Projektas „Aktyvus gyvenimas“ grąžina jaunystę ir sveikatą

20230602_150606
Šiauliai
Šiau­lių vys­ku­pi­jos „Ca­ri­to“ nuo­tr.
Šiaulių vyskupijos „Carito“ informacija Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Šiaulių vyskupijos „Carito“ organizacija daug dėmesio skiria vyresnio amžiaus žmonių poreikiams patenkinti. Be kitų veiklų, keleri metai iš eilės Šiaulių mieste buvo organizuojama vyresnio amžiaus žmonių sveikatinimo veikla.

2023 m. kovo 30 d. Šiaulių vyskupijos „Caritas“ su Šiaulių miesto savivaldybe pasirašė Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų naudojimo sveikatinimo projektui sutartį ir pradėjo vykdyti projektą „Aktyvus gyvenimas“. Šio projekto tikslas – įgalinti vyresnio amžiaus žmones atrasti savyje glūdinčius išteklius ir išnaudoti juos savo ir kitų žmonių gyvenimo kokybės, psichologinės ir dvasinės sveikatos gerinimui, organizuojant fizinio aktyvumo veiklas, poilsį gamtoje, vykdyti širdies ir kraujagyslių ligų prevenciją.

Projekto „Aktyvus gyvenimas“ veiklos įgyvendinimas parodė, kad projektas pasiekė norimus tikslus. Vienas iš jų buvo įtraukti į aktyvesnį gyvenimą vyresnio amžiaus žmones, kuriems jau šešiasdešimt ir daugiau metų.

Džiaugiamės, kad galėjome vykdyti projektą, ir dėkojame Šiaulių miesto savivaldybei už projekto finansavimą, rėmėjams: UAB „Splius“ ir Lietuvos „Carito“ organizacijai. Šiaulių vyskupijos „Carito“ organizacija taip pat dėkoja aktyviems projekto dalyviams, kurie savo auka taip pat parėmė šio projekto veiklą.

Akivaizdu, kad Lietuvoje, taip pat ir Šiaulių mieste visuomenė sensta, tačiau gyventojų amžiaus trukmė yra gerokai pailgėjusi. Savo kasdienėje veikloje Šiaulių vyskupijos „Carito“ kolektyvas nuolat stebi, kad vyresnio amžiaus žmonės dažnai praranda ryšį su bendruomene, kai išeina į užtarnautą poilsį ir tuo metu nutrūksta nuolatiniai jų ryšiai su darbo kolektyvu. Žmonės dažnai tampa vieniši, prasideda sveikatos problemos. Vykdomas sveikatinimo projektas yra skirtas skatinti vyresnio amžiaus žmones tęsti sveiką gyvenseną, suorganizuojant fizinio aktyvumo veiklas – kineziterapines mankštas, pritaikyti aktyvų poilsį gamtoje, taip pat ir suteikti žinių apie širdies ir kraujagyslių ligų prevenciją, sveiką mitybą.

Projekto dalyviams buvo du kartus per savaitę vedamos kineziterapinės mankštos, pritaikytos vyresnio amžiaus žmonėms. Kadangi projekto dalyvės daugiausia buvo moterys, tai ir mankštų pratimai buvo skirti daugiausia moterų išsakytoms problemoms spręsti. Mankštas vedanti kineziterapeutė Aldona Augutienė džiaugėsi, kad projekto veiklų metu pasirodė ir kai kurių dalyvių ženklūs fizinės sveikatos gerėjimo pokyčiai. Pagerėjo dalyvių koordinacija, judesių tikslumas, dalinai sumažėjo galvos svaigimas ir pan. „Gera matyti savo darbo rezultatus“, – džiaugėsi kineziterapeutė.

 

Vykdant projektą, buvo numatytos paskaitos sveikos gyvensenos tema, įvairūs sveikatinimo užsiėmimai, fiziniai pratimai, meno terapija bei kitos veiklos. Projekto dalyviai mielai klausėsi švietėjiškų paskaitų bei dalyvavo kituose įvairiuose užsiėmimuose, meno terapijose – tapyboje ant vandens bei muilo virimo užsiėmime.

Vasarą vyko dviejų dienų stovykla Tytuvėnuose, prie ežero. Buvo organizuoti sporto užsiėmimai gamtoje prie ežero, turint galimybę pailsėti, pasimėgauti gamtos teikiamais malonumais.

Pasibaigus vasarai, vėl buvo tęsiama švietėjiška veikla – buvo klausomasi gydytojos ir sveikatos specialistės paskaitų apie miego, poilsio, pozityvaus mąstymo reikšmę žmogaus sveikatai, supažindinta su sveikos mitybos pagrindais. Lektorės paprasta, visiems suprantama kalba pasakojo apie tai, kad mes patys turime rūpintis savo sveikata. O tai padaryti galime – gerindami savo nuotaiką, pozityvų mąstymą, skirti daugiau laiko savo fiziniam bei dvasiniam poilsiui.

Nors didžioji dalis projekto dalyvių jau nebedirbantys žmonės, bet akivaizdu, kad ir po pasibaigusios darbinės veiklos moterys yra gana užimtos, turi mažai laisvo laiko. Veiklus žmogus visuomet randa, kuo užsiimti, o šis projektas kaip tik padėjo periodiškai būti užsiėmus, sportuoti, judėti ir pajusti kolektyvo bendrystę. Sulaukėme šiltų projekto dalyvių atsiliepimų. „Kaip gerai, kad yra tokia programa, kuri teikia vyresnio amžiaus žmonėms galimybę pajudėti“, – džiaugėsi projekto dalyvės.

Po kineziterapijos mankštų dalyvės visuomet išeidavo puikios nuotaikos, besišypsančios ir dalinai atjaunėjusios. Prie aktyvių moterų jungėsi ir keli vyrai, tačiau jų, kaip ir kituose vyresnio amžiaus žmonių grupių užsiėmimuose, deja, buvo mažuma.

Kalendoriniai metai baigėsi, bet fizinis žmonių aktyvumas neturi pasibaigti. Šiaulių vyskupijos „Carito“ organizacija tikisi, kad Šiaulių miesto savivaldybė ir 2024 m. finansuos panašų projektą. Atsižvelgiant į susidariusio kolektyvo pageidavimus, nuo 2024 m. pradžios Šiaulių vyskupijos „Caritas“ ir toliau tęs aktyvių bendruomenės narių sveikatinimo programą.

Atsižvelgiant į užsiėmimus lankančiųjų pageidavimus, ir toliau bus vedamos kineziterapinės mankštos, planuojama numatyti ir kitų veiklų. Tikimasi, kad Šiaulių miesto savivaldybė 2024 m. finansuos sveikatinimo projektus ir bus galima kolektyvui suteikti didesnių galimybių sveikatinimo srityje.

Už 2023 m. sveikatinimo projekto finansavimą ir galimybę jį vykdyti dėkojame Šiaulių savivaldybės sveikatinimo programos atstovams, visiems specialistams, o labiausiai – visiems į projekto vykdymo veiklą įsitraukusiems aktyviems miesto žmonėms, kuriems ir buvo skirtas sveikatinimo projektas „Aktyvus gyvenimas“. Tikime, kad dalyvių aktyvus gyvenimas tęsis.