Prekyba poveikiu kaltinamas buvęs FNTT vadovas K. Jucevičius pripažįsta savo kaltę, jam siūloma skirti 4,9 tūkst. baudą

photo_4232070
Lietuva
ELTA / Julius Kalinskas nuotr.
Gytis Pankūnas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Prekyba poveikiu kaltinamas buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovas Kęstutis Jucevičius pripažįsta savo kaltę. Kaltinamasis prašo teismo atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Tuo metu prokurorė Jūratė Karčinskienė nesutinka su šia K. Jucevičiaus pozicija ir siūlo jį pripažinti kaltu, skirti 4,9 tūkst. eurų baudą.

Vilniaus miesto apylinkės teismas antradienį atvertė prekyba poveikiu kaltinamo buvusio FNTT direktoriaus K. Jucevičiaus bylą.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, buvęs FNTT vadovas K. Jucevičius, pasinaudodamas savo pažintimis ar kita tikėtina įtaka valstybės tarnautojams, galimai savo naudai reikalavo duoti, susitarė priimti ir priėmė 2 tūkst. eurų kyšį, pažadėjęs paveikti FNTT pareigūnus, kad šie neteisėtai veikų vykdydami įgaliojimus – pakeistų asmens procesinį statusą FNTT atliekamame ikiteisminiame tyrime.

Į teismo posėdį atvyko kaltinamasis K. Jucevičius, kurį lydėjo buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Žimantas Pacevičius. Šis asmuo buvo įvardintas kaip galimas K. Jucevičiaus laiduotojas.

K. Jucevičiaus advokatas Teisutis Milickis teismo posėdžio pradžioje paskelbė prašantis teismo bylą išnagrinėti, įrodymus ištiriant sutrumpintai. Jis taip pat pareiškė, kad prašo jo ginamąjį atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Valstybinį kaltinimą byloje palaikanti prokurorė J. Karčinskienė savo ruožtu pareiškė, kad šie prašymai turėtų būti nagrinėjami po K. Jucevičiaus apklausos.

Prokurorė J. Karčinskienė teisme pagarsino kaltinamąjį aktą. Teisėsaugos duomenimis, 2022 m. lapkritį K. Jucevičius Vilniuje esančioje kavinėje „Villa Alicante“, parodydamas lapelį su užrašu „2000“ ir euro ženklu, pareikalavo iš Leonardo Jakubėno kyšio už tai, kad paveiktų pareigūnus FNTT tyrime ir pakeistų asmens statusą jame iš specialiojo liudytojo į liudytojo. Kaip nurodė prokurorė, 2023 m. sausį K. Jucevičius iš L. Jakubėno priėmė 2 tūkst. eurų kyšį. Iš viso, teisėsaugos duomenimis, su minėtu asmeniu buvęs FNTT vadovas susitiko bent keturis kartus.

Pripažino kaltę visiškai

Pats K. Jucevičius teisme teigė pripažįstantis savo kaltę.

„Visiškai pripažįstu savo kaltę“, – pareiškė prekyba poveikiu kaltinamas buvęs FNTT vadovas.

K. Jucevičius teigė, kad pernai į jį kreipėsi pažįstamas asmuo, parodęs įvairius dokumentus, Valstybinės mokesčių inspekcijos raštus apie skolas.
„Matau, kad tai yra eilinė PVM grobstymo schema. Siūliau elgtis pilietiškai, perduoti informaciją FNTT“, – teigė kaltinamasis.

K. Jucevičius sakė perdavęs dokumentus FNTT pareigūnams. Vis dėlto kiek vėliau tas pas asmuo vėl kreipėsi į jį, pareiškęs, kad su juo nori susitikti L. Jakubėnas. Anot kaltinamojo, šis asmuo esą minimas PVM grobstymo byloje.

„L. Jakubėnas sakė, kad yra nepagrįstai kaltinamas. (...) Jis manęs paprašė, ar galiu padėti dėl specialaus liudytojo statuso“, – aiškino buvęs FNTT vadovas.

Kaltinamasis teigė pažadėjęs paveikti pareigūnus FNTT Šiaulių ir Panevėžio valdybose vykdomame tyrime, kad asmens statusas būtų pakeistas.

„Pasakiau, kad jei jo statusas yra problema, aš jam padėsiu. Tai kainuos 2 tūkstančius eurų“, – dėstė K. Jucevičius.

„Nuoširdžiai gailiuosi. Tai buvo paskelbta ir žiniasklaidoje, istorijos paviešinimas pakenkė mano politinei karjerai. Teko atsisakyti savo politinės veiklos, išstoti iš Socialdemokratų partijos. Gėda prieš draugus, pažįstamus“, – teisme kalbėjo kaltinamasis.

Buvęs FNTT direktorius STT pareigūnų buvo sulaikytas šių metų sausį, iš karto po galimo kyšio paėmimo. Po apklausos jam buvo skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

Laiduoti norintis buvęs STT vadovas: kategoriškai smerkiu

K. Jucevičius teismo dar kartą paprašė jį atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, jo laiduotoju paskiriant buvusį STT vadovas Ž. Pacevičių. Kaltinamasis teigė, kad potencialus laiduotojas jam yra sakęs, jog esą jį perauklėtų.

„Sakė, kad „gerai, aš tave perauklėsiu“, – Ž. Pacevičių citavo K. Jucevičius.

Pats Ž. Pacevičius teigė seniai pažįstantis K. Jucevičių. Galimas laiduotojas teigė pamenantis laikus, kai pats dirbo STT, o K. Jucevičius dirbo FNTT.

Ž. Pacevičius neslėpė, kad labai nustebo, sužinojęs, kad K. Jucevičius buvo sulaikytas.

„Kai sužinojau, sakiau, kad kategoriškai tai smerkiau. Tai sužinojau iš žiniasklaidos. Kai žiniasklaida paskelbė apie sulaikymą, buvo nustebęs“, – sakė Ž. Pacevičius.

Jis teigė tikintis, kad gali padaryti teigiamą įtaką K. Jucevičiui.

„Mano frazės, manau, žmoguje turėtų likti. Dar ir teismas vyksta. Tokie dalykai pamoko“, – sakė Ž. Pacevičius.

Prokurorė siūlo skirti baudą

Prokurorė J. Karčinskienė, sakydama baigiamąją kalbą, ragino tai, kad kaltinamasis gailisi, nelaikyti lengvinančia aplinkybe.

Ji tvirtino pastebėjusi, kad K. Jucevičiaus teiginiai teisme ir jo parodymai ikiteisminio tyrimo metu kiek skiriasi. Prokurorė pažymėjo, kad tyrimo metu kaltinamasis pripažino nusikaltimo faktą, bet nepripažino dėl poveikio darymo.

„Jis nepripažino jam inkriminuojamos prekybos poveikiu aplinkybių“, – teigė J. Karčinskienė.

„Šis gailėjimasis sąlygotas ne savo veiksmų vertinimu, o labiau siekio taikyti atleidimą nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą“, – K. Jucevičiaus elgesį vertino prokurorė.

J. Karčinskienė taip pat abejojo, ar K. Jucevičių ir jo galimą laiduotoją Ž. Pacevičių sieja artimas ryšys. Ji priminė klausiusi Ž. Pacevičiaus, kada kaltinamasis paskutinį kartą atostogavo, o Ž. Pacevičius negalėjo pateikti tikslaus atsakymo.

„Šiandien, posėdžio metu išsakyti teiginiai – tiek kaltinamojo, tiek galimo laiduotojo – neleidžia teigti, kad tarp jų yra artimas ryšys. (...) Neišgirdau nė vieno argumento, kokią teigiamą įtaką jis (Ž. Pacevičius – ELTA) darys“, – tikino prokurorė.

J. Karčinskienė pažymėjo nesutinkanti su K. Jucevičiaus advokato prašymu atleisti kaltinamąjį nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.

Jis siūlė K. Jucevičių pripažinti kaltu dėl prekybos poveikiu. Prokurorė teigė siūlanti jam skirti baudą, Anot jos, atsižvelgiant į tai, kad asmuo nusikalsta pirmą kartą, kad nėra padaryta materialinė žala, kad asmuo yra pensijoje, baudą siūloma sumažinti trečdaliu ir skirti K. Jucevičiui 4,9 tūkst. eurų dydžio baudą.

Teismas savo sprendimą šioje baudžiamojoje byloje planuoja paskelbti spalio 24 d.