PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Gegužės 11 d. 11:17

Profilaktinis patikrinimas: 15 valandų be maisto, koronaviruso testas ir kelionė į ligoninę

Vilnius

Asociatyvi nuotrauka - Andrea Piacquadio

Mindaugas JonušasŠaltinis: Etaplius.lt


129687

Vis dažniau pasigirsta skundų, istorijų, kokius kryžiaus kelius teko praeiti žmonėms ligoninėse. Dėl pasaulį kaustančio viruso, kitų ligų, rodos, neliko. Į Etaplius.lt redakciją kreipėsi moteris, kuri pasakojo, kad jos tėvui atvykus į Santariškių klinikas planinei apžiūrai dėl trombo, teko patirti tikrą košmarą. Tuo tarpu specialistai aiškina, jog tokia tvarka dabar galioja visose ligoninėse.

Pašnekovės tėvas į Santariškių klinikas vyko planiniam patikrinimui – pasidaryti tyrimus. Gydytojams nutarus guldyti vyriškį į skyrių, teko laukti koronaviruso tyrimo rezultato. 8 valandą ryto atvykęs į klinikas pacientas, kaip teigia jo dukra, iki 23 val. išbuvo nevalgęs. Vyriškis nebuvo pasiruošęs užkandžių ar vandens buteliuko, mat nesitikėjo tiek laiko praleisti ligoninėje – galvojo, kad atlikus tyrimus galės važiuoti namo.

Tik vėlai vakare, paaiškėjus, jog vis tik tyrimas neigiamas, greitosios pagalbos automobiliu vyriškis tolimesniam gydymui buvo pervežtas į kitą gydymo įstaigą.

Suprantama, kad karantinas yra priemonė pandemijai suvaldyti, tačiau jis pareikalavo papildomo medikų darbo, pakitusių darbo sąlygų. Jau ir prieš pandemiją medicininio aptarnavimo ratai nesisuko sparčiai – buvo sunku gauti specialisto konsultaciją, išsikviesti gydytoją į namus. Medikų darbo krūviai tikrai buvo nemaži. Taigi, ne idealiai riedantys sveikatinimo ratai patyrė dar vieną išbandymą. Visų kitų ligonių, be koronaviruso nešiotojų, tarsi neliko.

Natūralu, jog gydymo įstaigoms tapus židiniais, prieš guldant į kliniką buvo atliekami viruso tyrimai. Natūralu ir tai, jog reikėjo palaukti. Tačiau kas įspės pacientą, kaip pasiruošti vykstant į medicinos įstaigą? Arba reikia keisti taisykles, esant sudėtingai situacijai, arba įspėti žmogų, jog pasiimtų maisto atsargų, pastoviai geriamų vaistų, gal higienos priemonių, knygą, nervinei įtampai nuraminti.

Dėl šio senjoro situacijos kreipėmės į VUL Santaros klinikų specialistus. Gana operatyviai gavome Vyriausiosios specialistės ryšiams su visuomene Gitanos Letukienės laišką, kuriame specialistė dėsto, jog Priėmimo – skubios pagalbos skyriuje paslaugas gaunantys pacientai nėra stacionare hospitalizuoti ligoniai, kuriems yra skiriamas maitinimas:

„Tokia tvarka galioja visose ligoninėse, neišskiriant ir Santaros klinikų. Šiuo koronaviruso pandemijos laikotarpiu visi pacientai, atvykę į ligoninę gauti planinių paslaugų (atlikti procedūrų, būti hospitalizuojami ir kt.), turi būti patikrinti dėl COVID-19 infekcijos dėl savo ir kitų pacientų saugumo. Šis privalomas tyrimas sukelia tam tikrų nepatogumų pacientams ir užtrunka laiko, tai pandemijos laikotarpiu yra neišvengiama rutininė procedūra. Jei COVID-19 ligos nustatymo tyrimas neatliktas 48 valandų laikotarpiu, tyrimą turės atlikti mūsų ligoninėje ir atsakymo galės laukti skyriaus, į kurį jie paguldyti, numatytose izoliacinėse palatose. Nuo kitos savaitės ligoninėje atnaujinant planines stacionarines paslaugas, pacientai, kuriems COVID-19 ligos nustatymo tyrimas.“

Bet ligoniams ir jų artimiesiems lieka neaišku, ar izoliacinėse skyrių palatose paguldyti pacientai gaus maitinimą. Ar yra galimybė užsisakyti, sakykim, mineralinio vandens, šiltos arbatos? Ligoniai norėtų sužinoti, ką reikėtų pasiimti iš namų, kad patirtų mažiau nepatogumų.

Taip pat ligonių artimieji nori sužinoti, kada pradedama teikti medicininė pagalba lėtiniams ligoniams jų ligos paūmėjimo metu, kai laikas be gydymo veikia jų nenaudai. Ar profilaktinis pasitikrinimas dėl susidariusio imuniteto, kuris rodytų, jog žmogus yra persirgęs ir išgijęs pats to nežinodamas pagreitintų pagalbą lėtinės ligos paūmėjimo metu? Ar tai yra įmanoma? Taip ir lieka neaišku.