Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
StartupStockPhotos nuotr.
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Tai viena iš pasaulyje plačiai žinomo garsiausio viešojo intelektualo, Toronto universiteto klinikinės psichologijos profesoriaus Jordano Petersono taisyklių. O jų jis paskelbęs 12. Nors visos taisyklės šiandieniniame pasaulyje aktualios, bent man dar įsiminė šios: sakyk tiesą arba bent nemeluok; kalbėk tiksliai; netrukdyk vaikams, kai šie važinėjasi riedlente; draugauk su žmonėmis, kurie tau linki gero.
Profesorius siūlo draugystėn rinktis žmogų pagal principą – ar norėtum, kad tavo sūnus turėtų tokį draugą.
Šiandien svarstome, ar tinka mums J. Basanavičiaus idealai, ar tinka orientuotis į Žalgirio mūšį ar į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę. Apie artėjančią Vytauto karūnavimo dieną (rugsėjo 8-oji) šiandien beveik niekas nebekalba. Nevykusiai Vytautas ir baigė: karūna laiku neatkeliavo, pats nukrito nuo arklio, buvo numatyta kita karūnavimo diena, bet jis mirė. Tiesa, visas Vytauto gyvenimas buvo savotiškas. Tai jis pabėgdavo pas kryžiuočius, tai vėl grįždavo pas savuosius, ir dar persirengęs tarnaite.
Paskaitęs J. Petersono taisykles, pagalvojau, jog viskas daug paprasčiau ir mes kartais iš savęs ir iš kitų daug kažko skambaus ir nepaprasto reikalaujame. Juk užtektų gerokai paprastesnių raginimų – gerbti save, gerbti savo šeimą, savo gimtąsias apylinkes ir didžiuotis tuo, kas esi.
Vasaros ir rudens sandūros mintys
Kokios mintys aplanko, baigiantis vasarai ir įžengiant į rudenį? Kas įdomesnio įvyko rugpjūtį? Mėnesio įvykiai – Ramūno Rudoko žmonos nėštumas ir Alijevų skyrybos. Laikraščiai ir interneto portalai kaip visad pateikia išsamią sinoptikų prognozę, horoskopus ir svarsto, kodėl brangs duona, pienas ir mėsos produktai. Tiesa, dar G taškas. Bent mane toks mūsų šalies pristatymas nei sužavėjo, nei kaip kitaip paveikė, niekaip jis man nesusisiejo su popiežiaus atvykimu, nes popiežius važinėjo ir važinės. Bet būsiu atviras – apie seksą pagalvojau. Šio pristatymo šalininkai aiškino, kad tik sugedę žmonės, išgirdę apie G tašką, tik ir tegalvoja apie seksą. Vadinasi, aš sugedęs. Neramina tik tai, ar toks kvietimas aplankyti Vilnių tapo populiarus ne per pašaipą? Ryga gi prisistato, kviesdama žaisti lauko tenisą: po visą Latvijos sostinę šokinėja lauko teniso kamuoliukai.
Atostogų metas baigėsi. Ar jūs nuotraukas apie savo apsilankymą atostogų metu tolimuose egzotiniuose kraštuose į feisbuką keliate, kad kiti tuos kraštus išvystų ar kad jums pavydėtų? Ir dar. Pagalvojau, jog mažiausiai apmokami darbuotojai mums labiausiai reikalingi. Kas būtų, jei nebeliktų slaugių? O ar kas atsitiktų, jei nebeliktų rinkodaros specialistų?
Gera rugpjūčio žinia – pagaliau pastarosiomis dienomis iš užsienio Lietuvon grįžo daugiau žmonių, nei išvyko. Nors teiginys, kad Lietuvoje gyventi nepalyginamai sunkiau nei, pavyzdžiui, Anglijoje, lieka. Norėčiau tik išskirti, mano galva, įdomią ir teisingą mintį, jog net jei mes per pastaruosius 28 metus būtume turėję visažinių angelų valdžioje, Lietuva vis tiek būtų ekonomiškai skurdesnė šalis nei Švedija, Anglija, Airija, Vokietija ar Belgija. Tai – tiesiog objektyvi realybė, nulemta sovietinės okupacijos.
Tuo metu, kai mes vos ne pusę amžiaus buvome dusinami Sovietų Sąjungoje, Vakarų Europa augo ir klestėjo. Tuo metu, kai mūsų gabiausi žmonės buvo vežami į Sibirą, Vakarų europiečiai statė naujos ekonomikos pamatus. Todėl visiškai nenuostabu, kad Lietuvos pragyvenimo lygis nesusilygina ir dar ilgai nesusilygins su minėtomis Vakarų Europos šalimis.
Bet kuris ekonomistas patvirtins, kad jei visa Vakarų ekonomika būtų stovėjusi vietoje, o Lietuvos BVP būtų augęs po 7 proc. per metus, mums gal ir būtų užtekę tų 28 metų Vakarams pasivyti. Bet tai nerealu. Toks jau mūsų likimas, nuo kurio, anot liaudies, nepabėgsi.
Rugpjūčio kinas
Iš rugpjūčio kino įvykių išskirčiau režisieriaus, egzistencinių filosofinių santykių dramos kūrėjo Ingmaro Bergmano 100-ųjų gimimo metinių paminėjimą (tiesa, režisierius gimęs liepą, bet prisiminti šį kino metrą visad miela) ir pirmą kartą Lietuvoje rodytą jo kino filmą „Persona“. Kaip norisi nuvykti į Forės salą prie Gotlando, kur buvo filmuotas šis filmas. Ingmaro Bergmano pagrindinės kūrybos temos buvo: meilė, tiesa, jos sakymas, gyvenimo melas, kaltė, atsakomybė.
LRT rodo visą Džeimsą Bondą. Daugiau nei pusę amžiaus dėkingi kino gerbėjai neša ant rankų šį nemirtingąjį agentą 007. Priešai šaudo, laivai sprogsta, sraigtasparniai krenta, o jis – šimtametės karalystės slaptasis karys ir šiuolaikiškas patrauklus vyras, nenugalimas pasaulio užkariautojas ir kartu moters grožio pažeidžiamas vyras – visad amžinas.
Jei apie lietuvišką kiną, tai atrodo, kad filmo apie Žalgirio mūšį taip ir nesukursime, bet nufilmavome naują Tado Blindos versiją ir begalę „Zero“ serijų. Tiesa, yra ir šviesesnių momentų – „Stebuklas“, Šarūno Barto filmai. Gal todėl „LRT Kultūra“ rugpjūtį priminė seną (1963 m.) lietuvišką režisieriaus Vytauto Žalakevičiaus kino filmą „Vienos dienos kronika“. Dar kartą žiūrėdamas šį filmą, pagalvojau, jog tai itin drąsus filmas savo laikmečiui – vienas iš herojų išmetamas iš komunistų partijos dėl vystymo „buržuazinio idealistinio“ kibernetinio mokslo, kitas gyvena pas viršininką, bet paveržė jo žmoną. Pagrindinis filmo klausimas: „Kodėl tu stovėjai po medžiu, kai šalia žudė žmogų?“ Atsakymas: „Nes lijo.“ Kaip tai tinka ir šioms dienoms.
Artėjantis ruduo kviečia iš lentynos traukti knygą
Rinkdamasis skaitymui knygą, kartais pasižvalgau ir pasiklausau, ką skaito kiti, ypač knygas pažįstantys žmonės. Portalas 15min.lt paklausinėjo, ką skaito meno žmonės. Man imponuoja rašytojai Danutė Kalinauskaitė ir Sigitas Parulskis, todėl buvo įdomu sužinoti, ką jie šiuo metu skaito.
Pasirodo, Danutė Kalinauskaitė skaito japonų rašytojo Kazuo Ishiguro romaną „Dienos likučiai“. Šis japonų autorius nėra produktyvus rašytojas. Vertindama šią knygą, Danutė Kalinauskaitė džiaugiasi, kad didžioji literatūra dar nemirusi. Autorius lėtai, skausmingai, inteligentiškai pasakoja ilgą herojaus gyvenimo istoriją. Skaitytojas nukeliamas į XX amžiaus pradžią ir Vidurio Angliją.
K. Ishiguro sugebėjo „perkąsti“ britų kultūrą ir šitaip kruopščiai ir įtikinamai sukūrė rafinuotus ir sudėtingus charakterius. Rašytojas pradeda prisiminimais, po to šokteli į dabartį ir vėl grimzta į prisiminimus, taip keliaudamas po vidinį personažų pasaulį. Tiesa, įvykių ištroškęs skaitytojas gali pasigesti aštrių pojūčių ir siužeto vingių. Ar tikrai pagrindinio herojaus pono Stivensono gyvenimas prabėgo taip oriai ir prasmingai, kaip jis tikina, o gal tai tik jo paties saviapgaulė?
Sigitas Parulskis skaito Arkadijaus ir Boriso Strugackių apysaką, dar vadinamą filosofine alegorija, „Piknikas šalikelėje“, kuri įkvėpė režisierių Andrejų Tarkovskį sukurti kino legendą „Stalkerį“. Atrodytų, seni įvykiai, bet brolių Strugackių apysaka 2016 m. Lietuvoje pakartotinai perleista (pirmą kartą 1979 m. parašyta apysaka lietuviškai pasirodė 1983 m.), o ir vargu ar šiems kūriniams – tiek knygai, tiek kino filmui – bus lemta numirti. Skaityti šiandien „Pikniką šalikelėje“ vertėtų ir todėl, kad 2016 m. ji pasirodė jau be jokių sovietmečio cenzorių kupiūrų, o jų knygoje buvo net 480!
Stalkeris – tai fantastiška profesija, tačiau, norint tapti stalkeriu, reikia, kad būtum susidūręs su kitų planetų civilizacijomis. Stalkerių tikslas patekti į Zoną, kurią paliko Žemę aplankiusios nežemiškos civilizacijos ir kurioje vyksta fizikos dėsniais nepaaiškinami reiškiniai. Strugackių stalkeris Redrikas Šuhartas geriausiai pažino Zoną, buvo išstudijavęs nepavojingus kelius. Ar verta veržtis į Zoną, kurioje žūsta žmonės? Tačiau Zona turi ir išskirtinumą – joje pildosi visi žmogaus troškimai.