PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Rugpjūčio 24 d. 15:39

Praūžė Kražių festivalis

Kelmė

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


185641

Rugpjūčio 20– 21 dienomis Kražiuose vyko jau tradicija tapęs „Kražių festivalis“. 

Penki koncertai 

Per dvi Kražių festivalio dienas kražiškiai ir miestelio svečiai matė ir girdėjo penkis koncertus. Kiek dalyvių – suskaičiuoti sunkoka, nes vien „Lietuvos“ ansamblyje jų gerokai daugiau nei pusšimtis.

Jaunimui penktadienio vakarą lietuviškas ir užsienietiškas dainas dovanojo Augustė Nombeko – išskirtinio balso muzikinio šou „Lietuvos balsas“ dalyvė, ne tik Lietuvoje populiari „X faktoriaus“ nugalėtoja Monika Pundziūtė-Monique. Po devynerių metų į Kražius sugrįžusi grupė „Lemon joy“ tikrąja ta žodžio prasme drebino kultūros centro sienas. Romantikos mėgėjus maloniai nuteikė Gyčio Ambrazevičiaus (gitara, vokalas) ir Pauliaus Vaicekausko (smuikas) koncertinė programa.

Neliko abejingų jungtiniam valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“, Lietuvos kariuomenės orkestro, grupės „Thundertale“ koncertui „Kilkim, broliai, sakalais“. Ši ekspresyvi, uždeganti programa atskleidžia visą Lietuvos didybę istorinių įvykių kontekste. Programa ypatinga ne tik atlikėjų gausa, bet ir muzikinių žanrų samplaika. Sunkusis metalas, kariškas pučiamųjų orkestras programoje persipina su stilizuota liaudies muzika bei autentišku folkloru.

Ietis surėmė Rytis Zemkauskas ir Giedrius Masalskis 

Ketvirtus metus Kražių festivalio programos dalimi yra pokalbių laida „Kitokie pasikalbėjimai“.

Šįkart ant festivalio scenos ietis surėmė Rytis Zemkauskas ir Giedrius Masalskis. Pirmas įspūdis, kad pašnekovai yra lygiaverčiai partneriai ir neaišku, kuris kurį turėtų kalbinti, išblėso, kai pokalbio vedėjas R. Zemkauskas detalėmis iš asmeninio gyvenimo, iliustracijomis, citatomis apibėrė G. Masalskį, o šiam teko suktis atsakant ir į vedėjo ir, beje, į kražiškių klausimus. Abejonačius dėl tokio pasikalbėjimo vertės nuramino tai, kad G. Masalskio lūpomis buvo atskleista lietuviškosios televizijos ir radijo – svarbiausio informacijos šaltinio – kūrimo nuo 1990 m. istorija, tokių radijo ir televizijos laidų kaip „Pabudome ir kelkimės“, „Aukselis“, „Žodžių mūšis“ atsiradimo ir... išnykimo iš eterio istorijos.

Žiūrovams įspūdį padarė savitas G. Masalskio pasaulio ir gyvenimo vertinimas: jis save laiko vienišiumi, teigia, kad mėgsta keliauti, būti gamtoje, svarbiausiu dalyku, įkvepiančiu ir motyvuojančiu, laiko tylą. 2009 m. Giedrius dalyvavo tūkstantmečio odisėjoje, jachta „Ambersail“ plaukė aplink pasaulį. Teigia, kad domisi motociklų sportu, nes „kelionės motociklu išvalo smegenis“, save laiko geru kulinaru. Prisipažino, kad jis, LRT Opus radijo stoties departamento vadovas, verslininkas, jaunystėje bandė studijuoti geodeziją, tačiau iki šiol neturi aukštojo išsilavinimo. R. Zemkauskas savo pokalbio dalyvį įvertino kaip labai darbštų ir atsakingą žmogų.

Paminėtos istorinės asmenybės

Tradicinė edukacinė vaikų ir jaunuolių vasaros stovykla Kražiuose „Collegium“ surengta penkioliktą kartą. Šiemet jai festivalio rengėjai skyrė kilnią misiją – paminėti istorinės asmenybės, Kražių jėzuitų kolegijos fundatoriaus, etmono Jono Karolio Chodkevičiaus atminimą. Stovyklos vadovė Emilija Jacevičienė su projekto autore Jurgita Gelumbickiene bei joms talkinusiu Vilniaus dizaino kolegijos studentu kražiškiu Roku Jurgilu dešimt dienų ne tik tobulino stovyklos dalyvių scenos judesius, kūrė etiudus, laisvalaikiu dalyvavo ekskursijoje po Kauną, bet ir sukūrė įtaigią istoriją apie J. K. Chodkevičiaus gyvenimo ir veiklos laikmečio Lietuvą, Kražius.

Spektaklio siužetu pasakojama istorija žiūrovus nukelia į XVII a. Kražius, kur ypač populiarus buvo teatras. Trys Kražių miestelio režisieriai (aktorės Nida Urbonaitė, Evelina Andrijauskaitė ir Emilija Gedvilaitė) bando pastatyti žymiąją Grigaliaus Knapijaus dramą „Filopatris“. Tačiau jas pasiekia žinia, kad etmonas J. K. Chodkevičius paskyrė fundaciją Kražių jėzuitų kolegijai. Režisierės vienbalsiai nutaria, kad drama turėtų būti skirta J. K. Chodkevičiui, tačiau pastatyti ją iš tiesų nelengva – aktoriai neišmoksta teksto, krenta ir dūžta dekoracijos, kyla tarpusavio nesutarimų. Tačiau svarbiausias klausimas – ar patiks drama J. K. Chodkevičiui?

Tada ant Skryzdėlynės kaimo ūkininko Marijaus Čekavičiaus žemaituko pasirodo ir pats J. K. Chodkevičius (aktorius R. Jurgilas). Nors teatro aktoriai stengiasi įtikti fundatoriui (net dramos pavadinimas „Nuolanki padėka“) – pasakoja apie tikėjimą, mokslą, materialinę gerovę Kražiuose, bando dainuoti liaudies dainas (čia jiems talkina kultūros centro dainos teatras), fundatorius... snaudžia. Tačiau, išgirdęs „The Roop“ eurovizinę dainą, linksmai niūniuoja į taktą. Marijono Mikutavičiaus populiarioji „Ar mylėsi tu mane?“ galutinai „įsiutina“ fundatorių – jis kaip pašėlęs šoka su visu teatru. Be humoro elementų, spektaklyje daug baroko kultūros Kražiuose, sunkmečio, susijusio su maru Lietuvoje, elementų.

Kol aktoriai lenkiasi žiūrovams, o šie ploja, į sceną kopia Kražių seniūnijos seniūnas Rolandas Karčiauskas ir Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro direktorė Lina Mikalajūnaitė. Jie dėkoja režisierei E. Jacevičienei, R. Jurgilui ir, žinoma, devyniolikai jaunųjų artistų, susirinkusių į tradicinę stovyklą ne tik iš Kražių, bet ir iš Kelmės, Jurbarko. Šie teikia dovanas režisierei ir neslepia liūdesio dėl išsiskyrimo metams, iki kito festivalio.