Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
ELTA nuotr.
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Dūla net patys geriausi įstatymai, trūksta aiškumo savivaldybėms, vis labiau ryškėja bendradarbiavimo trūkumas. Taip penktadienį vykusį Prezidentės Dalios Grybauskaitės susitikimą su Socialinės apsaugos ir darbo, Teisingumo ministerijų atstovais bei vaikų teisių ekspertais, kuriame aptartas pasiruošimas įgyvendinti vaikų saugumui svarbius sprendimus ir įstatymus, apibendrino Prezidentės patarėja Daiva Ulbinaitė.
Prezidentės D. Grybauskaitės teigimu, per pastaruosius metus vaikų saugumui ir jų gerovei užtikrinti priimti teisiniai instrumentai, įgalinantys esminius pokyčius šioje srityje. Tačiau sprendimų įgyvendinimas nuolat stringa, o nesiliaujantys smurto atvejai prieš vaikus reikalauja imtis neatidėliotinų veiksmų situacijai keisti.
„Priimti įstatymai bus beverčiai, jei jų įgyvendinimo mechanizmas neveiks“, - pabrėžia Prezidentė.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis Prezidentės kritiką vadino konstruktyvia, tačiau atkreipė dėmesį, kad Vaikų teisių apsaugos sistemos pertvarka sudėtinga ir dėl to jos niekas 10 metų nesiėmė.
„Pertvarka reikalauja labai daug darbų. Turime 60 savivaldybių, kuriose vaikų teisių apsaugos skyriai veikia skirtingai. Reikia paruošti per 20 teisės aktų, susitarti su savivaldybėmis, kaip jie bus įgyvendinti“, - vardijo ministras.
Vienas iššūkių - papildomai priimti per 200 darbuotojų, juos apmokyti. Kaip pabrėžė L. Kukuraitis, vaiko teisių apsaugos sistemoje atsiras labai svarbi, nauja pozicija - atvejo vadybininkas, kuris tiesiogiai dirbs su krizę patiriančiu vaiku ir šeima.
Paklaustas apie sąlygas darbuotojams, ministras sakė, kad tiesiogiai dirbančių su krizę patiriančiais vaikais ir jų šeimomis specialistų darbo užmokestis jau dabar lenkia šalies vidurkį.
„Atsižvelgdamos į tai, savivaldybės jau pradeda kelti atlyginimus savo pavaldumo socialiniams darbuotojams. Kai kuriems jų atlyginimai padidinti net ne 15 proc., o trečdaliu“, - sakė L. Kukuraitis.
Apie psichologus, specialiai pasirengusius dalyvauti su vaikais teismo apklausose, po susitikimo su Prezidente kalbėjo teisingumo ministrė Milda Vainiutė. Kol kas neaišku, kokiomis sąlygomis teismuose dirbs psichologai ir kokie bus jų sąrašo nuostatai, bet M. Vainiutė sako, kad iki liepos laiko nemažai.
„Pirmadienį teiksime Vyriausybei aprašą, kaip veiks psichologai per vaikų apklausas teismuose, tikimės jo priėmimas neužtruks“, - sakė ministrė.
Paklausta, ar nuo liepos kiekvienoje teismo paklausoje vaikams talkins psichologai, teisingumo ministrė pabrėžė ministerijos įsipareigojimą tai užtikrinti, tačiau negalėjo įvardyti, kiek tokių specialistų yra ir kiek reikia.
Kaip po susitikimo akcentavo Prezidentės patarėja D. Ulbinaitė, per pastaruosius metus D. Grybauskaitės iniciatyva priimta daug svarbių įstatymų, skirtų vaikų saugumui ir jų teisėms Lietuvoje užtikrinti: uždraustas smurtas prieš vaikus, apribotas mažiausių vaikų patekimas į globos įstaigas, reglamentuota budinčių globotojų veikla, palengvintos sąlygos įvaikinti, įvestos priemonės kovai su smurtu ir patyčiomis mokyklose, privalomas psichologų dalyvavimas nukentėjusių ar liudijančių vaikų apklausose, vaiko teisių skyrių šalyje centralizavimas.
Pasak Prezidentės, vis labiau ryškėja Vyriausybės ir atskirų ministerijų gebėjimų trūkumas įgyvendinant labai svarbius įstatymus. Nors praėjo jau beveik pusantrų metų - tai rimta visos Vyriausybės problema.
„Vykdomosios valdžios patyrimo ir įgūdžių stoka bei negebėjimas laiku ir kokybiškai įgyvendinti įstatymų tampa pavojingu reiškiniu, stabdo valstybės pažangą, neužtikrina žmonėms socialinio saugumo, diskredituoja pačių valdančiųjų žadėtas permainas socialinio saugumo, sveikatos, švietimo, žemės ūkio, aplinkos ir kitose šalies gyventojams svarbiose srityse. Dėl nekoordinuoto ministerijų darbo ir vadybos trūkumo pačiose ministerijose, laiku neparuoštų įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų, dialogo su savivalda nebuvimo stalčiuose dūla net geriausi įstatymai”, - Prezidentę citavo D. Ulbinaitė.
Nuo sausio 1 dienos SADM turėjo įdiegti centralizuotą vaikų globos apskaitos sistemą, kuri yra gyvybiškai svarbi vaikų globos įstaigoms - tai iki šiol nėra padaryta. Trūksta iš SADM pagalbos savivaldybėms rengiant budinčius globotojus, padedant organizuoti kitas alternatyvias paslaugas globos įstaigoms. Taip pat stringa pasiruošimas nuo liepos įsigaliosiančiam Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo įgyvendinimui, kuris užtikrins vaikų teisių skyrių visose savivaldybėse centralizavimą. SADM iki šiol neturi patvirtintų visų pertvarkos įgyvendinimo aprašų, nežino, kaip samdys beveik 300 darbuotojų, kaip užsitikrins reikiamą finansavimą.
Prieš metus priimtas Prezidentės įstatymas dėl privalomo psichologų dalyvavimo vaikų apklausose turi įsigalioti liepą, tačiau vis dar nežinoma, kaip jis bus įgyvendintas. Iki šiol nenumatyta, kas užtikrins psichologų rengimą, kvalifikacijos nustatymą, apmokėjimą, sudarys vaikus apklausti profesionaliai gebančių psichologų sąrašą.
Pasak Prezidentės, šiandienos pasitarimą galima vadinti prevencija, dar vienu bandymu padėti atsakingoms ministerijoms ir tarnyboms tinkamai organizuoti darbą užtikrinant sklandų dėl vaikų saugumo priimtų įstatymų įgyvendinimą.
Per pastaruosius metus priimta daug reikšmingų įstatymų vaikų saugumui užtikrinti. Vien Prezidentė inicijavo per 11 įstatymų pataisų dėl spartesnio įvaikinimo, budinčių globotojų rengimo, vaikų apsaugos nuo smurto, vaikų teisių apsaugos tarnybų pertvarkos, psichologo dalyvavimo vaikų apklausose.
Pasak Prezidentės, įstatymai patys savaime neveikia, todėl ministerijos, atsakingos už jų įgyvendinimą, turi organizuoti darbą taip, kad ir visuomenei, ir darbuotojams būtų aiški vaikų saugumui svarbių sprendimų įgyvendinimo tvarka, nauda ir rezultatas.
ELTA
Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama