Premjerė: Lietuva ketina atsižvelgti į EK nuomonę dėl Kaliningrado tranzito

Premjerė: Lietuva ketina atsižvelgti į EK nuomonę dėl Kaliningrado tranzito
Lietuva
BNS/Fotobankas nuotr.
Rugilė Augustaitytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad Lietuvos institucijos ketina atsižvelgti į Europos Komisijos (EK) išaiškinimą dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui.

 Premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad Lietuvos institucijos ketina atsižvelgti į Europos Komisijos (EK) išaiškinimą dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui.
 
„Patvirtinu, kad Lietuvos Respublikos institucijos ketina atsižvelgti į šitą nuomonę ir ne todėl, kad manytume, kad kažkas nuo birželio 17 d. buvo taikoma ne taip, kaip turėjo būti taikoma, nes tikrai jokių kitų kažkokių gairių ar kažkokių oficialių aiškinimų nebuvo“, – teigė ministrė pirmininkė bei pridūrė, kad atsižvelgti į EK išaiškinimą Lietuva ketina dėl trijų priežasčių.
 
„Pirmiausia iš pagarbos pačiai institucijai ir suteiktiems įgaliojimams (...). EK atsakomybė yra užtikrinti reglamentų laikymąsi, ir jei valstybės narės, Komisijos nuomone, laikosi ES teisės aktų netinkamai, tada jau imtis atitinkamų teisinių žingsnių“, – kalbėjo premjerė.
 
„Antra priežastis yra vienodas traktavimas, kas ir yra viena iš pagrindinių gairių užduočių, kadangi gairės yra skirtos ne konkrečiai Lietuvai, o visai Europos Sąjungai ir apibrėžia dalykus, kurie aktualūs ne tik Lietuvai ir ne tik tam tranzitui, kuris vyksta per ES per Lietuvos teritoriją, bet ir per tas valstybes nares“, – pridūrė ji.
 
I. Šimonytės teigimu, trečioji priežastis – pagarba transatlantinei vienybei ir Lietuvos partneriams.
 
„Ir pagrindinė bei turbūt svarbiausia priežastis yra pagarba transatlantinei vienybei ir mūsų partneriams, kadangi nėra racionalu, jog mūsų laikas ir dėmesys būtų blaškomas ir naudojamas diskusijoms, ar viena kilotona plieno gali būti pervežta iš Rusijos vienos dalies į Kaliningrado sritį geležinkeliu. Iki šiol Vakarų pasaulio reakcija į karą Ukrainoje didžiąja dalimi yra sėkminga būtent dėl to, kad valstybės išlieka vieningos ir sutaria dėl principinių klausimų, nes negaišta laiko kažkokiems vidiniams debatams dėl klausimų, kurie savo esme nėra esminiai“, – aiškino ministrė pirmininkė. 
 
Po kelias savaites trukusių konsultacijų trečiadienį EK paskelbė gaires, pagal kurias leido Rusijai geležinkeliais per ES teritoriją gabenti sankcionuotas prekes į Kaliningradą. ELTA primena, kad birželio 17 d. įsigaliojus ES sankcijoms, Lietuva apribojo plieno bei juodųjų metalų tranzitą į Kaliningradą. Kaip tvirtina atsakingos institucijos, šis Lietuvos valdžios institucijų draudimas sankcionuotas prekes gabenti į Kaliningradą yra grįstas ES sankcijomis, numatytomis dar pavasarį. Tuo metu Rusija tranzito į Kaliningradą sustabdymą laikė neteisėtu ir beprecedenčiu bei pagrasino atsaku, turėsiančiu poveikį visiems Lietuvos gyventojams.

Redakcija rekomenduoja