Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Šviesiau Tamsiau nuotr.
EtapliusŠaltinis: Pranešimas spaudai
Šiuo metu maltiečiai globoja 3000 senolių, pagalba jiems teikiama 44 Lietuvos vietovėse – veža maistą, padeda buityje, sprendžia vienišumo ir užimtumo problemas, teikia nuolatinės priežiūros paslaugas. Kiekvieno senolio istorija skirtinga, tačiau visi nori tik vieno – ištrūkti iš niūrios vienatvės gniaužtų ir negalvoti, kaip reikės išgyventi rytojaus dieną.
Kiekvieno senolio gyvenimo istorija savaip išskirtinė
Tauragiškė Regina dar pati galėtų pas draugus lakstyti – jai tik 73-eji. Tačiau ligos ir operacijos visiškai nukamavo moterį, nedidelė dėl sveikatos problemų užsitarnauta pensija leidžia vos išgyventi, pusę jos tenka išleisti vaistams, ne visi jie kompensuojami. Garbaus amžiaus Anelė (85 m.) džiaugiasi kiek padidėjusia pensija, tačiau jos gyvenimo tai nepakeitė, vis tiek tenka visus metus kas mėnesį atsidėti žiemai – reikės mokėti už šildymą. Jiezne gyvenanti Onutė vos paeina – jai 92 m. Maisto pati nei parsinešti, nei pasigaminti nebegali. Gyvena visiškai viena, našlė. Prieš keletą metų sodyboje kilęs gaisras taip pakirto senolės sveikatą, kad iki šiol negali atsigauti. Maltiečių atnešta sriuba jai daugiau nei maistas – senolė tiesiog gyvena nuo vieno apsilankymo iki kito.
Tokių istorijų begalės, kurias maltiečiai mato ir išgyvena kasdien – mažos pensijos, nes sovietmečiu darbas kolūkiuose nebuvo užfiksuotas arba menkai apmokamas, netektys, ligos, paslaugos, „suvalgančios“ didžiąją pajamų dalį, ir daugybė kitų priežasčių, kodėl gyvenimui einant į pabaigą reikia prašyti pagalbos.
Maltiečių parama senjorams vien maistu neapsiriboja
Maltiečiai karštą sriubą silpniausiems ir vargingiausiems seneliams veža kelis kartus per savaitę. Savanoriai žino – reikia neskubėti, prisėsti, kol senas žmogus valgo, jei tik supilsi į puodą, paliksi, gali kitą kartą atėjęs rasti nepaliestą maistą. Alzheimeris, judėjimo ligos, vienatvės liūdesys – kartais žilagalviai net valgyti pamiršta.
Stipresniems senjorams yra vežami maisto produktų lauknešėliai, jei reikia pagalbos pasigaminti, ateina maltiečiai savanoriai.
Parama senoliams vien maistu neapsiriboja. Savanoriai lankydami padeda jiems apsitarnauti (keičia patalynę, skalbia, valo, tvarko), vykdo buities darbus, atneša būtiniausių higienos priemonių, gydytojų išrašytų vaistų, rūpinasi specialistų (medikų, teisininkų, buitininkų) pagalba, ligai ar negaliai užklupus aprūpina kompensacine technika, palydi į gydymo įstaigą.
Senatvės problemas, nepriteklių dažnai lydi ir giliai įsišaknijusi nematoma vienatvė. Tad maltiečių apsilankymai seniems žmonėms yra daugiau nei dubenėlis sriubos, tai pagarbos jiems ir padėkos išraiška, rūpestis, kurio seneliams taip stinga.
Senolių vienišumo ir užimtumo problemas maltiečiai sprendžia jais besirūpindami senjorų dienos centruose ir klubuose, kurių iš viso yra 7 skirtingose Lietuvos vietovėse. Šiais metais duris atvėrė senjorų centras Alytuje.
Žmonių paaukotos lėšos padeda plėsti pagalbos senoliais apimtis
Kasmetinė „Maltiečių sriubos“ akcija skirta pakviesti visuomenę prisidėti prie pagalbos vargingai gyvenantiems senoliams. Finansinis Lietuvos žmonių palaikymas leidžia maltiečiams visus metus vykdyti įsipareigojimus senjorams, pagal galimybes plėsti veiklą ir jos geografiją.
Jaustis reikalingi ir neatstumti nori ir patys silpniausi maltiečių globojami senoliai. Jiems yra įkurti Maltiečių globos namai Viekšnaliuose, Telšių rajone, kur gyventojai džiaugiasi senatvėje atradę naujus namus, naują didelę šeimą – maltiečius.
„Pirmųjų Maltiečių namų atidarymas prieš 3 metus buvo pasitikrinimo laikotarpis, pamatėme, kad jie labai reikalingi vienišiems žmonėms, įsižiebusi viltis net pakelia juos iš patalo. Tuose namuose dirbantys žmonės ir savanoriai yra maltiečiai, tad ir patys namų gyventojai pasijaučia mūsų bendruomenės dalimi. Toks patyrimas ir visuomenės įvertinimas skatina mus plėsti šią veiklą – jau pradėjome naujų Maltiečių globos namų steigimo darbus. Juk turime įsipareigojimą – kartą ištiesę pagalbos ranką su sriubos lėkšte, norime užtikrinti senjorų orią senatvę, kai prireikia visokeriopos priežiūros“, – sako maltiečių generalinis sekretorius Edvinas Regelskis.
Kaip galima prisidėti vykstant akcijai „Maltiečių sriuba“?
Iki pat Naujųjų metų vyks „Maltiečių sriubos“ renginiai šalies miestuose – gyventojai kviečiami ateiti į juos, pasivaišinti simboline sriuba ir paaukoti.
Maltiečiai kviečia susivienyti dėl pagalbos vargingai gyvenantiems seneliams. Jūsų auka – tai galimybė pasirūpinti seneliais dar vienus metus ir kiekvieną jų likusią dieną padaryti šviesesnę. Su pagarba senatvei maltiečiai kviečia aukoti SMS ir skambučiais 1415 – 10 eurų, 1601 – 5 eurai. Pasirinktą sumą ir reguliarią paramą galima skirti interneto puslapyje https://maltieciusriuba.lt/
Trumpaisiais numeriais galima aukoti iki 2025 m. sausio 6 d., o per puslapį ir reguliariai – visus metus. Ačiū visiems pagalbos laukiančių senolių vardu.