Prie Seimo – streikuojančių mokytojų mitingas: susirinko per 100 pedagogų

232211ppel981720231122
Lietuva
BNS/Fotobankas nuotr.
Irtautė Gutauskaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Trečiadienio pavakarę į mitingą prie Seimo susirinko streikuojantys mokytojai iš visos Lietuvos. Mitingu mokytojai pradėjo dar vieną neterminuotą streiką.

Greta parlamento rūmų, Nepriklausomybės aikštėje sugužėjo per 100 pedagogų. Švietimo darbuotojai buvo nešini plakatais su užrašais „Iš didelio rašto išėjo iš krašto“, „Solidi alga mokytojui – būtinybė“, „Algos – ne pašalpos“.

Kaip teigė streiką inicijuojančios profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas, mokytojai Seimo nariams atvežė ir savo algalapius. Pasak jo, taip bus siekama įrodyti parlamentarams, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) skelbiama informacija apie jų atlyginimus nėra teisinga.

„Norime informuoti Seimą, kad tai, ką skelbia ministerija apie darbo užmokesčius, neatitinka realybės. Atvežė mokytojai darbo užmokesčio lapelius ir sutartį, pagal kurią turi Seimas derinti darbo užmokesčius, tvirtinant biudžetą. Mes norime juos informuoti, kad jie balsuojant tikrai turėtų visą informaciją, kiek mokytojai uždirba, ir sąžiningai apsispręstų, ką palaikyti“, – prieš prasidedant mitingui Eltai sakė A. Navickas.

Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) duomenimis, trečiadienio pavakarę streikuoja 2,7 tūkst. ugdymo įstaigų darbuotojų, iš jų – 2,42 tūkst. mokytojų.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) trečiadienį atnaujino mokytojų streiką, prasidėjusį rugsėjo pabaigoje. Sprendimas padaryti pertrauką buvo priimtas po to, kai profsąjungai nepavyko su rasti sutarimo su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) dėl pedagogų atlyginimo didinimo kitais metais.

Profsąjungos mokytojų netenkina švietimo ministerijos siūlymas darbo užmokestį kitais metais didinti 21 proc. – po 10 proc. nuo sausio ir rugsėjo mėnesių. A. Navicko vadovaujama profesinė sąjunga prašo kitų metų biudžete numatyti didesnį mokytojų atlyginimų kėlimą – po 15 proc. nuo sausio ir rugsėjo.

Streikas atnaujinamas tuo metu, kai Seime svarstomas Vyriausybės parengtas kitų metų valstybės biudžetas. Mokytojai tikisi, kad parlamento nariai išgirs jų prašymą labiau kelti atlyginimus kitais metais ir priims jiems palankias biudžeto korekcijas. Atliepdamos mokytojų prašymus, trys opozicinės frakcijos yra parengusios siūlymus didinti pedagogų atlyginimus labiau, nei numatė švietimo ministerija.

Vėl streikuoti pradedantiems mokytojams tikintis Seimo narių palaikymo, švietimo ministras Gintautas Jakštas skeptiškai vertina opozicijos pasiūlymus pabrėždamas, kad biudžeto projekte numatytas maksimalus lėšų kiekis atlyginimams didinti.

Švietimo darbuotojų profsąjunga teigia suprantanti, kad gali nepavykti įkalbėti Seimo narių pritarti opozicijos siūlymams didinti mokytojų atlyginimus labiau, nei yra numačiusi Vyriausybė. Profsąjungos pirmininko teigimu, jei kitų metų valstybės biudžete nebus padidintos lėšos darbo užmokesčio kėlimui, mokytojai ir toliau protestuos.