REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Rugsėjo 26 d. 14:51

Premjeras: pasirinkti sprendimai, kaip pažaboti kainų augimą

Vilnius

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


53916

Trečiadienį Vyriausybė apsisprendė, kokios priemonės bus taikomos siekiant labiau apginti vartotojus, didinti konkurenciją ir sukurti sąžiningas taisykles prekybos tinklų rinkoje.

Iki lapkričio 1 dienos Ūkio, Žemės ūkio, Aplinkos, Sveikatos apsaugos ir Teisingumo ministerijos bei atsakingos įstaigos įpareigotos pateikti konkrečius teisės aktų projektus.

„Tai priemonės, kurios jau buvo teigiamai įvertintos specialistų ir jas matome kaip perspektyviausias. Be abejo, priemonių arsenalas nėra išsemtas ir įvertinę jų poveikį galėsime padaryti išvadas, kokių sprendimų reikės ateityje.

Vyriausybės tikslas – kuo labiau apsaugoti vartotojų interesus. Vykdome nelengvas reformas, kuriomis didiname gyventojų pajamas, tačiau jas norime paversti didėjančia gyventojų perkamąją galia, o ne papildomais prekybos tinklų pelnais“, - teigė Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.

Pasak premjero, sustiprinus kainų pokyčių stebėseną, visuomenei pateikiant daugiau informacijos bus galima geriau ir objektyviau įvertinti, kiek efektyvios buvo šios priemonės ir kaip prekybos tinklai laikosi duoto žodžio atsakingai ir sąžiningai vykdyti savo kainodarą.

Vyriausybė sieks, kad būtų paruoštos tipinė sutarčių tarp prekybos tinklų ir maisto produktų tiekėjų sutartys. Bus apibrėžta geroji praktika ir sutarčių sąlygos, kurios vertinamos kaip neetiškos. Jų bus nerekomenduojama įtraukti į sutartis. Valstybės institucijos prižiūrės, kaip laikomasi šių rekomendacijų, rinks duomenis, darys apibendrinimus ir vertins, ar rinkoje nėra piktnaudžiavimų.

Bus stiprinama Konkurencijos tarybos veikla ir peržiūrėti šios institucijos įgaliojimai siekiant didinti konkurenciją ir efektyviau tirti bei užkirsti kelią piktnaudžiavimams.

Atsakingos ministerijos įpareigotos paruošti konkrečius teisės aktu projektus, kuriais bus iš esmės mažinamos biurokratinės kliūtis imtis smulkaus ir vidutinio verslo.

Bus peržiūrėta prekybos tinklų koncentracija šalies administracijos vienetuose ir Vyriausybei pateikti teisės aktų projektai, kuriais būtų tobulinami esami koncentracijos apribojimai siekiant didesnio konkurencingumo.

Kartu su Žemės ūkio ministerija, įtraukiant savivaldybių administracijas, Vyriausybė paruoš siūlymus dėl priemonės sukūrimo siekiant paskatinti maisto produktų tiekėjus kooperuotis deryboms su prekybos tinklais.

Siūloma visuomenei atskleisti daugiau informacijos, kokie yra skirtumai tarp tiekėjų kainų ir galutinių kainų prekybos tinkluose, valstybei rinkti ir vartotojams pateikti tikslią informaciją apie analogiškų produktų kainų skirtumus skirtinguose prekybos vietose, vertinti ir viešinti kainų kitimo dinamiką ir žaliavų kainų pokyčius.

Nacionalinė žemės tarnyba įpareigota įvertinti valstybinės žemės esančios prie prekybos tinklų panaudojimo efektyvumą ir galimus pažeidimus.

Atsakingos ministerijos įpareigotos kas ketvirtį vertinti maisto kainų pokyčius, daryti išsamią analizę ir apibendrinimus, ar pasiteisina naujos priemonės, rengti rekomendacijas, kokių papildomų priemonių reikėtų.

Finansų ministerija įpareigota paruošti teisės aktų projektus, dėl Gyventojų pajamų mokesčio lengvatos perkant maisto produktus smulkaus ir vidutinio verslo prekybos vietose.

Teisingumo ministerija įpareigota paruošti teisės aktus, kaip stiprinti Vartotojų teisių apsaugos tarnybą.

Atsakingos ministerijos ir įstaigos įpareigotos pateikti teisės aktų projektus, kuriais būtų sugriežtinta atsakomybė už vartotojų teisių pažeidimus, nesąžiningą komercinę veiklą, konkurencijos pažeidimus ir kitus piktnaudžiavimus.

Kartu su VšĮ „Investuok Lietuvoje“ bus suvienytos pajėgos į Lietuvą kviečiant užsienio prekybos tinklus.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA