Praūžė turtinga ir spalvinga derliaus šventė „Sūduvos kraitė 2022“

Praūžė turtinga ir spalvinga derliaus šventė „Sūduvos kraitė 2022“
Marijampolė
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Marijampolės savivaldybės informacija

Spalvinga rudens grožiu, turtinga rudens gėrybių ir smagi puikia nuotaika, menine programa bei nuostabiu oru nuvilnijo tradicinė derliaus šventė „Sūduvos kraitė 2022“, skirta Sūduvos 600 metų ir Magdeburgo teisės suteikimo Marijampolei 230 metų jubiliejams. Šių metų šventė išskirtinė dalyvių gausa. Iš viso šventėje dalyvavo daugiau nei 200 dalyvių: seniūnijų ir bendruomenių, medžiotojų ir ūkininkų sąjungų, sodininkų, gyvūnų mylėtojų, įvairių įstaigų ir organizacijų atstovų, rudens gėrybių ir grožybių ekspozicijų kūrėjų, žemės ūkio ir karinės technikos parodų, pramogų vaikams ir šeimai organizatorių, meno kolektyvų ir prekiautojų mugėje.

„Džiugu matyti ir smagu pasveikinti visus tradicinėje rudens šventėje susirinkusius. Derliaus šventė – tai išskirtinė galimybė padėkoti darbštiems mūsų krašto žemdirbiams ir kaimo tradicijų puoselėtojams, kaimo bendruomenių nariams ir visiems, kuriantiems kaimo gerovę, ūkininkams, kurie nepaisydami įvairių iššūkių ir sunkumų džiugina savo pasiekimais. Smagu kasmet „Sūduvos kraitėje“ susitikti, gražiais darbais pasidžiaugti, kartu smagiai pabūti ir pasilinksminti, – pradėdamas šventę ir sveikindamas gausiai šventėn susirinkusius marijampoliečius bei šventės svečius, sakė savivaldybės meras Povilas Isoda.

„Sūduvos kraitės 2022“ šventiniai sveikinimai ir savivaldybės mero Padėkos buvo skirti geriausiems žemdirbiams, ūkininkams, žemės ūkio produkcijos augintojams ir konkursų „Metų ūkis“ ir „Žydinti Marijampolė“ nugalėtojams.

Derliaus šventės „Sūduvos kraitė 2022“ proga, seniūnijų teikimu, Mero padėkos raštais apdovanoti: ūkininkai Rima ir Virginijus Borutai –  už socialiai atsakingą ūkininkavimą ir nuoširdų kasdienį darbą; ūkininkai Artūras ir Zita Branišauskai – už sėkmingą šeimos ūkio plėtojimą augalininkystės bei gyvulininkystės srityse; Paulius ir Sandra Isodai – už sėkmingą ūkininkavimą ir pažangų augalininkystės vystymą; Darius ir Neringa Tamošaičiai – už pažangų ūkininkavimą ir perspektyvų augalininkystės ūkio plėtojimą; Egidijus Vilčinskas, – už senųjų ir inovacinių idėjų pritaikymą kasdieninėje ūkininko veikloje; Rimas Kaminskas – už pasiryžimą ir nuolatinį darbą plėtojant bei puoselėjant mišrų ūkį; Mindaugas Karvelis – už ryžtą ir nuoširdų darbą kaime; jaunieji ūkininkai Manas ir Sandra Šaltiniai –  už sėkmingą ūkininkavimą ir pažangų augalininkystės vystymą ir jaunasis ūkininkas Raimundas Kazakevičius – už pažangų ūkininkavimą ir ūkio plėtrą; Lukas Cikana – už meilę gimtajam kraštui, Liudvinavo seniūnijos vardo garsinimą organizuojant edukacines-pažintines programas; UAB „Lifrania“ ir jos direktorius Patrick Michel Picouleau – už ilgametį augalininkystės puoselėjimą ir socialinių iniciatyvų palaikymą Šunskų seniūnijoje.

