Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dainiaus Labučio nuotr.
Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė Prezidentūroje trečiadienį priėmė Japonijos delegaciją, atvykusią į Lietuvą paminėti humanisto Čiunės Sugiharos metų. Susitikime dalyvavo ir Čiunės Sugiharos sūnus Nobukis Sugihara.
1939–1940 m. Kaune veikusio Japonijos konsulato vicekonsulo pareigas ėjęs Č. Sugihara išdavė Japonijos tranzitines vizas žydų tautybės žmonėms ir taip išgelbėjo daugiau nei 6000 gyvybių. Už šį humanišką poelgį 1985 m. Tautos atminimo institutas Izraelyje (Jad Vašem) suteikė Č. Sugiharai Pasaulio tautų teisuolio vardą.
2020-ieji paskelbti šio Japonijos šviesuolio, gyvenusio Lietuvoje, metais. Šiemet minimos ir Č. Sugiharos 120-osios gimimo bei 80-osios „gyvybės vizų“ išdavimo metinės.
Šalies vadovas ir pirmoji ponia Prezidentūroje priėmė Japonijos delegacijos atstovus, tarp kurių – Japonijos ministro pirmininko specialusis patarėjas Isao Iijima, Lietuvos garbės konsulas Fukujamoje Shigehiras Komaru, Japonijos ambasadorius Shiro Yamasakis, ambasados diplomatai, vadovaujamas pozicijas užimantys „Fukuyama Transporting Co. Ltd“ atstovai.
Japonijos delegacija, kurią sudarė daugiau nei 200 japonų – valstybės pareigūnų ir verslo atstovų, atvyko specialiai Lietuvos garbės konsulo užsakytu lėktuvu. Skrydis pramintas „Japonijos ir Lietuvos draugystės skrydžiu“.
Sutikdamas Japonijos delegacijos atstovus G. Nausėda išreiškė lūkestį, kad Draugystės skrydis taptų nuolatiniu tiesioginiu reisu, jungiančiu Lietuvos ir Japonijos šalis bei tautas.
Šalies vadovas, kaip pranešė Prezidento komunikacijos grupė, sakė besidžiaugiantis šiltais ir artimais abiejų šalių politiniais ir ekonominiais santykiais, ypač suaktyvėjusiais po apsilankymo Japonijoje imperatoriaus Naruhito inauguracijos ceremonijoje. Praėjusiais metais Lietuvoje lankėsi Japonijos pramonės įmonių federacijos „Keidanren“ atstovai, Davose prezidentas susitiko su Japonijos tarptautinio bendradarbiavimo banko JBIC vadovu.
„Japonija jau dabar yra svarbiausias Lietuvos partneris Azijoje. Mus sieja bendros vertybės ir glaudūs politiniai, ekonominiai, kultūriniai ir istoriniai saitai. Džiaugiuosi, kad spalį turėjau progą susitikti su premjeru Shinzo Abe, kuriam esu dėkingas už indėlį skatinant dviejų šalių bendradarbiavimą“, – sveikinimo kalboje teigė prezidentas ir pasinaudojo proga pasveikinti Japoniją Nacionalinės dienos proga.
Prezidentas akcentavo aktyvėjantį Japonijos ir Lietuvos ekonominį bendradarbiavimą, ypač neišnaudotą sinergiją energetikos, transporto ir logistikos, maisto pramonės, gyvybės mokslų, finansų srityse, teigiama Prezidento komunikacijos grupės pranešime.
Japonijos ministro pirmininko specialusis patarėjas I. Iijima savo kalboje padėkojo už šalies vadovo vizitą į Japoniją, išskirtinį dėmesį jų šaliai bei iškiliems tautiečiams kaip Č. Sugihara ir palinkėjo Lietuvos atletams sėkmės Tokijo olimpinėse ir paralimpinėse žaidynėse.
Lietuvos garbės konsulas Sh. Komaru, atsakydamas į prezidento sveikinimą, išreiškė padėką šalies vadovui už dėmesį Japonijos verslo bendruomenei ir pabrėžė Lietuvos bei Japonijos dvišalių santykių puoselėjimo svarbą. „Man didžiulė garbė vėl susitikti su Jumis po to, kai lankėtės Japonijoje, imperatoriaus žengimo į sostą ceremonijoje. Šį kartą aš atvykau kartu su 185-ių savo įmonės darbuotojų delegacija tiesioginiu skrydžiu. Tikiuosi, kad šis vizitas padės geriau susipažinti su Lietuva, ir abiejų šalių santykiai sustiprės“, – sakė Sh. Komaru.
„Negaliu apsakyti visos meilės, kurią patyriau iš lietuvių, kai šie metai buvo paskelbti Čiunės Sugiharos metais. Dėkoju ir linkiu Lietuvai taikos“, – sakė Č. Sugiharos sūnus Nobukis Sugihara.
Lietuvos Respublikos prezidentui ir pirmajai poniai Japonijos delegacija įteikė bonso medelį. Lietuvos vadovas savo ruožtu padovanojo Japonijos delegacijai Vyčio skulptūrą, porcelianinį puodelį ir lietuviško medaus.
ELTA