REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Kovo 16 d. 15:40

Smėlynės bibliotekoje – dvi tekstilininkės Irenos Piliutytės gobelenų parodos

Panevėžys

Vikos Šešetienės nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


209192

Smėlynės bibliotekoje šiuo metu eksponuojamos dvi tekstilininkės Irenos Piliutytės gobelenų parodos: „Knygnešiai – Lietuvos fenomenas‘ ir „Lietuvos kultūros veikėjai – raštijos pradininkai“. Jos kviečia dar ir dar kartą atsigręžti į Lietuvos istoriją, prisiminti ir pagerbti tautos vedlius.


Foto galerija:

6231e7a36be2d.jpeg
6231e7a868319.jpeg
6231e7aa37970.jpeg
6231e7b034a62.jpeg
6231e7b201793.jpeg

Siūlus pradėjusi vynioti dar jaunystėje, Lietuvos dailininkų sąjungos narė Irena Piliutytė jau beveik penkis dešimtmečius kuria „susipainiojusi“ siūlų karalystėje: dalyvauja Z. Dargienės suburtos tekstilininkų grupės „ESAME“ rengiamose parodose.

„Dėl siūlų gyvenimas spalvotas, prasmingas, teikiantis vidinę pusiausvyrą: dedi siūlą prie siūlo, spalvą prie spalvos ir išgirsti kaip širdies dainą. Kuriant dienos kupinos dvasinio pasitenkinimo, jauti, kad ne veltui gyveni“, – pasakoja Irena Piliutytė. Ji mėgsta skaityti istorines knygas ir nepaliauja žavėtis lietuvybės puoselėtojais, iškiliais mūsų valstybės veikėjais, jų indėliu į kalbos ir tautiškumo puoselėjimą.

Klasikine gobeleno technika išausti Stanislovo Rapalionio, Abraomo Kulviečio, Mikalojaus Daukšos, Jono Bretkūno, Danieliaus Kleino, Kristijono Donelaičio, Vydūno, Maironio ir kitų iškilių asmenybių portretai pasakoja gimtosios kalbos rašto istoriją. Šios parodos ašis – Martynas Mažvydas, kuris vaizduojamas, prie krūtinės glaudžiantis mažą, bet lietuviams labai brangią knygą „Katekizmas“ (1547), davusią pradžią rašytinės kalbos vystymuisi, sisteminimui, grožinės literatūros gimimui.

Parodos unikalumą lemia autorės kūrybos ašimi tapęs ir retai tekstilėje pasitaikantis portreto žanras. Lietuvos dailės kontekste I. Piliutytė papildo gretas tokių menininkų kaip L. J. Paškauskaitė, K. R. Tarabildos, K. Bogdanas, R. Midvikis, P. Gailius (Prancūzija), kurie savo darbuose įvairiomis išraiškos priemonėmis jau įamžino lietuvių raštijos istoriją ir literatūros pradininkų portretus. Dailininkės darbai eksponuojami parodose ne tik Lietuvos miestuose ir miesteliuose, bet ir kitose šalyse. I. Piliutytė dalyvavo tarptautinėse tekstilės parodose ir projektuose JAV, Vokietijoje, Japonijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Olandijoje, Ispanijoje, Lenkijoje. Jos darbų turi įsigiję Ispanijos ir JAV kolekcininkai.

Atskirą pagarbos duoklę tekstilininkė atidavė ir Lietuvos fenomenui – knygnešiams. Jiems esame dėkingi už išsaugotą lietuvių kalbą. Šalia šešiolikos portretų, skirtų raštijos pradininkams, eksponuojama ir knygnešių – J. Bielinio, M. Valančiaus, M. Sederevičiaus, J. Kumečio – portretai.

„Audimas ir kūryba – sielos jėgos, suteikiančios spalvas gyvenimui. Stengiuosi atsiliepti į dabarties aktualijas, kurti, austi ir tuo gyventi. Manoji tekstilė – vakar, šiandien ir visada,“ – tokia Irenos Piliutytės kiekvienos gyvenimo dienos filosofija.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA