PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Lapkričio 22 d. 11:51

Premjerė: ES ir NATO turi tinkamai atsakyti į incidentus Baltijos jūroje (papildyta)

Lietuva

Ingrida Šimonytė / ELTA / Ervin Rauluševičius

Vilmantas VenckūnasŠaltinis: BNS


330442

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad Europos Sąjungos ir NATO šalys turi tinkamai atsakyti į incidentus Baltijos jūroje, jei vykdomi tyrimai parodys, kad tai hibridinės atakos.

Taip ji kalbėjo penktadienį po susitikimo su Latvijos ir Estijos premjerais.

„Su Baltijos šalių premjerais sutarėme, kad mūsų regione intensyvėjant nedraugiškų valstybių hibridinei agresijai ir kinetinėms atakoms, turime išlaikyti ramybę, bet taip pat – dėmesį ir budrumą, būti pasirengę ryžtingam bendram atsakui“, – spaudos konferencijos metu sakė I. Šimonytė.

„Praėjusią savaitę fiksuoti kabelių pažeidimai Baltijos jūroje tik patvirtina koordinavimosi tarp Baltijos jūros šalių svarbą “, – pridūrė ji.

Lietuva, Švedija, Suomija dėl incidentų Baltijos jūroje pradėjo ikiteisminius tyrimus.

„Priklausomai nuo jų rezultatų, Europos Sąjungos ir NATO sąjungininkai privalo tinkamai atsakyti į piktybinius veiksmus, pritaikydami ribojančias priemones“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Pernai buvo pažeistas Estiją ir Suomiją jungiantis dujotiekis „Balticconnector“. Įtarimai dėl žalos dujotiekiui padarymo krenta vienam Kinijos laivui, kuriam veikiausiai priklausęs inkaras buvo rastas incidento vietoje.

„Mes iš to pasimokėme vienos pamokos – parengėme susitarimą tarp Suomijos ir Estijos, tokio susitarimo reikėtų ir tarp Baltijos šalių. Kalbėjausi šiandien su savo partnerėmis, kad ateityje reikėtų peržiūrėti, ką Baltijos šalys daro ir ką gali padaryti“, – kalbėjo Estijos premjeras Kristenas Michalas.

„Gebėjimas sutaisyti viską, kas buvo pažeista, yra labai svarbu, labai svarbu ir tai daryti bet kokiomis sąlygomis“, – pridūrė jis.

Anot K. Michalo, kitą savaitę Švedijoje Baltijos ir Šiaurės Europos šalių pareigūnai kalbės apie stebėjimo sistemas Baltijos jūroje.

„Kad galėtume įvertinti, kas kur juda, kur įvyko trikdžiai, nes gali pasitaikyti ir natūralių priežasčių, (...) bet „Balticconnector“ atvejis kitoks, tad svarbu turėti galimybes greitai aptikti pažeidimą, kad būtų galima sutaisyti“, – sakė estų premjeras.

Telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ pranešė, kad sekmadienio rytą pažeistas vienas iš trijų Baltijos jūra nutiestų ryšio kabelių iš Švedijos į Lietuvą.

Vėliau šią informaciją patvirtino ir pareigūnai Stokholme.

Suomijos operatorius „Cinia“ pirmadienį pranešė, kad dėl nežinomų priežasčių nutrauktas Helsinkį ir Vokietijos Rostoko uostą jungiantis kabelis.

Valdančiosios daugumos politikai Lietuvoje įtaria, kad incidentai susiję su Rusijos sabotažu.

Šią savaitę taip pat pranešta apie planuotą teroristinį išpuolį Šiauliuose, kai į Lietuvą atvyko du Ispanijos pilietybę turintys asmenys, kurie nakties metu ketino padegti vienos Šiauliuose veikiančios privačios bendrovės naudojamas gamybines patalpas bei lauke esančius įrenginius ir daiktus.

Pastaraisiais mėnesiais Europos valstybėse padaugėjo incidentų, siejamų hibridinėmis atakomis iš Rusijos, tarp to pavyzdžių Lietuvoje nurodomas gaisras parduotuvėje „Ikea“ Vilniuje, iš Lietuvos į Jungtinę Karalystę ir Vokietiją siųstos savaime užsidegančiomis siuntomis.

Lietuvoje dėl tokio pobūdžio incidentų atliekama keliolika ikiteisminių tyrimų, teigė generalinė prokurorė Nida Grunskienė.

#INGRIDA ŠIMONYTĖ#ES#NATO