Aktualijos2024 m. Birželio 19 d. 17:03

Priminimas: vasaros sezono metu vandenyje elkitės saugiai

Kretinga

Pixabay.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Kretingos rajono savivaldybė


305623

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, vien per šį birželį ugniagesiai gelbėtojai iš vandens telkinių ištraukė 10 skenduolių. Šiais metais nuskendo 49 žmonės, iš jų – vienas vaikas. Pernai per tą patį laikotarpį nuskendo 38 gyventojai.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl skęstama, – apsvaigimas nuo alkoholio ar psichotropinių medžiagų bei neįvertinamos fizinės jėgos – nuplaukiama per toli nuo kranto.

Reikėtų atkreipti dėmesį į vaikus ir nė akimirkai nenuleisti nuo jų akių, kai jie maudosi ar yra šalia vandens telkinių. Vaikus ypač traukia vanduo, todėl galite net nepastebėti, kai jie vieną akimirką yra su jumis, o kitą akimirką – vandens telkinyje.

Atsisakyti maudynių reikėtų, jei esate labai pavargęs ar blogai jaučiatės, taip pat perkaitus saulėje ar sočiai pavalgius. Nerekomenduojama maudytis naktį ir perkūnijos metu. O šokti į vandenį nežinomoje vietoje, netgi ten, kur anksčiau buvo saugu, gali būti pavojinga.

Niekada neplaukite toliau įspėjamųjų ar maudymosi vietą žyminčių ženklų. Labai didelė skendimo rizika, kai plaukiojama ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių, ypač jeigu nemokate plaukti arba plaukiate prastai. O plaukiojant vandens transporto priemonėmis – pramoginiais plaustais, valtimis, baidarėmis, būtina dėvėti plūdrias priemones (gelbėjimo liemenes ar specialius kostiumus). Pasak ugniagesių narų, neretai tenka ieškoti skenduolių ir apvirtus valčiai, visi gelmėse rasti kūnai būna be gelbėjimo liemenių.

Kretingos rajone, prie populiarių maudymosi vietų, įrengti informaciniai stendai, kuriuose nurodytas tvenkinio adresas ir pagrindinė informacija, kaip elgtis skęstant ir kaip pagelbėti skęstančiajam. Labai svarbu kuo greičiau iškviesti profesionalią pagalbą ir nurodyti tikslią skendimo vietą. Jei esate ne vienas, galite mėginti gelbėti skęstantįjį paduodant jam bet kokį daiktą, kuris laikosi ant vandens paviršiaus, pavyzdžiui, gelbėjimo ratą, kamuolius, tuščius plastikinius vandens butelius, pakišant po žmogaus pažastimis, vaikų pripučiamas pagalbines plaukimo priemones, čiužinį ir pan. Jokiu būdu negalima plaukti prie pat žmogaus, kuris skęsta, nes skęstantysis gali stengsis įsikibti į priplaukusį žmogų ir nesąmoningai skandinti.

Įsidėmėkite, jog gelbėti skęstantįjį gali tik geras plaukikas, kuris išmano gelbėjimo būdus ir moka tai atlikti praktiškai.

Mažiau patyrę plaukikai, patekę į pavojingą situaciją, tuojau pat, pradeda panikuoti, gauna vieną kitą vandens gurkšnį ir taip nuskęsta. Todėl, jei nemokate gerai plaukti, plaukite ne gilyn, o palei krantą, jei pajutote, kad neša vandens srovė, nesipriešinkite jai, o plaukite pasroviui stengdamiesi po truputį artėti link kranto. Labai svarbu neeikvoti savo energijos nereikalingiems veiksmams, kiek įmanoma valdyti savo emocijas, stengtis kuo ilgiau išlikti vandens paviršiuje, įkvepiant daugiau oro. Vandens pramogų mėgėjams pirmiausia reikėtų išmokti plaukti ant nugaros. Visą tai galima praktikuoti nuo mažų dienų, nes pavargus, sutraukus mėšlungiui ar patekus į didelę srovę, plaukiant ant nugaros galima pailsėti, nusiraminti ir toliau plaukti link kranto.

#MAUDYNĖS#SAUGUMAS#PAGD