REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Sausio 2 d. 12:55

Prezidentas: klausimas, ar G. Landsbergis gali atsakyti, kada jis veikia kaip diplomatijos vadovas, o kada kaip partijos pirmininkas

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Benas BrunalasŠaltinis: ELTA


255479

Apibendrindamas pasibaigusius 2022 metus prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad pasitikėjimo užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu klausimas yra susijęs su pasitikėjimu visa valdančiąja dauguma.

„Pasitikėjimas užsienio reikalų ministru yra pasitikėjimas visa valdančiąja koalicija. Mes kalbame ne šiaip apie ministro asmenybę, mes kalbame apie ašinės valdančiosios koalicijos partijos vadovą“, – Naujųjų metų išvakarėse aptardamas buvusias trintis su Lietuvos diplomatijos vadovu G. Landsbergiu, TV3 laidai „Dėmesio centre“ teigė G. Nausėda.

Tuo tarpu kelti klausimą dėl pasitikėjimo dešiniųjų valdančiąją koalicija, užsiminė prezidentas, jis galėtų nebent tuo atveju, jei dabartinei Vyriausybei būtų aiškių alternatyvų.

„Kalbėti apie pasitikėjimą šia valdančiąja koalicija... Aš galėčiau kelti šį klausimą, jeigu mes turėtume labai aiškią alternatyvą. Šiandien pasakyti, kad opozicija yra pasirengusi tokiai alternatyvai... Bent jau aš nematau jokių signalų, kad ji juos siųstų. Turėti alternatyvią koaliciją savaitei ar dviem man nėra išeitis, man tai nėra alternatyva. Mes negalime sau leisti dabartiniu metu sugriauti dar ir parlamentą ir sugriauti vykdomąją valdžią. Ypatingai šiame kontekste, kada karas pereina į lemiamą fazę, kada daugybė saugumo iššūkių, kada ir pandemijos atgarsių vis dar tebėra. Turime daugybę socialinių, energetinių klausimų... Žinote, mūsų valstybės stabilumas man yra taip pat labai rimtas veiksnys. Dėl šito veiksnio galima sukandus dantis irtis į priekį. Svarbiausia, kad tai būtų ne irimasis atgal, o judėjimas į priekį“, – sakė G. Nausėda.

Visgi šalies vadovas pažymėjo, kad Prezidentūros santykių su Užsienio reikalų ministerija nereikėtų tapyti vien tamsiomis spalvomis.

„Šitas užsienio reikalų ministras padarė ir nemažai gerų darbų. Sakykime, tokiais klausimais kaip požiūris į Rusiją, parama Ukrainai... Mes esame visiškai tame pačiame puslapyje. Net nekyla jokių abejonių dėl to“, – teigė prezidentas.

Neaišku, kada G. Landsbergis veikia kaip ministras, o kada – kaip partijos pirmininkas

Prezidentas interviu neslėpė, kad klausimų dėl G. Landsbergio vadovaujamos ministerijos sprendimų pastaruoju metu būta. Tiek dėl Taivaniečių atstovybės Lietuvoje pavadinimo, tiek dėl vadinamojo „Belaruskalij“ skandalo.

„Taip, „Belaruskalij“ skandalo atveju, atsakomybę už užsienio reikalų ministro veiksmus prisiėmė premjerė. Būkime biedni, bet teisingi, atsitiko būtent taip. Taip pat dėl Taivano atstovybės. Taip, aš prisimenu užsienio reikalų ministro vizitą Prezidentūroje, kurio metu jis informavo mane apie tai, kad atstovybė bus atidaroma, kad tai bus prekybinė atstovybė. Bet apie pavadinimą tąkart nebuvo kalbėta. Kaip ir daugeliu atveju, velnias slypi detalėse. Tai ką turėjome po to, visgi buvo reakcija ne tiek į patį atstovybės atidarymo faktą, kiek reakcija į pavadinimą“, – sakė G. Nausėda.

Kita vertus, svarstė prezidentas, nemažai probleminių situacijų kyla dėl to, kad Lietuvos diplomatijai vadovauja šiuo metu įtakingiausios valdančiosios partijos pirmininkas. Apie tokią G. Landsbergio pareigybių koliziją G. Nausėda užsiminė ir komentuodamas pastaruoju metu nemažas įtampas Lietuvoje sukėlusį vokiečių brigados klausimą.

Kaip pažymėjo prezidentas, kyla nemažai sąmyšio kai nėra aišku, kada G. Landsbergis kalba kaip užsienio reikalų ministras, o kada kaip konservatorių pirmininkas.

„Aš nežinau, ar tai yra privalumas. Tai, galbūt, yra jo problema, kad prisiimdamas tam tikrą atsakomybę kaip partijos pirmininkas, jis nori nenori mėgina įsiskverbti į tas atsakomybės sritis, kurios tiesiogiai jam nepriklauso. Ir čia atsiranda daugybė trinčių ir tam tikro sąmyšio. Tas pats brigados klausimas. Klausimas, ar pats užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis gali atsakyti į klausimą, kada jis veikia kaip diplomatijos vadovas, o kada jis veikia kaip partijos vadovas. Kada jis kalba ir siunčia žinutę Lietuvos visuomenei ir kada jis siunčia žinutę tarptautinei bendruomenei“, – sakė G. Nausėda ir pažymėjo, kad šiuo atveju politikai turi labai atsakingai kalbėti.

„Bet kokia žinutė turi tam tikrą rezonansą tarptautinėje bendruomenėje ir, deja, aš esu priverstas pripažinti, kad kai kurios žinutės, kurios išėjo iš jo lūpų, toli gražu nebuvo teigiamai priimtos mūsų sąjungininkių ir kenkia reikalui“, – teigė G. Nausėda.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA