PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Gruodžio 18 d. 16:52

Prognozuojama, kad Federalinis rezervų bankas vėl mažins normas

Pasaulis

Federalinis rezervų bankas.

Emilija FerdmanaitėŠaltinis: ELTA.LT


335106

Prognozuojama, kad trečiadienį JAV Federalinis rezervų bankas ketvirtadaliu sumažins palūkanų normas ir praneš apie lėtesnį tolesnį jų mažinimo tempą, atmesdamas netikrumą dėl infliacijos trajektorijos ir galimo kai kurių išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo ekonominių pasiūlymų poveikio.

Per pastaruosius dvejus metus FED padarė reikšmingą pažangą kovodamas su infliacija palūkanų normų didinimu, o pastaruoju metu pradėjo jas mažinti, siekdamas sustiprinti ekonomiką ir palaikyti darbo rinką.

Per pastaruosius porą mėnesių infliacijos rodiklis vėl pakilo, nutoldamas nuo banko išsikelto dviejų procentų tikslo ir pakurstydamas nerimą, kad kova su infliacija dar nebaigta.

Vis dėlto finansų rinkose tebevyrauja lūkesčiai, kad FED trečiadienį praneš apie ketvirtadalio procentinio punkto sumažinimą, o bazinę palūkanų normą apkarpys iki 4,25-4,50 proc., rodo „CME Group“ duomenys.

„Jei FED nesiruoštų to daryti, jie seniai būtų atkalbėję rinkas nuo šios minties“, – antradienį AFP sakė „Moody's Analytics“ vyriausiasis ekonomistas Markas Zandi.

Trečiadienio sumažinimas būtų trečiasis toks FED žingsnis iš eilės, o jį patvirtinus palūkanos taptų visu procentiniu punktu mažesnės už tas, kurios buvo vos prieš tris mėnesius.

„Abejoju, ar tikrai reikia dar vieno sumažinimo“, – AFP sakė „Citigroup“ vyriausiasis ekonomistas Nathanas Sheetsas.

Tačiau, anot jo, palūkanų normų mažinimas trečiadienį yra „praktiškai neišvengiamas“.

Nauja Trumpo era

Tai paskutinis suplanuotas palūkanų normų sprendimas prieš demokratų prezidentui Joe Bidenui užleidžiant vietą respublikonui Donaldui Trumpui, kurio ekonominiai pasiūlymai apima tarifų didinimą ir masinį dokumentų neturinčių darbuotojų deportavimą.

Šie pasiūlymai kartu su neseniai padidėjusia infliacija kai kuriuos analitikus paskatino sumažinti 2025 m. numatomų palūkanų normų karpymų skaičių, prognozuojant, kad jos išliks didesnės ilgesnį laiką.

Rugsėjį priimdami sprendimą dėl palūkanų normų, FED politikos formuotojai numatė, kad kitąmet palūkanų normos bus sumažintos dar keturiais ketvirčiais punkto.

Daugelis analitikų tikisi, kad trečiadienį paskelbtose atnaujintose ekonomikos prognozėse bus numatyta 2025 m. palūkanų normas sumažinti tik du arba tris kartus.

„Kitais metais tikriausiai išgirsime apie dar tris sumažinimus“, – sakė Nathanas Sheetsas, pridurdamas, kad, jo nuomone, FED šiek tiek padidins ir infliacijos prognozę.

Kiti ekonomistai teigia, kad mažinimų bus dar mažiau.

„Nemanau, kad jie mažins tris kartus, – svarstė M. Zandi iš „Moody's“. – Kitais metais gal ir sulauksime vieno ar dviejų sumažinimų, bet nemanau, kad jų bus daugiau.“

Ateities sandorių rinkose iš esmės tikimasi, kad FED 2025 m. sausį paskelbs mažinimo pertrauką, ir kad egzistuoja 70 proc. tikimybė, jog kitąmet mažinimai vyks ne daugiau kaip tris kartus po ketvirtį procentinio punkto, rodo „CME Group“ duomenys.

Powello iššūkis

Neseniai savo kalboje FED pirmininkas Jerome‘as Powellas teigė, kad JAV centrinis bankas „gali sau leisti šiek tiek atsargumo“, nes, atsižvelgdamas į JAV ekonomikos stiprumą, ateityje vis tiek ketina mažinti palūkanų normas.

Vienas iš rimtesnių iššūkių, su kuriais J. Powellas susidurs trečiadienį po sprendimo priėmimo planuojamoje spaudos konferencijoje – kaip apginti FED balsavimą dėl palūkanų normų mažinimo, turint omenyje, kad JAV ekonomikos ir darbo rinkos būklė palyginus gera, o infliacija kyla.

„Tikimės, kad Powellas leis suprasti, jog komitetas manė, kad tikslinga tęsti savo politinės pozicijos perkalibravimą dar vienu kukliu sumažinimu“, – neseniai paskelbtame pranešime investuotojams rašė „Deutsche Bank“ ekonomistai.

„Tikėtina, kad pirmininkas pabrėš, jog dabartinė politinė pozicija suteikia komitetui visas galimybes reaguoti į bet kokią riziką“, – pridūrė jie.

Kita svarbi užduotis, kliūsianti FED pirmininkui – kaip spręsti dramatiškų ekonominių pokyčių perspektyvą, kai sausio 20 d. į valdžią sugrįš Donaldas Trumpas.

FED turi dvigubą Kongreso suteiktą mandatą veikti nepriklausomai sprendžiant infliacijos ir nedarbo problemas. Tačiau jis vis tiek turi tvarkytis su vyriausybės politikos pasekmėmis platesnei ekonomikai.

„Manau, kad įmanoma – konceptualiai įmanoma – turėti bazinį scenarijų, kuris būtų agnostinis Trumpo politikos atžvilgiu, – svarstė N. Sheetsas iš „Citigroup“. – Ir manau, kad būtent taip Powellas ir bandys jį parduoti.“

#JAV#EKONOMIKA#FED#INFLIACIJA