PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Rugsėjo 4 d. 20:10

Progimnazijos buhalterinius reikalus tiria FNTT

Kaunas

FNTT nuotr.

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


144668

Po „karšto“ neeilinio savivaldybės tarybos posėdžio, kuriame buvo diskutuojama, kaip išspręsti skandalingai nuskambėjusią situaciją Kaišiadorių Vaclovo Giržado progimnazijos buhalterijoje, jau rytojaus dieną savivaldybės administracijos direktorius kreipėsi į Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą (FNTT) ir Specialiųjų tyrimų tarnybą dėl V. Giržado progimnazijos galimai neteisingos ir aplaidžios buhalterinės apskaitos tvarkymo. Šiuo metu FNTT jau atlieka tyrimą, kurio rezultatų nekantriai laukia šia neeiline istorija susidomėjusi visuomenė.

„Praeities“ neprisiėmė, bet kolektyvas nenukentės

Po to, kai viešai paaiškėjo, jog V. Giržado progimnazija negali pateikti šių metų I ketvirčio įstaigos tarpinių finansinių ataskaitų rinkinio; „Finas“ buhalterinės apskaitos programos pagalba sugeneruotos Įstaigos didžiosios knygos 2020 m. birželio 30 d. būklei, „Finas“ buhalterinės apskaitos programos pagalba sugeneruotos įstaigos kiekvienos buhalterinės sąskaitos apyvartos už laikotarpį nuo ataskaitinių metų pradžios iki funkcijų perdavimo dienos, rajone ši situacija tapo vienu iš labiausiai aptarinėjamų įvykių. Neseniai redakciją pasiekė susirūpinusių V. Giržado progimnazijos darbuotojų signalai.

Peržiūrėję savivaldybės tarybos posėdžio įrašą internete kai kurie žmonės liko pasimetę: ar esant tokiai situacijai bus laiku išmokėti atlyginimai, išeitinės išmokos šią įstaigą paliekantiems pedagogams? Iš tiesų, reikalų, susijusių su buhalterija ir finansais, yra ir daugiau: tai mokėjimai už įvairias paslaugas, projektų vykdymą, priemones, kurių srautas neturėtų nutrūkti.

Todėl visus šiuos klausimus perdavėme Švietimo ir sporto paslaugų centro (ŠSPC) direktoriui Dainiui Tamulevičiui, kurio vadovaujamoje įstaigoje nuo rugpjūčio 1-osios darbą pradėjo Centralizuotos biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaitos skyrius. Tas pats skyrius, kuriam posėdyje balsavusių daugumos politikų valia pavesta prisiimti ir progimnazijos buhalteriją su, kaip susidaro įspūdis, abejotino aiškumo praeitimi. Užbėgant įvykiams už akių galima pastebėti, jog kol kas įvykiai klostosi logiškai – Centro vadovui pavyko apginti savo pozicijas ir tos „praeities“ neprisiimti. – Vakar (kalbėjomės rugpjūčio 26 d. – aut. past.) su V. Giržado progimnazijos direktore J. Morkūnaite, pasirašėme susitarimą, kad mūsų buhalterinės apskaitos skyrius progimnazijos buhalteriją tvarko nuo rugpjūčio 1 dienos.

Atgaline data jokių dokumentų į sistemą neįvedinėsime, tad, galima sakyti, pradedame nuo nulio arba – švaraus lapo, - sakė Dainius Tamulevičius. ŠSPC vadovas pasidžiaugė, jog naujai suformuoto skyriaus darbuotojai į savo pareigas žiūri labai atsakingai, dedamos visos pastangos, kad progimnazijoje, kaip ir kitose biudžetinėse įstaigose, ne tik laiku būtų apskaičiuoti ir sumokėti atlyginimai, nenutrūktų einamųjų operacijų srautas, bet ir į užtarnautą poilsį išeinantys progimnazijos pedagogai iki rugpjūčio 31 dienos gautų jiems priklausančias išeitines išmokas.

Taigi – progimnazijos kolektyvas nenukentės, o štai kaip iškabinti šią „praeities“ kebeknę (o tai padaryti būtinai reikės), galvą gerokai teks pasukti aukštesnio rango vadovams ir politikams, atsukusiems nugarą pasiūlytam pakankamai logiškam sprendimo projektui – palikti išsikuopti savo netvarką tiems, kas ją pridirbo – pačiai V. Giržado progimnazijai, ir tik po to jos jau sutvarkytą buhalteriją priimti į bendrą sistemą.

