Prieš TATENA ataskaitą vis labiau nerimaujama dėl Ukrainos Zaporižios AE

Prieš TATENA ataskaitą vis labiau nerimaujama dėl Ukrainos Zaporižios AE
Pasaulis
Stop kadras
Rūta Androšiūnaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Po Zaporižios atominės elektrinės atjungimo nuo Ukrainos energetinės sistemos antradienį toliau tęsiantis apšaudymams aplink didžiausią Europos atominę jėgainę, vis labiau nerimaujama dėl jos saugumo.

Pirmadienį vėl atjungus Zaporižios AE nuo Ukrainos energetinės sistemos, susidarė rizikinga padėtis, kai jėgainės saugumo sistemos turi kliautis jos pačios energija.

Pasaulio lyderių kartojami įspėjimai, kad dėl aplink vykstančių kovų Zaporižios AE atsidūrė nepatikimoje padėtyje, galinčioje nuvesti prie branduolinės katastrofos, nenumaldė karo veiksmų. Rusijos paskirti pareigūnai antradienį apkaltino Ukrainos pajėgas apšaudžius miestą, kuriame yra elektrinė. Keliomis valandomis anksčiau ukrainiečiai paskelbė, kad Kremliaus pajėgos atakavo miestą kitoje upės pusėje.

Abi šalys viena kitą kaltina nuo pat pradinio invazijos etapo, kai rusų pajėgos užėmė elektrinę. Didėjant pavojui, Jungtinių Tautų Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) komanda praėjusią savaitę galiausiai nuvyko į Zaporižios AE, o vėliau antradienį inspektoriai turi pranešti JT Saugumo Tarybai, ką ten pamatė.

Elektrinėje, kurią eksploatuoja darbuotojai ukrainiečiai, tebėra du inspektoriai. Ukrainos prezidento patarėjas Mychaila Podoliakas sveikino šį sprendimą.

„Yra rusų karių, nesuprantančių, kas vyksta, teisingai neįvertinančių rizikos, – sakė M. Podoliakas. – Ten yra mūsų darbuotojų, kuriems reikia tam tikros apsaugos, žmonių iš tarptautinės bendruomenės, stovinčių greta ir sakančių [rusų kariams]: „Nelieskit šių žmonių, leiskit jiems dirbti.“

Tačiau neatrodo, kad tai kaip nors būtų sumažinę riziką. Kaip sakoma TATENA pirmadienio pareiškime, ukrainiečių pareigūnai pranešė, jog paskutinė elektrinės perdavimo linija buvo atjungta, kad darbuotojai galėtų užgesinti apšaudymo sukeltą gaisrą.

„Pati linija neapgadinta ir bus vėl prijungta, kai gaisras bus užgesintas“, – sakė TATENA.

Tuo metu vienintelis dar veikiantis elektrinės reaktorius „generuos elektrą, kurios elektrinei reikia dėl jos saugumo ir kitų funkcijų“, nurodė agentūra.

Nepriklausomas branduolinės energijos analitikas Kanadoje Mycle'as Schneideris (Maiklas Šneideris) sakė, jog tai reiškia, kad elektrinė tikriausiai funkcionuoja „salos režimu“ – gamina elektrą tik savo pačios veiklai.

„Salos režimas yra labai nepatikimas, nestabilus būdas norint užtikrinti nepertraukiamą elektros tiekimą atominei elektrinei“, – sakė M. Schneideris.

Minimas incidentas yra vienas iš visos virtinės įvykių, pakursčiusių nuogąstavimus dėl galimos branduolinės katastrofos šalyje, vis dar persekiojamoje Černobylio branduolinės katastrofos – didžiausios pasaulyje.

Pasak ekspertų, Zaporižios AE reaktoriai yra suprojektuoti atlaikyti gamtines katastrofas ir net lėktuvo sudužimą, bet neprognozuojamos kovos aplink jėgainę ne kartą kėlė itin svarbių aušinimo sistemų sutrikdymo ir, tuo pačiu, reaktorių išsilydymo grėsmę.

Zaporižios srityje Rusijos paskirti pareigūnai antradienį apkaltino Ukrainos pajėgas apšaudžius Enerhodaro miestą, kuriame yra elektrinė, ir apgadinus netoli jos esančią elektros liniją.

Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“ remdamasi savo korespondentu regione pranešė, kad antradienį Enerhodare dingo elektra ir girdimi sprogimai.

Tuo metu Ukrainos prezidento biuras pranešė, kad rusų pajėgos apšaudė gyvenamuosius pastatus Nikopolio mieste, esančiame kitoje Dnipro upės pusėje priešais Zaporižios AE. Sužeisti du žmonės, apgadinti mokykla, vaikų darželis ir dar maždaug 30 pastatų, sakoma pranešime.

Kitur per rusų vykdytus apšaudymus žuvo mažiausiai trys civiliai, sakoma pareiškime.

Pietinėje Chersono srityje, kurią rusų pajėgos taip pat užėmė pradiniu invazijos etapu, Ukrainos kariuomenė tęsia savo kontrpuolimą ir sunaikino kelis rusų logistikos centrus. Praėjusią naktį buvo susprogdintas pontoninis tiltas, pataikyta vienai vadavietei ir dviem patikrinimo postams.

Rytiniame Slovjansko mieste Ukrainos Raudonojo Kryžiaus draugijos darbuotojai pirmadienį valė nuolaužas po antros per vieną savaitę raketų atakos prieš jos patalpas. Žmonės per abi atakas nenukentėjo, sakė agentūros greitojo reagavimo padalinio vadovas Tarasas Lohinovas. Jis kaltino Rusijos pajėgas ir pavadino atakas karo nusikaltimais.