PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Lapkričio 21 d. 18:56

Prie Seimo vėl renkasi valdančiosios daugumos sudėtimi pasipiktinę gyventojai: reikalauja „Nemuno aušros“ pasitraukimo

Lietuva

Protestas „Dešimt tylos minučių“. ELTA / Julius Kalinskas

Austėja Paulauskaitė, Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


330320

Praėjus lygiai savaitei po pirmojo „Dešimt tylos minučių“ protesto, piliečiai vėl renkasi prie Seimo rūmų, reikalaudami Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) nutraukti koaliciją su „Nemuno aušra“. Anot jų, politinės jėgos, kurios vadovas Remigijus Žemaitaitis yra kaltinamas antisemitizmu, buvimas valdžioje daro žalą Lietuvos reputacijai.

Artėjant 19 val. vakaro į Nepriklausomybės aikštę būrėsi aktyvistai, nešini įvairiais plakatais, vėliavomis, trispalvėmis. Protesto vietoje budi gausios pareigūnų pajėgos.

Jau antrą kartą prie Seimo protestuoti atėjęs vilnietis Ugnius Eltai teigė besiviliantis šį vakarą išvysti pikete ir naująjį premjerą Gintautą Palucką. Anot jo, politiko pasirodymas susirinkusiųjų būryje signalizuotų, jog protestuotojų balsas yra girdimas.

„Manau, kad yra atkreiptas dėmesys – kas ir yra pagrindinis protesto tikslas. Kad mes vis tik nestovėsime ir netylėsime“, – Eltai sakė vilnietis Ugnius.

„Ar yra vilties (pasiekti protesto tikslus – ELTA) – taip. Tačiau tai priklausys nuo mūsų visų, visuomenės ir to, kaip mes būsime patenkinti priimamais sprendimais“, – pridūrė jis, klausiamas, ar tiki, jog protestas gali pasiekti savo tikslų.

Tuo metu vilnietė Aistė netiki, kad naujojo Vyriausybės vadovo žodžiai galėtų kaip nors nuraminti protesto aktyvistus.

„Kažkaip neįsivaizduoju, ką jis galėtų pasakyti, kas nuramintų. Manau, bus pilstymas iš tuščio į kiaurą – kad atėjau, nes praeitą kartą bijojau, bet šį kartą jau reikia“, – Eltai sakė mergina, pridurdama, jog piketavo prie Seimo ir prieš savaitę.

„Tikiuosi pokyčio. Kad valdžia sureaguotų. Tikriausiai nereikėtų tikėtis, kad koalicija pasikeis ar jos sudėtis pasikeis. Bet bent jau norisi parodyti, kad mes esame prieš šią valdžią. Ir kad jie tą puikiai žinotų“, – akcentavo vilnietė Aistė.

Taip pat iš sostinės kilusi Gražina Eltai tvirtino, jog atėjo jau į antrąjį protestą, nes naujosios valdančiosios koalicijos sudėtis jai kelia nerimą.

„Atėjau todėl, kad skauda. Todėl, kad rūpi. Todėl, kad aš nesu amorali. Man nepatinka, kai amoralumas yra iškeliamas į viršų ir mėginama pateisinti tą amoralumą. Suprantu, žmonės klysta, bet žmonės negali įsikibę laikytis savo klaidos ir mėginti kvailinti kitus“, – kalbėjo vilnietė.

„Žinote, mes jau nesitikime nieko iš tų skambių žodžių“, – pridūrė ji, klausiama, ką tikisi išgirsti iš į piketą žadėjusio ateiti premjero G. Palucko.

Tuo metu iš Elektrėnų į Vilnių važiavęs Jonas tikisi būti išgirstas naujojo Seimo.

„Atėjau išreikšti nepasitenkinimo esama padėtimi. Pasakyti, kad vietos antisemitizmui Lietuvoje nėra. Kad iš esmės diskriminacijai prie bet kokią žmonių grupę vietos Lietuvoje būti negali. Tai, kas įvyko – kad į valdančiąją koaliciją pateko ir „Nemuno aušra“ – liudija tai, kad socialdemokratams svarbiau valdžios troškulys nei jų pažadai, nei jų vertybės“, – apgailestavo Jonas iš Elektrėnų.

Pirmojo protesto metu susirinkusieji kreipėsi į naująjį Seimo pirmininką Saulių Skvernelį bei tuomet dar tik kandidatą į premjerus Gintautą Palucką, tačiau nei vienas iš jų su protestuotojais susitikti neatvyko. Be to, pastarasis tikino, kad tiesiog nepalaiko protesto idėjos. Vis dėlto, naujasis Vyriausybės vadovas antrą kartą rengiamame proteste jau sako dalyvausiantis.

Tiesa, šįkart protestuojai ketina kreiptis ne tik parlamento bei ministrų kabineto vadovus, bet ir į prezidentą. Anot organizatorių, šalies vadovo ketinama prašyti pasinaudoti visuomenėje turimu autoritetu ir užkirsti kelią tolimesnei tokios sudėties koalicijos veiklai.

ELTA primena, kad, nepaisant užsienio partnerių kritikos, valdančiąją daugumą formuojanti Lietuvos socialdemokratų partija pasirašė koalicinę sutartį su antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio R. Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Šis sprendimas sulaukė tarptautinės kritikos iš Lenkijos, Vokietijos, JAV bei žydų bendruomenių.

Pernai R. Žemaitaitis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad politikas šiais savo pasisakymais sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

#PROTESTAS#DEŠIMT#TYLOS#MINUČIŲ