Akibrokštas

Iki neeilinio savivaldybės tarybos posėdžio ne visus šios istorijos niuansus pavyko įvertinti ir savivaldybės administracijai. Kaip reaguodamas į vicemero D. Vilimo pastabas atsikirto administracijos direktorius M. Nasevičius, jo sudarytai komisijai progimnazijos buhalterinės apskaitos duomenims programoje „Finas“ patikrinti tai pavyko padaryti tik posėdžio išvakarėse, kai įstaigos direktorė grįžo iš atostogų.

Todėl suskaičiuoti, kiek darbo valandų ir finansinių kaštų prireiktų užpildyti susidariusiai spragai, iki posėdžio jau nebuvo kada. Užtat ant tarybos narių stalų atsidūrė šios komisijos susirinkimo protokolas, kuris tapo tikru akibrokštu – be kita ko, užfiksuota, jog kažkas prie programos jungėsi ir įvedė naujus duomenis rugpjūčio 5-ąją, kai buhalteriai progimnazijoje jau nebedirbo...(Išties įdomu, ar šioje įstaigoje prie buhalterinės apskaitos prieina, kas tik nori; kas žino slaptažodžius, o gal jų nėra?; ir apskritai – kaip saugomi ir visi kiti dokumentai?) Šiame susirinkime dalyvavę komisijos pirmininkas savivaldybės administracijos vyr. specialistas Gediminas Brejeris, nariai: savivaldybės Centralizuotos vidaus audito tarnybos vedėja Jolita Navickienė, Finansų skyriaus vyr. specialistė Alma Drulienė, Bendrojo skyriaus informacinių technologijų sistemų administratorius Rimvydas Jankauskas, Švietimo ir sporto paslaugų centro buhalterė Svetlana Tkačiova, savivaldybės administracijos buhalterė Laima Šakienė,V. Giržado progimnazijos direktorė Jolita Morkūnaitė bei (nuotoliniu būdu) UAB „EKSITONAS“ direktorius Aidas Abrutis konstatavo, jog prisijungus prie V. Giržado progimnazijos buhalterinės apskaitos programos „Finas“ nustatyta, jog, kaip rašoma protokole, „buhalterinės apskaitos programos FINAS duomenų kopijos nebuvo daromos.“

Toliau rašoma, kad „Suformavę Programoje 2019/01/01-2019/12/31; 2020/01/01-2020/03/31 ir 2020/01/01-2020/06/30 „Didžiosios knygos sąskaitų apyvartas“ (toliau – Didžioji knyga), nustatėme faktą, kad 2020 m. 01-06 mėn. duomenys (Bendrieji žurnalai) į Didžiąją knygą Programoje vesti 2020 m. rugpjūčio 5 d. Suformavę Programoje analitinės apskaitos žiniaraštį „Tiekėjų skola detali“ už laikotarpį 2020/01/01-2020/06/30, nustatėme faktą, kad 2020 m. 01-06 mėn. pirkimų sąskaitų faktūrų duomenys į Programą vesti 2020 m. rugpjūčio 5 d., o 2020 m. 01-06 mėn. sąskaitų faktūrų apmokėjimai į Programą nevesti. Nustatyti duomenų teisingumą gali tik kontrolieriai ir auditoriai.“ Kas tad įvedė įrašus į progimnazijos buhalterinės apskaitos programą kilusiam skandalui jau įgavus pagreitį?

Panašų klausimą įstaigos direktorei J. Morkūnaitei du kartus uždavė tarybos narys Algimantas Janavičius, tačiau atsakymą teišgirdo tokį: „Manau, kad ta komisija, tie auditoriai, kurie atvyks į progimnaziją, atsakys į jūsų klausimą“.

Nuomonės išsiskyrė

Apie tai, kas ir kaip turėtų tvarkyti tai, kas nepadaryta, nuomonės išsiskyrė. Vieni diskutavo ir klausimus kėlė, reikalavo konkretumo nuoširdžiai, kitiems rūpėjo skambiai pasirodyti, tretiems – įrodyti, jog praėjusiais metais priimtas sprendimas įsteigti centralizuotos buhalterijos skyrių buvo valdančiosios koalicijos klaida ir, neva, ŠSPC nenori prisiimti progimnazijos nesutvarkytų „galų“, kad susimažintų darbo krūvį...

