PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Gegužės 25 d. 10:31

Problemos Kėdainių rajone paskatino keisti Geriamojo vandens įstatymą

Kaunas

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


131821

Susirūpinęs dėl situacijos Kėdainių rajone, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas Simonas Gentvilas įregistravo Geriamojo vandens įstatymo pataisas, pagal kurias būtų galima imti vandens mėginius tiesiai iš vandens čiaupų.

„Kėdainių rajono pavyzdys parodė, kad dabar įprastas geriamojo vandens tikrinimas tik vandenvietėse nėra tinkamas ir efektyvus. Vanduo turi būti tikrinimas ne tik vandenvietėse, bet ir vietose, iš kur jis yra imamas vartoti. Šiuo metu, nesant galimyės tikrinti vandens tiesiai iš krano, žmonės negali būti tikri, kokį galutinį vandenį geria. Vandenvietėje patikrintas vanduo nereiškia, kad iki čiaupo atitekėjęs vanduo yra nepakitęs ir yra tinkamas vartoti“, – sako pataisų iniciatorius liberalas Simonas Gentvilas.

Įstatymo projektu siekiama užtikrinti, kad gyventojų prašymu vanduo galėtų būti tikrinimas ir vandens vartojimo vietose. Tokiu būdu būtų galima lengviau identifikuoti problemas, susijusias su geriamojo vandens kokybiniais pažeidimais bei kartu būtų užtikrinta galimybė, vartotojams paprašius, patikrinti vandenį tiesiai iš vietos iš kurio vanduo imamas tiesiogiai vartoti.

Šiuo metu vanduo imamas tikrinti tik iki vandens vartojimo vietų: geriamojo vandens vartotojams priklausančių pastatų vidaus vandentiekio čiaupų, vandens kolonėlių ir vandens naudojimo maisto įmonėse vietų.

Įstatymo pataisas paragino rengti Kėdainių rajono atvejis, kai visai netikėtai Maisto ir veterinarijos tarnybai atliekant patikrą vandenvietėje buvo užfiksuotas gerokai leistinas normas viršijantis gyvsidabrio kiekis. Vandens tiekėjas vartotojams nepranešė apie netinkamą vandenį.

Jei šiuo metu jau galiotų S. Gentvilo siūlomos įstatymo pataisos ir vandens kokybę būtų galima tikrinti tiesiai iš čiaupo, apie gyvsidabrio ir kitų cheminių teršalų kiekį vandenyje gyventojai būtų informuoti gerokai anksčiau. Priėmus įstatymo pakeitimus, ateityje panašių situacijų būtų galima išvengti.

„Kėdainių rajone kilus įtarimui, kad vandenyje gali būti per didelis gyvsidabrio kiekis, buvo pradėti vandens tyrimai. Tyrimai užtruko maždaug mėnesį. Nėra normalu, kad gyventojai turi tiek laiko gyventi nežinodami, ar galima vartoti vandenį jų pačių namuose. Todėl kreipiuosi į Žemės ūkio, Aplinkos ir Sveikatos apsaugos ministerijas su prašymu pagreitinti vandens tyrimo eigą. Tikiuosi, kad ateityje vandens tikrinimas truks gerokai trumpiau“, – pridūrė S. Gentvilas.

ELTA