Už gražiausios žydinčios aplinkos kūrimą ir puoselėjimą apdovanoti Aplinkos tvarkymo  konkurso „Žydinti Marijampolė 2022“ nugalėtojai: Irma Gasperavičienė –  už estetiškai tvarkomą namų aplinką ir kuriamą grožį, Liudvinavo miestelis, Liudvinavo sen.; Irena Sebeikienė – už estetiškai ir pavyzdingai tvarkomą namų aplinką Marijampolės mieste; Vitalius ir Ona Dereškevičiai – už estetiškai tvarkomą namų aplinką ir  kūrybišką žaliųjų erdvių formavimą Baraginės k. Marijampolės sen.; Vilma ir Vytas Ratkevičiai – už estetiškai bei pavyzdingai tvarkomą namų aplinką  Marijampolės mieste, Vidas Zubrickas – už estetišką bendrijos „Montuotojas“ daugiabučio namo kasmetinį puošimą; Gema Mamedova – už estetiškai ir pavyzdingai tvarkomą namų aplinką Netičkampio k., Liudvinavo sen.; Klojimo teatro „Gegnė“ vadovė Onutė Miliauskienė – už aplinkos gražinimo tradicijų puoselėjimą ir kūrybiškai tvarkomą aplinką Dženčialaukos k., Sasnavos sen.; VšĮ „Alfa centras“ bendruomenė (direktorius Vladislavas Pocius) – už estetiškai bei kūrybiškai kuriamą aplinką Gyviškių k., Liudvinavo sen.; Baraginės kaimo bendruomenė – už pavyzdingą bei estetišką aplinkos tvarkymą; Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos bendruomenė, direktorė Daiva Kirtiklienė – už estetišką ir kūrybišką naujos įstaigos erdvės aplinkos kūrimą.

Marijampolės savivaldybėje buvo organizuotas tradicinis konkursas „Metų ūkis 2022“. Šventės metu buvo apdovanoti konkurso „Metų ūkis 2022“ nugalėtojai: I vieta – ūkininkas Mindaugas Avulis (Liudvinavo sen., Liudvinavo mstl.) – už konkurencingo augalininkystės ūkio vystymą; II vieta – ūkininkas Egidijus Vilčinskas (Liudvinavo sen., Liudvinavo mstl.) – už darbštumą ir atkaklumą siekiant gerų ūkininkavimo rezultatų; III vieta – ūkininkas Robertas Ardzijauskas (Marijampolės sav., Šunskų  sen., Cykakalnio k.) – už sėkmingą ūkininkavimą ir pažangų juodųjų serbentų auginimą.

Geriausius žemdirbius ir  ūkininkus taip pat sveikino bei apdovanojo LR Seimo narys Kęstutis Mažeika  ir  Lietuvos Žemės ūkio rūmų   pirmininkas Arūnas Svitojus.

Basanavičiaus aikštėje seniūnijos, subūrusios savo bendruomenių žmones, kaip ir visada, stebino savitai patraukliais rudeniniu grožiu ir kupinais kaimiškų gardumynų kiemeliais.

Visus pasigrožėti viliojo savivaldybės ugdymo įstaigų: Marijampolės Rygiškių Jono, Sūduvos,  Igliaukos Anzelmo Matučio, Liudvinavo Kazio Borutos gimnazijų,. „Ryto“ ir   Sasnavos pagrindinių mokyklų, Rimanto Stankevičiaus, Petro Armino, Mokolų,  Želsvos progimnazijų, Marijampolės „Žiburėlio“ mokyklos-daugiafunkcio centro,  „Saulės“ pradinės mokyklos, vaikų lopšelių - darželių „Ąžuoliukas“, „Nykštukas“, „Pasaka“, „Rasa“, „Rūta“,  „Šaltinėlis“ , „Šypsenėlė“ , „Vaivorykštė“, „Želmenėliai“ ir „Saulelė“,  Patašinės universalus daugiafunkcio centro,  Meno mokyklos ir Moksleivių kūrybos centro bendruomenių sukurti spalvingi rudeniški floristiniai skėčiai ir įvairios dekoracijos. Visi norintys galėjo įsiamžinti šventinėje foto studijoje, kurią sukūrė ir dekoracijomis papuošė Marijampolės R. Stankevičiaus progimnazijos bendruomenė.

Nuotaikingą meninę programą dovanojo respublikinio senjorų liaudiškų šokių kolektyvų festivalio „Supynėm šokių pynę 2022“ dalyviai: Prienų kultūros ir laisvalaikio centro senjorų liaudiškų šokių grupė „Vajaunas“ (vadovė Ligita Gediminienė); Šakių kultūros centro senjorų liaudiškų šokių grupė „Vijūras“ (vadovė Justė Lenkauskienė); Kultūros centro Panevėžio bendruomenių rūmų senjorų liaudiškų šokių grupė „Linas“ (vadovė Zita Rimkuvienė); Kauno kultūros centro senjorų liaudiškų šokių grupė „Ainiai“ (vadovas Darius Žilinskas); Utenos mokytojų senjorų liaudiškų šokių grupė „Levindra“ (vadovė Audinga Kvaselytė); Vilniaus miesto Vilkpėdės bendruomenės centro senjorų liaudiškų šokių grupė ,,Šimtažiedis”  (vadovė Rūta Januškevičienė); Kėdainių kultūros centro senjorų liaudiškų šokių grupė „Lankesa“ (vadovė Virginija Čereškienė-Beviršė); Jurbarko rajono Veliuonos kultūros centro liaudiškų šokių ansamblis „Veliuonietis“ (vadovas Donatas Liktas) ir Marijampolės kultūros centro senjorų liaudiškų šokių grupė „Sidabra“ (vadovė Virginija Sagulina).

Mėgstantys azartą pasivaržyti galėjo „gaspadoriškose“ varžytuvėse. Suvalkijos didžiojo šaukšto traukimo rungtyje, kurią tradiciškai organizavo  Vytautas ir Alvydas Kirkliauskai, azartiškoje kovoje nugalėjo Andrius Stankevičius, antras buvo Evaldas Miliauskas, o trečias – Vytautas Žaliaduonis. Nugalėtojui atiteko didžiojo šaukšto kopija,  kurią išdrožė medžio meistras Vitalius Striuogaitis. Marijampolės sporto centro organizuotos smagios rungtys pasivaržyti traukė ir vaikus, ir tėvelius. Šventėje netrūko ir  kitų smagių pramogų vaikams. Jie galėjo pajodinėti ant ponio ar  pasivažinėti arkliuko traukiamu vežimaičiu, smagiai praleisti laiką šokinėdami ant batuto ar kitose pramogose.

Visi norintys galėjo apžiūrėti modernią žemės ūkio techniką, kurią pristatė Marijampolės profesinio rengimo centras. Šventėje taip pat dalyvavo ir kariai, kurių demonstruojama įvairi technika ir ginkluotė sulaukė ypač didelio marijampoliečių dėmesio, nes buvo galima iš arti pamatyti ginklus, kuriais kaunasi ukrainiečiai su agresoriais iš Rusijos.

Šių metų šventėje vyko gausi mugė, kurioje dalyvavo apie 180 dalyvių: kulinarinio paveldo gamintojų, tautodailininkų, amatininkų, dekoratyvinių augalų ir sodinukų augintojų bei prekiautojų visokiais gaminiais ar dirbiniais.

Išskirtinio dėmesio sulaukė ir šventės muzikinė dovana – atlikėjos Irmos Jurgelevičiūtės ir grupės „Dinamika“ koncertas.

Šių metų derliaus šventėje „Sūduvos kraitė 2022“ tikrai netrūko nei dalyvių, nei prekeivių, nei pirkėjų. Visi mielai šventėje vaikštinėjo, smalsiai apžiūrinėjo spalvingas rudens gėrybių ir grožybių dekoracijas ir žavėjosi jas sukūrusių žmonių išmone.