Keista buvo klausyti su užuojauta kalbančių apie tai, kaip dabar progimnazijai būtų sunku susirasti buhalterį, kuris sutvarkytų praeities dokumentaciją, o štai ŠPSC, dirbančiai nuo rugpjūčio 1d., galima lyg niekur nieko užkrauti „atgalinius“ darbus nuo pat sausio pirmosios. Dar keisčiau, kai ne žmogus iš gatvės, o antrus metus rajonui vadovaujantis antrasis pagal rangą rajono vadovas – mero pavaduotojas D. Vilimas posėdyje kelia klausimą, „kas Kaišiadorių rajono savivaldybėje buvo ir yra atsakingi asmenys už V. Giržado progimnazijos atliktų auditų rekomendacijų įgyvendinimo kontrolę“...

Ko gero, ramiausiai posėdyje laikėsi pati V. Giržado progimnazijos direktorė Jolita Morkūnaitė. „Kontrolė vyko, jinai vyko tokiame lygmenyje, kokiame gali vykdyti tą kontrolę buhalterinio išsilavinimo neturintis vadovas. Ir bandom mes čia dabar kažkaip pateikti tą klausimą, kad ta kontrolė iš mano pusės buvo įmanoma būtent šitu aspektu. Kalbame ne apie pirminių duomenų neteisingumą, kalbame apie situaciją, kada buhalterė iki galo neatliko techninio darbo vienoje buhalterinėje programoje „Finas“. Tai reiškia, kad visi pirminiai dokumentai yra, visi duomenys yra, jokių signalų nesame gavę nei iš „Sodros“, nei iš Mokesčių inspekcijos, nei iš audito tarnybos, nei iš savivaldybės buhalterijos skyriaus, kad mes neatliekam buhalterinių darbų.

Visos sąskaitos buvo pateikiamos, visi mokėjimai įvykdavo, ir vadovui užčiuopti, kad tame „Fine“... (netgi turtas, kaip aš dabar suprantu, yra suvestas, bet ne taip suvestas). Vadovas tikrai to negalėjo patikrinti. Taip kad tiek, kiek įmanoma, ta kontrolė – per metinius pokalbius, per kiekvieno mėnesio pokalbius (su buhalteriu pokalbiai vyksta nuolat) tie kontrolės metodai buvo taikomi, ir šiuo atveju tai turbūt yra žmogiškasis faktorius. Kažkas tam darbuotojui nutiko ne taip, kad jisai taip pasielgė“, - kalbėjo progimnazijos vadovė (citata iš posėdžio įrašo, - aut. past.).

Deja, ne visi politikai tam galėjo pritarti. „Jūs, kaip vadovas, privalote prisiimti visą atsakomybę. Taip yra visose įstaigose, taip diktuoja įstatymai“, - sakė A. Janavičius, apie vadovo atsakomybę posėdyje teko priminti ir sprendimo projektą pristačiusiai savivaldybės Finansų skyriaus vedėjai A. Litvinskaitei, tarybos nariams K. Jakeliui, G. Janoniui ir kt. Tiesą sakant, kiek tos realios, su visomis pasekmėmis atsakomybės teks prisiimti pačiai direktorei ir buvusiai buhalterei, matyt, spręs jau nebe savivaldybės taryba.

O kol kas reikėtų įsiklausyti į paprastai ir aiškiai išdėstytą tarybos nario E. Cikanavičiaus pasiūlymą: konkrečiai suskaičiuoti, kiek darbo valandų prireiks suvesti duomenis į buhalterinę apskaitos sistemą ir kiek pinigų skirti šiam darbui apmokėti.

Kaip „Atspindžiams“ sakė ŠSPC direktorius D. Tamulevičius, duomenų suvedimas užimtų apie trejetą mėnesių, dar apie pora – inventorizacija. Belieka suskaičiuoti darbo dienas bei valandinį atlygį, nes niekas neprivalo veltui daryti darbo, už kurį kažkas jau pasiėmė atlyginimą. Ir dar – mokesčių mokėtojai privalo būti užtikrinti, jog tai nebus atliekama jų pinigais, o sumokėta suma išskaičiuota iš kaltųjų, nežiūrint į tai, kas jie tokie ir kokiai partijai priklauso.

Bent jau dėl to, kad negyventume Kaišiadoryse kaip toje senoje smagioje komedijoje „Šuriko nuotykiai“, kurios vienas herojų vadovavosi principu „Kas nedirba – tas valgo“.