PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Sausio 9 d. 16:01

Prieškario kalendorių paroda Antazavės dvaro bibliotekoje

Zarasai

Autoriaus nuotr.

Darius TvardauskasŠaltinis: Antazavės dvaro biblioteka


338342

Kalendoriai – svarbi mūsų spaudos paveldo dalis. Juose užfiksuotos visokeriopos to meto aktualijos teikia vertingų žinių apie Lietuvos raidą. Pristatomi 45 kalendoriai iš bibliofilo profesoriaus Liberto Klimkos kolekcijos.

Pirmąjį lietuvišką kalendorių ,,Metų skaitlių ūkinišką“ 1846 metais išleido Laurynas Ivinskis.

Ypač didelė leidžiamų kalendorių įvairovė buvo Lietuvoje prieškariu. Tai atspindi labai intensyvų visose sferose modernėjančio krašto visuomeninį ir dvasinį gyvenimą. Tuo metu spausdinti pasaulietiniai kalendoriai buvo skirti įvairių socialinių sluoksnių bei interesų žmonėms: ūkininkams, darbininkams, tarnautojams, kariškiams, studentams, moksleiviams, skautams, šauliams, tautinėms mažumoms ir t.t.

Laikraščiai savo prenumeratorius metų pradžioje pradžiugindavo nemokamu kalendoriumi. Kasdienybę praskaidrindavo humoro kalendoriai. Vienuolijos ir religinės bendrijos taip pat leisdavo savo kalendorius. Atskiri miestai, regionai irgi matydavo reikalą svarbią vietiniams gyventojams informaciją skelbti kalendoriuje. Tad būta netgi tarmiškai parašytų. Tarpukario kalendorių leidybos išlaidas, kaip ir dabar, dažniausiai padengdavo spausdinamos reklamos, tad jų apstu daugelio spaudinių pirmuosiuose bei paskutiniuosiuose lapuose.


Foto galerija:


#ZARASAI#KALENDORIAI#BIBLIOTEKA#PARODA#LIBERTAS KLIMKA
#PAVELDAS