PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gatvė2020 m. Lapkričio 12 d. 08:58

Prevencinė priemonė parodė ‒ vairuojant vis dar neatsisakoma įpročio naudotis mobiliaisiais telefonais

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


153912

Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto antrojo policijos komisariato pareigūnai vykdė prevencinę priemonę ‒ tikrino, kaip transporto priemonių vairuotojai laikosi nustatytos tvarkos nesinaudoti mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant. Lapkričio 9 d. per trumpą laiką pareigūnams įkliuvo net 8 vairuotojai, nepaisę draudimo vairuotojams naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis, kai jomis naudojamasi rankomis.

Pareigūnai pastebi, kad transporto priemonių vairuotojai vis dar nesuvokia žalingo įpročio naudotis mobiliaisiais telefonais be laisvų rankų įrangos. O tai kelia grėsmę kelyje, blaško dėmesį, nukreipia nuo vairavimo – atsakingos veiklos, kuriai reikia susitelkimo, susikaupimo ir sąmoningumo. Vairuotojai dažniausiai telefonu naudojasi ar naršo internete stovėdami spūstyse, klaidingai manydami, kad jų automobilių „Start Stop“ funkcija, kuri, sustojus automobiliui, išjungia variklį, pateisina tokį veiksmą. Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso 417 str. 3 d. numatyta atsakomybė tam, kas nesilaikė draudimo vairuotojams naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis, kai jomis naudojamasi rankomis, išskyrus atvejus, kai stovinčios transporto priemonės variklis išjungtas.

Dar š. m. liepos 17 d. savo neskundžiama nutartimi Vilniaus apygardos teismas pasisakė, kad net ir tuo atveju, jei vairuojamos transporto priemonės variklis spūstyje iš tiesų yra išjungtas, tokia situacija vis tiek neatitinka Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso ir Kelių eismo taisyklių sąlygų, būtinų norint naudotis telefonu esant automobilyje.

Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso 417 str. 3 d. ir KET 20 p. numatyta, kad naudotis mobiliuoju telefonu galima, kai stovinčios transporto priemonės variklis yra išjungtas, t. y. transporto priemonė turi būti ne tik išjungtu varikliu, bet ir stovinti, tuo tarpu laikinas automobilio stabtelėjimas spūsties metu, apygardos teismo vertinimu, negali būti prilyginamas stovėjimui, kadangi tokia transporto priemonė nepertraukiamai dalyvauja eisme. KET 9 p. numatyta, kad eismo dalyviai privalo laikytis visų būtinų atsargumo priemonių, nekelti pavojaus kitų eismo dalyvių, kitų asmenų ar jų turto saugumui ir aplinkai, nesudaryti kliūčių jų eismui. Taip pat siekdami išvengti nuostolingų padarinių arba juos sumažinti privalo imtis visų būtinų priemonių, išskyrus tuos atvejus, kai dėl to kiltų pavojus jų pačių, kitų žmonių gyvybei ar sveikatai arba tokios priemonės padarytų dar daugiau žalos palyginti su ta, kurios būtų galima išvengti. Atsižvelgiant į tai, transporto priemonės vairuotojas, norėdamas sustabdyti automobilį ir kalbėti telefonu, turi tą atlikti tokioje vietoje ir tokiu būdu, kad nekliudytų transporto ir pėsčiųjų eismui, t. y. transporto priemonė neturi dalyvauti eisme.

Pareigūnai primena, kad draudimo vairuotojams naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis, kai jomis naudojamasi rankomis (išskyrus atvejus, kai stovinčios transporto priemonės variklis išjungtas), nesilaikymas užtraukia baudą vairuotojams nuo šešiasdešimt iki devyniasdešimt eurų taip pat gali būti skiriamas teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo vieno iki trijų mėnesių.