PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Rugpjūčio 12 d. 09:04

Prezidentūra nerealiais vadina G. Nausėdai įteiktus protestuotojų reikalavimus: neatitinka Konstitucijos

Vilnius

Roberto Dačkaus (Prezidentūra) nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


184411

Prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė sako, kad antradienį vykusio protesto dalyvių pasirašytoje ir šalies vadovui skirtoje rezoliucijoje išdėstytų reikalavimų paleisti Seimą ir atstatydinti Vyriausybę Gitanas Nausėda įvykdyti negalės. Prezidento patarėja, vertindama pačią protesto akciją, laikosi pozicijos, kad dieną vykęs mitingas ir po to kilusios riaušės yra skirtingi dalykai.

„Reikia atskirti protesto akciją nuo riaušių. Tai du dalykai, kurie iš principo skirtingi. Protesto akcijoje dalyvavo iki 4 tūkst. žmonių ir jie protestavo taikiai, jie išsakė savo įsitikinimus ir pasibaigus tam skirtam laikui jie taikiai išsiskirstė, išėjo“, – ketvirtadienį LRT radijui kalbėjo A. Skaisgirytė.

Visgi Prezidentūros užsienio politikos grupės vadovė pažymi, kad po mitingo vakare buvusių įvykių pateisinti negalima.

„Tai, kas vyko po to, jau vakare, riaušės, yra niekaip nepateisinama. Jose dalyvavo turbūt keli šimtai žmonių, jie turės atsakyti pagal įstatymą. Žmonės tikrai turi teisę išsakyti savo nuomonę ir politikams reikia ją išgirsti. Bet kai nuomonė išsakoma mėtant akmenis, tai jau yra visiškai netoleruotina“, – tvirtino prezidento patarėja.

Paklausta, kodėl šalies vadovas į antradienio protestą sureagavo tik fesbuko įrašu, A. Skaisgirytė tikino, kad mitingo dalyviai pirmiausiai siekė pabendrauti su parlamentarais.

„Prezidentas turbūt buvo pirmasis iš valstybės vadovų, kuris kreipėsi į mitingavusius žmones ir išsakė savo poziciją. O jie kvietė kalbėti Seimo narius. Seimo nariai išėjo arba neišėjo kalbėtis“, – aiškino prezidento patarėja.

Ji taip pat pažymėjo, kad šalies vadovas negalės įgyvendinti iš protestuotojų gautų reikalavimų, kuriais raginama paleisti Seimą ir atstatydinti Vyriausybę, kadangi toks veiksmas paprasčiausiai neatitiktų Konstitucijos.

„Dėl Seimo, Vyriausybės paleidimo. Šie reikalavimai neatitinka Konstitucijos. Seimas gali paleisti tik pats save, o Vyriausybės narių keitimui vėlgi reikalingas visų valdžios institucijų sutarimas. Tai nėra prezidento vienasmenis aktas. Tie reikalavimai buvo gana nerealūs“, – tvirtino A. Skaisgirytė.

ELTA primena, kad nuo antradienio ryto prie Seimo besitęsiantis protestas prieš COVID-19 ribojimus peraugo į riaušes. Seimo įėjimus užblokavusius mitinguotojus nustūmė į įvykio vietą atvykusi riaušių policija. Vienas policininkas buvo sužeistas. Prieš protestuotojus riaušių policijos pareigūnai panaudojo ašarines dujas, piktybiškiausiai nusiteikę protestuotojai buvo išvesti. Policijos pareigūnai susirinkusius mitingo dalyvius nustūmė nuo Seimo vartų, taip sudarydami galimybę iš Seimo išvykti parlamentarams.

Į įvykio vietą atvyko ir greitosios pagalbos automobiliai.

Visgi protestuojanti minia ir toliau nuo Seimo nesitraukė, skandavo „Gėda“, „Šimonytę lauk!“.

Antradienį į neeilinę Seimo sesiją besirenkančius parlamentarus protestuotojai pasitiko stilizuotomis kartuvėmis su užrašu „Vieta Lietuvos išdavikams“, renginio dalyviai atsigabeno ir imitacinę spygliuotą vielą, apkabinėtą Dovydo žvaigždėmis. Kai kurie renginio dalyviai Dovydo žvaigždes buvo užsikabinę ir ant savo drabužių. Protestuotojai į save dėmesį bandė pritraukti sirenomis bei šūksniais „Seimą lauk“, „Gėda“.

Protestuotojai rankose laikė Lietuvos vėliavas bei plakatus su užrašais: „Riboti ne žmonių teises ir laisves, o valdžios antikonstitucinius sprendimus“, „Susigrąžinkime savo valstybę“, „Šimonytės Vyriausybę lauk“, „Neskiepytų getui ne“.

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl riaušių prie Seimo organizavimo. Policijos generalinio komisaro Renato Požėlos teigimu, atsakomybė dėl mitingo metu fiksuotų pažeidimų kils renginio organizatoriams.

Prokuratūra prašo suimti visus 26 riaušėmis prie Seimo įtariamus žmones.

ELTA