PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Rugpjūčio 27 d. 20:00

Prasidedantis rudens sezonas daugeliui studentų reiškia ir būsto paieškas. Ką privalu žinoti pasirašant nuomos sutartį?

Marijampolė

Gretos Paulevičiūtės nuotrauka

Greta PaulevičiūtėŠaltinis: mmm.lt


315610

Vis labiau artėjant naujiems mokslo metams, daugelis studentų sparčiai ieško gyvenamosios vietos. Tiems, kurie išvyksta studijuoti į kitus miestus, itin aktuali tampa būsto nuoma. Įvertinus nuomos kainą ir apžvelgus būstą reikėtų nepamiršti ir kito svarbaus aspekto - būsto nuomos sutarties.

Iki naujųjų mokslo metų pradžios likus jau visai nedaug, sparčiai suintensyvėja būsto nuomos paieškos. Ypač aktualus nuomos klausimas yra studentams, išvykstantiems mokytis į tolimesnius miestus. Tačiau labai svarbu, kad besidomintieji nuoma atkreiptų dėmesį ne tik į kainą, būsto vietą, bet ir į vieną svarbiausių nuomos aspektų – sutartį.

„Nuomos sutartis yra svarbus dokumentas aptarti nuomotojo ir nuomininko nuomos santykį. Tai yra: kaipgi nuomininkas naudos gyvenamąją vietą, kambarį, butą, namą. Tuo atveju, kai dar ginčo nėra, tai yra svarbus dokumentas“, - sako Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorė Goda Aleksaitė

Suradus nuomai tinkamą būstą dažnai skubama pasirašyti nuomos sutartį, tačiau nėra įsigilinama į jos turinį. Ginčo metu tik raštu įforminti šalių įsipareigojimai padės išvengti ginčų ar juos išspręsti.

„Konkrečiai tame dokumente užfiksuojate, kokį objektą nuomojatės, kiek metų ar mėnesių jūs tą objektą nuomositės, prieš kiek laiko jūs pradėsite mokėti mokestį tiek už komunalinius mokesčius, tiek nuomos, kokia dalis išankstinė, avansinė. Taip pat aptarsite raštu sutartyje, kokie yra daiktai bute, kuriais jūs naudojatės“, – pasakoja atstovė.

Atsitikus taip, jog reikia nutraukti nuomos sutartį prieš jos termino pabaigą, atstovė atkreipia dėmesį, kad įspėti apie tai būtina prieš mėnesį. Nuomininkui įspėjus vėliau, nei sutartyje nurodyta, jis privalo atlyginti nuostolius, kuriuos nuomotojas patirtų.

„Nuomotojui taip pat galioja įspėjimo terminas. Bet nuomotojas turi teisę pareikšti reikalavimą nutraukti sutartį, jeigu nuomininkas naudojasi daiktu ne pagal sutartį, ne pagal paskirtį. Na, tarkim, rengia vakarėlius ar išvis masažo saloną jis įsteigia. Taip pat jei tyčia apgadina daiktą, nemoka nuomos mokesčio arba jeigu, tarkim, buvo aptartas būsto remontas ir jo neatlieka. Be abejo, gali būti aptartos kitos sąlygos, kuomet nuomotojas turi teisę nutraukti sutartį“, – sako G. Aleksaitė.

Kilus ginčams, Vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovė ragina visų pirma susitarti taikiai.

„Pradžioje žmonės turėtų tarpusavyje kalbėtis, susitarti ir išsispręsti. Na, jeigu jau visgi nepavyksta, tai visada prašom konsultuotis su Valstybine vartotojų teisių apsaugos tarnyba konsultavimo telefonu arba gyvai“, – ragina specialistė.

Nepavykus rasti abipusio susitarimo, reikėtų užpildyti skundą vartotojų informacinėje sistemoje, kurioje jis būtų nagrinėjamas Vartotojų teisių apsaugos tarnybos darbuotojų.