Prie Krašto apsaugos ministerijos iškilmingai iškelta Švedijos vėliava

photo_4557886
Lietuva
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Švedijai oficialiai tapus 32-ąja karinio NATO aljanso nare, penktadienį aikštėje prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM) iškilmingai pakelta jos vėliava.

Ceremonijoje dalyvavęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pasveikino Švedijos ambasadorių ir visus susirinkusias bei pabrėžė, kad Švedijos įstojimas į Aljansą jį dar labiau sustiprins.

„Rusijos planas silpninti NATO suveikė priešingai – šiandien, Aljansas tapo stipresnis, mūsų dvišaliai bendradarbiavimo ryšiai glaudesni ir kiekvienas iš mūsų gali jaustis saugiau. Esame tikri, kad, agresijos atveju, kartu gintume kiekvieną NATO teritorijos centimetrą“, – pranešime spaudai cituojamas A. Anušauskas.

Savo ruožtu Švedijos ambasadorius Lietuvoje Larsas Wahlundas padėkojo Lietuvai, NATO kolegoms ir visoms draugiškoms valstybėms už paramą.

„Visi, kurie žino nors truputį Švedijos istoriją, supranta, koks istoriškai svarbus yra šis momentas. Nuo tada, kai 1809 metais Suomija atiteko Rusijai, nors prieš tai Švedija ir Suomija buvo viena šalis 600 metų, mes stengėmės mažinti įtampą mūsų regione, nes žinojome, kad turime nedraugišką kaimyną.

Ši politika baigėsi, kai Vladimiras Putinas 2021 metų gruodį parašė laišką, kuriame kvestionavo mūsų teisę patiems pasirinkti savo saugumo politikos kelią. Vėliau įvyko brutali Rusijos ataka prieš taikią kaimynę Ukrainą. Švedijos narystė NATO nėra proceso pabaiga, tai – proceso pradžia. Mes gauname saugumo garantijas ir kartu teikiame saugumo garantijas. Švedija bus konstruktyvi ir lojali NATO narė“, – sakė Švedijos ambasadorius Lietuvoje L. Wahlund.

ELTA primena, kad ketvirtadienį, likus kelioms valandoms iki iškilmingos ceremonijos, Švedijos ministras pirmininkas Ulfas Kristerssona socialiniame tinkle „X“ parašė, kad NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas jam pranešė, jog „visos NATO valstybės narės priėmė mūsų stojimo protokolą, ir pakvietė Švediją prisijungti prie Šiaurės Atlanto sutarties“.

Oficialiame JAV valstybės departamento pranešime sakoma, kad ketvirtadienį įsigaliojo „Šiaurės Atlanto sutarties protokolas dėl Švedijos Karalystės prisijungimo“. Švedijos įstojimas reiškia, kad visos NATO sąjungininkės, įskaitant JAV, yra įsipareigojusios ginti šalį, jei ji būtų užpulta, tą patį turi daryti ir Švedija, atsinešanti į Aljansą nemenką gynybos pramonę, jau aprūpinančią kelias NATO valstybes.

Pirmadienį prie NATO būstinės Briuselyje bus iškelta mėlynos ir aukso geltonos spalvos Švedijos vėliava.

Rusija pažadėjo imtis „atsakomųjų priemonių“ dėl Švedijos įstojimo į NATO, ypač jei šalyje bus dislokuoti Aljanso kariai ir bazės.