PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Lapkričio 14 d. 16:09

Prisiekus naujajam Seimui, premjerė grąžino prezidentui Vyriausybės įgaliojimus

Lietuva

Gintarė Skaistė, Ingrida Šimonytė, Gitanas Nausėda / ELTA / Julius Kalinskas nuotr.

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA.LT


329099

Ketvirtadienį prisiekus naujajam Seimui, premjerė Ingrida Šimonytė grąžino šalies vadovui Gitanui Nausėdai Vyriausybės įgaliojimus.

Savo ruožtu prezidentas pavedė Ministrų kabinetui laikinai eiti pareigas iki tol, kol bus paskirta naujoji Vyriausybė.

Kaip numato įstatymas, Vyriausybė grąžina savo įgaliojimus po to, kai prisiekia naujai išrinktas Seimas – ministras pirmininkas įteikia šalies vadovui raštišką pareiškimą.

Rinkimus laimėjusi ir valdančiąją koaliciją būrusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) į naujosios Vyriausybės premjerus iškėlė politinės jėgos vicepirmininko Gintauto Palucko kandidatūrą.

Šalies vadovas Seimui turi teikti ministro pirmininko kandidatūrą ne vėliau kaip per 15 dienų. Seimui patvirtinus premjerą, prezidentas jį paskiria ir paveda sudaryti Vyriausybę, kurią vėliau taip pat tvirtina šalies vadovas.

Ketvirtadienį į pirmąjį posėdį susirinko naujasis 2024-2028 m. kadencijos Seimas. Darbą parlamente pradėję politikai ketvirtadienio vakarą turėtų apsispręsti dėl naujojo Seimo pirmininko – į šį postą valdančioji koalicija teikia Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko Sauliaus Skvernelio kandidatūrą.

Naujajame Seime veiks trijų politinių jėgų valdančioji dauguma – pirmadienį parlamento rinkimus laimėjusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pasirašė koalicinę sutartį su antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Minėtų politinių jėgų koalicija turės užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.

Tiesa, R. Žemaitaičio partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė tarptautinės kritikos iš Lenkijos, Vokietijos, JAV. Atsakydamas į užsienio atstovų neigiamus pasisakymus, R. Žemaitaitis viešai kreipėsi į NATO ir ES valstybių atstovus Lietuvoje, tikindamas, kad jo pasisakymai, laikyti antisemitiškais, buvo blogai interpretuojami.

Pernai R. Žemaitaitis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad politikas šiais savo pasisakymais sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

#NAUSĖDA#ŠIMONYTĖ#VYRIAUSYBĖ#ĮGALIOJIMŲ#GRĄŽINIMAS