PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Balandžio 17 d. 14:34

Prienų ligoninės darbo netrikdo nauji įsakymai ir kiti iššūkiai

Kaunas

Nuotrauka iš Prienų ligoninės kasdienybės: nė žingsnio be asmens saugos priemonių; medikų testavimas; pagalbos ir solidarumo siuntų priėmimas; šypsenai nuteikiančios rėmėjų dovanotos spalvotos vienkartinės pirštinaitės medikams.

Ramutė ŠimukauskaitėŠaltinis: Etaplius.lt


126357

Sveikatos apsaugos ministerija buvo sumaniusi apriboti medikų judėjimą iš vienos gydymo įstaigos į kitą. Siekiant, kad COVID-19 virusas kartu su keliose darbovietėse dirbančiais medikais neišplistų plačiau, norėta įpareigoti juos dirbti vienoje vietoje. Vis dėlto siūlomai pasirašyti medikų ir kitų darbuotojų, kurie teikia paslaugas dėl COVID-19, darbo saugos ir darbo organizavimo deklaracijai nepritarė profesinės sąjungos.

Tuomet sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga priėmė sprendimą, pagal kurį visose medicinos įstaigose dirbantys sveikatos priežiūros specialistai, kartu su jais dirbantis aptarnaujantis personalas savo deklaracijas pagrindinėms darbovietėms, t.y. toms, kuriose dirba daugiausia valandų per mėnesį, turės raštu pateikti iki balandžio 17 d.

Noras apriboti medikų judėjimą sukėlė nerimo
Įvairaus pobūdžio įsakymų ir nurodymų Prienų ligoninė gauna kasdien. Didžioji dalis ligoninės medikų yra atvažiuojantys iš kitų miestų, todėl akivaizdu, kad toks įpareigojimas medikams pasirinkti vieną gydymo įstaigą būtų sutrikdęs Prienų ligoninės darbą. Gydymo įstaigos direktorė Jūratė Milaknienė pasakojo, kad ligoninėje dirba 75 gydytojai, iš jų 55 – ir kitose gydymo įstaigose, iš 72 slaugytojų 9 dirba ne vienoje darbovietėje. Todėl, anot direktorės, jeigu būtų priimtas toks sprendimas, ligoninės administracijai būtų reikėję uždaryti Reanimacijos ir intensyvios terapijos padalinį, Priėmimo-skubios pagalbos skyrių ir Konsultacijų polikliniką.
Gydymo įstaigos vadovė pabrėžia, kad šiuo metu medikai važinėja iš vienos įstaigos į kitą būtent dėl galimybės gauti oresnį darbo užmokestį. – Rajoninės ligoninės, norėdamos teikti savo pacientams kuo įvairesnes paslaugas, labiau skatina specialistus, negu didžiosios ligoninės. Visgi, jeigu medikai turėtų dirbti vienoje įstaigoje, tik nedaugelis pasirinktų Prienų ligoninę pagrindine darboviete. Taip yra ne dėl mažo darbo užmokesčio ar prastų darbo sąlygų. Priešingai – atlyginimai ligoninėje konkurencingi, sąlygos tikrai geros. O ypač epidemijos metu, tai pabrėžia visi atvažiuojantys gydytojai.
Visiems darbuotojams (ne tik medikams), kurie turi kontaktą su galimai užsikrėtusiais pacientais, kaip rekomendavo SAM, mokamas 15 proc. priedas. Vėliau spręsime ir klausimą dėl atlyginimų kėlimo pagal įstaigos finansines galimybes, – teigė J.Milaknienė.
Apsauginių priemonių gauna iš ministerijos, savivaldybės, rėmėjų
Atsakydama į klausimą, kokios taktikos laikomasi, siekiant apsaugoti gydytojus ir kitą personalą nuo galimo užsikrėtimo, ypač dirbančius Karščiavimo klinikoje, ligoninės direktorė teigia, kad visiems medikams užtikrinta reikiama apsauga pagal SAM nustatytus darbuotojų saugumo lygius nuo I iki V:
– Pirmo lygio saugumo priemonės taikomos administracijoje, ūkio dalyje, Konsultacinėje poliklinikoje dirbantiems darbuotojams. Kuo daugiau kontaktų su pacientais turi darbuotojas, tuo aukštesnis saugumo lygis yra taikomas. Karščiavimo klinikoje ir Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje, kur gydomi karščiuojantys, COVID-19 įtariami pacientai, galioja penktas saugumo lygis. Tai įpareigoja jų darbuotojus rengtis pilną asmens apsaugos priemonių komplektą (kombinezonas, kepurė, antbačiai, respiratorius, pirštinės, prijuostė, veido skydelis). Po kiekvieno paciento apžiūros yra keičiama visa apranga. Įsivaizduokite, kokių vienkartinių priemonių kiekių nuolat reikia įstaigai.
Viešoje erdvėje netylant diskusijoms dėl esą netinkamo ligoninių aprūpinimo apsauginėmis priemonėmis, Prienų ligoninės vadovė tikina, kad asmens apsaugos priemonių įstaiga šiuo metu turi pakankamai ir už tai dėkoja Prienų rajono savivaldybei, rėmėjams, Sveikatos apsaugos ministerijai. Pasak jos, reikia dėkoti ir įžvalgumui, kuris ligoninės administraciją savo iniciatyva paskatino apsaugos priemonių įsigyti iš anksto.

Karščiavimo klinikos darbas – sklandus
Pasidalindama per pastarąsias savaites sukaupta Karščiavimo klinikos darbo patirtimi, J.Milaknienė pasidžiaugė teigiamomis tendencijomis, pasidalino galimomis rizikomis:
– Karščiavimo klinikoje iš viso apsilankė 25 pacientai. Rizika šiuo laikotarpiu ateina su kiekvienu pacientu, visgi nesusipratimų, nesklandumų nebuvo. Galiu tik pasidžiaugti sklandžiu mūsų įstaigos darbuotojų ir kolegų iš Prienų pirminės sveikatos priežiūros centro darbu. Karščiavimo klinikoje dirba dvi gydytojos ir dvi slaugytojos iš Prienų PSPC. Puikiai savo darbą atlieka ir Prienų visuomenės sveikatos biuro specialistės. Pacientams atvykti į kliniką padeda Prienų rajono ir Birštono savivaldybių gydytojai.
Pašnekovė pasidžiaugė, kad iki šios savaitės ligoninėje ir Karščiavimo klinikoje atliktų COVID-19 ėminių rezultatai buvo neigiami. Tačiau, pasak jos, tikėtis, kad situacija greitai ir kardinaliai pasikeis, negalima, todėl ir atsipalaiduoti gyventojams kol kas nereikia.
– Matau, kaip sunkiai dirba medikai, kiek jie patiria streso. Norint palengvinti jų darbą, būtina laikytis saugaus atstumo viešumoje, vengti tiesioginio fizinio kontakto, paisyti asmens higienos reikalavimų, – rekomenduoja Prienų ligoninės direktorė J.Milaknienė.

Iššūkių daug – jie sprendžiami
Ji atvirai pasakoja, kad, ruošiantis teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas karantino metu, ligoninės kolektyvas susidūrė su daugeliu iššūkių. Jų kilo ir dėl to, kad ligoninė yra senos statybos, patalpos nepritaikytos, nėra atskirų įėjimų į izoliacines patalpas. Pagal infekcijų kontrolės reikalavimus reikėjo įrengti atskirus Priėmimo- skubios pagalbos skyrius pacientams su infekcijos požymiais ir sergantiesiems kitomis ligomis. Taip pat buvo įrengtas antras reanimacijos postas.
Kitas iššūkis buvo medikų darbo perskirstymas. Daugelis turėjo perorganizuoti savo darbą ir pradėti teikti skubią pagalbą.
Ligoninės direktorė patvirtina, kad šioje sudėtingoje situacijoje profilaktiškai atliekamas medikų testavimas, tai garantuoja ir medicinos personalo darbuotojų, ir pacientų saugumą.
– Keli gydytojai reguliariai ima tyrimus viso rajono medikams. Jau ištirta per 100 rajono medikų. Įstatymiškai numatyta rizikingiausių grupių medikus tikrinti pakartotinai kas savaitę, tad tyrimų skaičius dar išaugs. Patys įsigijome greitųjų testų, kuriais tiriame savo darbuotojus, – sako J.Milaknienė.
Jos teigimu, kolektyvas dirba ne tik padidintos rizikos, bet ir nuolatinės įtampos sąlygomis.
Kasdien iš Ekstremalių situacijų valdymo centro gaunama naujų įsakymų, nurodymų dėl darbo organizavimo. Už kiekvieno įsakymo yra žmonės, priemonės, dokumentų pildymas, ligoninės tvarkų ruošimas.

Personalas susidoroja su atsakomybe ir krūviu
VšĮ Prienų ligoninė direktorė J.Milaknienė labai vertina įstaigoje dirbantį personalą. Ji nuoširdžiai dėkoja įstaigos darbuotojams – slaugytojų padėjėjoms, ūkio dalies darbuotojams, slaugytojoms, gydytojams, administracijos darbuotojams – už susikaupimą, lojalumą, supratimą, daugeliu atvejų net didvyriškumą, atlaikant jų pečius užgulusią atsakomybę ir sulig COVID-19 pandemija išaugusį darbo krūvį.
Dalė Lazauskienė