PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Gegužės 17 d. 15:15

Profesoriui Stasiui Šalkauskiui tai būtų patikę...

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


3241

Paminėtos 131-osios prof. S. Šalkauskio  gimimo metinės. Tą progą Stasio Šalkauskio gimnazijos mokytojai nutarė paminėti ne tik tradiciškai lankydami profesoriaus ir jo šeimos kapą, bet ir  pasivaikščiojimu po Šiaulius. Architektas Šarūnas Sabaliauskas ir Fotografijos muziejaus vadovė Vilija Balzienė atvertė įspūdingą tarpukario Lietuvos architektūros, kultūros ir istorijos puslapį.


Foto galerija:

591c3c36d8d43.jpg
591c3c3d99be7.jpg
591c3c4872d2a.jpg

Mus, mokytojus, ypač sužavėjo tarpukario Lietuvos vadovų požiūris į švietimą – mokyklos buvo projektuojamos ir įrengiamos taip, kad mokiniams būtų patrauklesnės nei namų aplinka. Jos statytos šviesios, erdvios, aukštos. Švietimas buvo prioritetinė valstybės veiklos sritis. Tarpukario Lietuvoje per vienerius metus buvo pastatyta daugiau kaip šimtas mokyklų, mokytojams suteikiamos lengvatinės sąlygos įsigyti būstą, gauti kreditą, buvo sukurtos ir kitos skatinimo priemonės.

Pirmoji mokykla, pastatyta Šiauliuose  - tai architekto V. Bitės projektuotas pastatas, kuriame dabar įsikūręs „Aušros“ muziejus. To paties architekto suprojektuotas ir Stasio Šalkauskio gimnazijos pastatas: jaukus, erdvus, šviesus, patogaus plano.  Moderno stilistikai būdinga tai, kad architektūrinės detalės turi funkcionalumo paskirtį. Keliaudami gerai pažįstamomis gatvėmis, sustodami prie kasdien matomų pastatų visa tai išvydome tarsi kitomis akimis ir grįžome kupini pasididžiavimo, kad Šiauliai –  miestas, labai įdomus savo architektūra, ilgą laiką buvęs vienas reikšmingiausių kultūros, architektūros, ekonomikos centrų Lietuvoje, kad mūsų gimnazija - ryškus to meto architektūros paminklas. „S. Šalkauskiui visą gyvenimą  būrusiam  ir ugdžiusiam inteligentus, skatinusiam tautiškumą, aktyvinusiam visuomeninę veiklą,  tai būtų patikę“, - taip juokavome baigę įspūdingą kelionę po naujai atrastus Šiaulius ir pasižadėjome šią žinią perteikti savo mokiniams,  jau patys rengdami kelionę po naujai atrastus Šiaulius.