Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį inicijavo patariamąją sveikatos ekspertų tarybą. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį inicijavo patariamąją sveikatos ekspertų tarybą. Pastarosios tarybos tikslas bus padėti naujajai valdžiai perimti svarbiausius koronaviruso pandemijos valdymo aspektus.
„Prezidentas priėmė sprendimą prie Prezidentūros steigti sveikatos ekspertų patariamąją tarybą užtikrinant, kad ekspertų balsas būtų girdimas ir įgalintas. Antrasis tarybos tikslas yra užtikrinti kiek įmanoma sklandesnį koronaviruso krizės valdymo perdavimą iš vienų rankų pereinant į naująsias rankas vykdomosios valdžios pusėje“, – ketvirtadienį Prezidentūroje sakė šalies vadovo vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta.
Pasak jo, taryba prie Prezidentūros bus priskiriama laikinai, vėliau ji bus priskirta naujajai Vyriausybei.
Kalbėdamas apie tarybos poreikį, S. Krėpšta pažymėjo, kad tokią iniciatyvą parodė ir patys medikų atstovai ir sveikatos apsaugos ekspertai.
„Šiuo metu Lietuvoje nėra vieno darinio, kur būtų sujungtas pakankamai didelis ratas ekspertų ir jie dirbtų tiek vertinant duomenų analizę, kur ir kaip virusas plinta, taip pat pereinant į visuomenės sveikatos priemonių taikymo sritį – kokios priemonės yra pačios efektyviausios, kas pasiteisino kitose šalyse, ir baigiant gydymo įstaigų bei ligonių gydymo klausimais. Įsiklausėme ir į pačius ekspertus“, – paaiškino G. Nausėdos vyriausiasis patarėjas.
S. Krėpšta taip pat teigė, kad prasmė steigti Sveikatos ekspertų tarybą yra ir valdžios pasikeitimo pereinamuoju laikotarpiu.
„Kad būtų kuo didesnė sinergija, mes tikimės, kad tos išvados, teikiamos kiekvieną savaitę, bus išsakomos tiek dabartinei valdžiai, tiek naujajai, būsimajai valdžiai“, – sakė S. Krėpšta.
Jo teigimu, taryba koncentruosis į pandemijos analizę, visuomenės sveikatos priemonių klausimus, ligonių gydymo bei gydymo įstaigų aspektus. S. Krėpšta akcentavo, kad tarybą sudarys 20–25 sveikatos priežiūros ekspertai.
„Prezidentas akcentavo, kad tos šiuo metu priimtos ir pritaikytos, veikiančios priemonės yra tikslingos, ir jis toliau laikosi tos nuomonės. Bet kiekvieną dieną turėdami daugiau informacijos, matydami besikeičiančią situaciją, mes turime galvoti, ar reikia kažką keisti. Būtent tai turėtų pasakyti ekspertai, savo srities žinovai, mokslininkai, akademikai“, – argumentavo S. Krėpšta.
Toks G. Nausėdos sprendimas buvo paviešintas po to, kai jis ketvirtadienį susitiko su medikų atstovais – prof. Vytautu Kasiulevičiumi, prof. Mindaugu Stankūnu, prof. Edita Sužiedėliene, prof. Kęstučiu Petrikoniu ir prof. Aurelija Žvirbliene.
Taryba pradės dirbti kitą savaitę
Tuo metu po susitikimo su prezidentu profesorė E. Sužiedėlienė akcentavo, kad ekspertų tarybos įkūrimas yra daugiau nei savalaikis.
„Patirtys, kurios buvo iki šiol per tą (koronaviruso krizės – ELTA) laikotarpį, iš tikrųjų turbūt ir inspiravo tą idėją, kad tos patirtys turi būti integruotos į bendrą ekspertinį panelį, į didelę grupę, kur galėtume greitai jomis apsikeisti“, – sakė ji.
„Pagrindinis tikslas šitos tarybos būtų, kad tikimės efektyvių sprendimų priėmimų ir siūlymų jau vykdančiai valdžiai, valdant tą dabartinę situaciją“, – pridūrė ji.
E. Sužiedėlienė teigė, kad šiuo metu yra formuojamos trys tarybos pagrindinės grupės, kurios pradės veikti jau kitą savaitę.
„(Formuojamos – ELTA) trys grupės, daugiausia susijusios su visuomene ir sveikatos sektoriumi, ir jos pradeda dirbti jau kitą savaitę. Ir toks noras buvo ir abipusis tarsi sutarimas, kad tikrai tie siūlymai ar rekomendaciniu požiūriu, ar strateginiu pobūdžiu greitai turi rastis“, – sakė E. Sužiedėlienė.
„Ekspertai jau tikrai yra įgiję patirtį, jau yra parodę savo tikras gilias ekspertizes įvairiose, aktualiose su šiais klausimais sprendžiamose srityse. Manau, kad tikrai turėtų pavykti rasti konsensusą ir išgryninti tas rekomendacijas ir siūlymus“, – pridūrė ji.
Visgi, pasak profesorės, kol kas nėra aišku, kas naujai įkurtai ekspertų tarybai vadovaus.
ELTA