Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Ramutė ŠimukauskaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Kasdien fiksuojant vis naujus susirgimų COVID-19 liga rekordus, Lietuvos, taip pat ir Kauno regiono, medikai „muša pavojaus varpus“, bandydami atkreipti valdžios dėmesį į įtemptą situaciją regiono ligoninėse – jose trūksta lovų, medikų, pagalbinio personalo, būtinas papildomas finansavimas. Baiminamasi, kad padėtis taps nevaldoma.
Bauginanti ligoninių realybė
Kauno regione iš viso yra 480 lovų, kuriose gali būti gydomi COVID-19 susirgę žmonės, tačiau šią savaitę pateikti statistiniai duomenys rodo, kad Kauno, Marijampolės, Jurbarko ir kitose ligoninėse kovidinių pacientų gydoma netgi daugiau, nei yra jiems oficialiai įsteigtų lovų. Koronavirusas neaplenkia ir pačių medikų, kurie rūpinasi COVID-19 pacientais. Kol jie pasveiks, ligoninių vadovai suka galvas, iš kur gauti papildomų darbo rankų.
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas teigia, kad jeigu nebus skirtas papildomas finansavimas ligoninėms, jas gali ištikti krizinė situacija. Lėšų reikia esamų darbuotojų išlaikymui bei paskatinimui, naujų pritraukimui bei saugumo priemonėms įstaigose užtikrinti.
Visos šios problemos aktualios ir Prienų ligoninei, kuri ligoniams, sergantiems koronavirusu, skyrė 25 lovas COVID -19 poskyryje, taip pat įsteigė ir 2 reanimacijos lovas.
Gruodžio 9 dienos duomenimis, sergančiųjų buvo šiek tiek daugiau: 25 pacientai buvo gydomi COVID -19 poskyryje, vienas - COVID -19 reanimacijoje, keturi – palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje.
Kiekviena diena ligoninėje – iššūkis
– Koronavirusinei infekcijai gydyti skirtos lovos nuolat užimtos. Pas mus gydomi pacientai iš Kauno, Kaišiadorių, Jonavos, Raseinių, Marijampolės ir, žinoma, Prienų bei Birštono. Visada stengiamės, kad mūsų krašto pacientai nebūtų išvežami į kitą rajoną. Bet būna visaip, – trečiadienį „Gyvenimui“ pasakojo VšĮ Prienų ligoninė direktorė Jūratė Milaknienė.
Jos teigimu, personalo trūkumas galbūt yra didesnė problema nei COVID-19 gydymui skirtų lovų poreikis Kauno regione. Darbui COVID-19 palatose darbuotojų reikia dvigubai daugiau negu paprastame skyriuje.
–Didelė dalis ligoninės medikų (net 120 iš 213 ) turi nuolatinį kontaktą su sergančiais COVID - 19 ligoniais. Nenuostabu, kad ir patys suserga. Kita vertus, medikai, kaip ir kiti žmonės, turi kontaktų ne tik su pacientais, bet ir šeimose, prekybos vietose ir t. t. Galiu pasidžiaugti nebent tuo, kad pavieniai medikų susirgimai neperauga į masiškus. Nuolat serga 5 - 10 proc. darbuotojų. Jų vietą turi užimti kiti, dirbdami papildomu krūviu. O tai labai vargina, – teigia ligoninės direktorė, neslėpdama, kad kiekviena diena yra iššūkis. Kiekvieną dieną atėjusi į darbą ji pradeda klausimu – ar kas nesusirgo?
Išlaidos auga – finansavimo trūksta
J.Milaknienė sako, kad įstaigai labai sunku išsiversti su turimais finansiniais resursais:
–Nuolat turime pirkti asmens apsaugos priemones. Pvz., per mėnesį ligoninėje sunaudojama 1800 kombinezonų, 80 akinių, 1400 antbačių, 1200 chalatų, 1200 kepurių, 18 000 porų pirštinių, 3200 veido kaukių, 1800 respiratorių ir t.t. Vienas kombinezonas kainuoja nuo 4 iki 8 eurų, chalatai – nuo 3 iki 5 eurų, už pirštinių vienetą mokame po 10-15 centų. Įsivaizduokite, kiek lėšų įstaiga kiekvieną mėnesį išleidžia vien apsaugos priemonėms.
Ligoninėje papildomai išplėsta deguonies tiekimo sistema, buvo įsigytas mobilus rentgeno aparatas, gyvybinių funkcijų monitorius ir kitų smulkesnių priemonių bei medicinos prietaisų. Be to, įstaiga Karščiavimo klinikos reikmėms nuomojasi modulinius namelius.
–Perkame deguonies „ryšulius“, nes turimas generatorius nepajėgia prigaminti reikiamo kiekio deguonies. Praktiškai visi gydomi pacientai yra tokios būklės, kad jiems reikia deguonies terapijos, vieniems – nuolat, kitiems – su pertraukomis, – įstaigos išlaidas vardina direktorė.
J.Milaknienė primena, kad Prienų ligoninei priskirta funkcija tirti viso rajono medikus, globos namų darbuotojus ir gyventojus, todėl organizuojamas Karščiavimo klinikos darbas. Visa tai išlaikoma iš įstaigos biudžeto. Direktorė džiaugiasi, kad šiuo metu gali panaudoti lėšas, kurios buvo sutaupytos ankstesniais, finansiniu atžvilgiu palankesniais veiklos metais.
–Finansinės pagalbos iš niekur negauname. Privalomojo socialinio draudimo fondo biudžeto lėšos skiriamos už suteiktas paslaugas, ir tai yra 1/12 sutartinės sumos. Tai reiškia, kad uždirbame tiek pat, kaip ir kitais metais, o papildomų išlaidų – daugybė, – savo apmaudą išsakė įstaigos vadovė.
Ligoniams suteikiama visa įmanoma pagalba
COVID -19 pacientų gydymui reikia daug ir brangių medikamentų. Jūratė Milaknienė skuba nuraminti pacientus ir jų artimuosius, patikindama, kad ligoninė turi visų, koronavirusinei ligai gydyti reikalingų vaistų, kurie skiriami ir kitose šalies ligoninėse.
Direktorės teigimu, kiekvieną savaitę vyksta nuotoliniai pasitarimai su Kauno klinikų reanimacijos ir infekcinių ligų specialistais, aptariami sunkesni klinikiniai atvejai. Be to, įstaiga sudariusi sutartį su Kauno ligonine dėl gydytojų infektologų konsultacijų. Tiesa, kaip pastebi J.Milaknienė, pacientų namiškiai dažnai nori, kad jų artimieji būtų perkelti gydytis į Kauną. Bet Kauno gydymo įstaigų specialistai pataria dėl pačių pacientų saugumo kuo mažiau juos perkėlinėti iš vienos vietos į kitą.
Iškilus skubiai situacijai, mažins kitų paslaugų apimtis
Galbūt Prienų ligoninėje ruošiamasi mažinti planinių paslaugų apimtis ir didinti lovų sergantiesiems koronavirusine infekcija skaičių? Į šį klausimą J.Milaknienė atsakė taip:
–Šiuo metu teikiame ir planines paslaugas, bet šiek tiek mažesnėmis apimtimis. Veikia Vidaus ligų skyrius, Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius, Konsultacinė poliklinika. Jeigu personalo reikės būtinajai pagalbai ir COVID - 19 ligos gydymui, dar mažinsime ambulatorinių paslaugų apimtis.
–Jūs klausėte, ar situacija yra valdoma. Esu labai dėkinga mūsų ligoninės kolektyvui už pasiryžimą, atsakingumą, meilę savo profesijai. Jeigu ne darbuotojai, situacija galėtų būti ir nekontroliuojama. Naudodamasi proga taip pat noriu padėkoti Prienų PSPC ir Prienų visuomenės sveikatos biurui už gražų bendradarbiavimą. Trys šių įstaigų darbuotojai padeda tvarkyti profilaktinių tyrimų dokumentus, vairuotojas kasdien po du kartus veža tyrimus į Kauną, – pridūrė Prienų ligoninės direktorė J.Milaknienė.
Dalė Lazauskienė
Nuotraukos. Prienų ligoninės COVID-19 poskyrio darbuotojai.