Privalomas augintinių ženklinimas: kaip kėdainiečiams sekėsi praėjusiais metais?

Kėdainiai
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Kėdainių rajono savivaldybė

Nuo 2021 metų gegužės mėnesio yra privalomas gyvūnų (šunų, kačių ir šeškų) ženklinimas mikroschema ir registravimas valstybiniame Gyvūnų augintinių registre. Lietuvos gyvūnų teisių ir apsaugos organizacijos GATO duomenimis, pernai šalyje paženklintų šunų ir kačių skaičius išaugo netgi 66 proc. Tuo metu Kėdainių rajono savivaldybėje buvo paženklinta 5 860 augintinių. Lietuvos mastu mūsų savivaldybė 2022 metais užėmė 19 vietą.

Kodėl ženklinimas toks svarbus?

Kasmet į Lietuvos gyvūnų prieglaudas patenka per 15 tūkst. šunų ir kačių, ir tik apie 15 proc. iš jų pavyksta grąžinti tikriesiems savininkams, pasakoja GATO vadovė Brigita Kymantaitė. Anot jos, privalomas augintinių ženklinimas ir registravimas padeda spręsti šią gyvūnų gerovės problemą.

„Privalomas augintinių ženklinimas ir registravimas ne tik sprendžia beglobių gyvūnų problemą, bet ir stiprina sąmoningą visuomenės požiūrį į atsakingą savininkystę. Juk niekada negali būti užtikrintas, kad tavo augintinis nepasiklys, nepabėgs ar nebus pavogtas. Savo augintinius paženklinusiems šeimininkams stipriai padidėja tikimybė, kad jų pasiklydęs ar pavogtas gyvūnas greičiau sugrįš į šeimą. O svarbiausia, tai yra naudinga paties augintinio gerovei“, – teigia B. Kymantaitė.

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus specialistai kartu su VšĮ Gyvūnų gerovės tarnyba „Pifas“ vykdo bendras priemones, kurių metu tikrina vedžiojamus gyvūnus. Vienos priemonės metu buvo patikrinta 20 šunų vedžiotojų, iš kurių 12 buvo paženklinti. Priemones numatyta vykdyti reguliariai. Nors įstatyme už šios  prievolės nevykdymą  yra numatytos baudos, tačiau  tikslo taikyti administracines nuobaudas nėra. Svarbu, kad  gyvūnų savininkai augintinių ženklinimu pasirūpintų aiškiai suprasdami, kad tai ne tik būtina, bet ir svarbu  apsaugant gyvūną ir aplinkinius.

„Gyvūnai  augintiniai ženklinami ir registruojami dėl efektyvesnės viešosios tvarkos kontrolės, siekiant paskatinti gyvūnų laikytojus atsakingiau rūpintis gyvūnais, nepalikti likimo valiai, kad jie nesukeltų žalos kitiems asmenims bei tinkamai būtų pasirūpinta“, – teigia Viešosios tvarkos skyriaus vedėja D. Mykolaitienė.

Kaip vyksta gyvūno ženklinimas?

Gyvūno ženklinimas mikroschema – tai neskausminga ir daug laiko netrunkanti procedūra, kurią atlieka veterinaras arba kitas ženklinimo paslaugas teikiantis asmuo, turintis leidimą atlikti šią paslaugą.

„Ženklinimo metu gyvūnui po oda ties ketera su švirkštu yra implantuojama mikroschema. Įterpus mikroschemą, gyvūnas jos visiškai nejaučia. Pati procedūra nėra labiau skausminga už paprastą vakcinaciją ir trunka tik kelias sekundes. Ji yra saugi tiek jauniems, tiek vyresnio amžiaus gyvūnams. Po paženklinimo mikroschemos duomenys visuomet iš karto yra užregistruojami ir informacija apie augintinį bei jo savininką atsiduria bendroje GAR sistemoje“, – pasakoja B. Kymantaitė.

Kur galite paženklinti savo augintinį?

Savo augintinio dar nepaženklinę šeimininkai artimiausią veterinarijos specialistą, teikiantį šias paslaugas, gali rasti interneto svetainėje www.pazenklinkmane.lt arba susisiekti su rajone esančiu veterinaru.