis – 62 645 Eur, iš Europos regioninės plėtros fondo (Interreg V-A Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programos) finansuojama 85 proc. šios sumos.