PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2021 m. Birželio 26 d. 21:24

Pranešta apie naujus „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinų šalutinius poveikius

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


179860

Rekordiniu greičiu sukurtos COVID-19 vakcinos išgelbėjo milijonus žmonių gyvybių, ir nors vakcinų nauda nusveria riziką, kartas nuo karto pranešama apie naujus šalutinius poveikius.

Naujas tyrimas, publikuotas „JAMA Dermatology“ žurnale, susiejo „Pfizer“ vakciną ir naujausią „Moderna“ vakcinos versiją su alerginėmis odos reakcijomis.

Tyrėjai pabrėžia, kad tokios reakcijos yra retos ir dažniausiai nėra pavojingos sveikatai.

Tyrimo metu buvo nagrinėjamas „Moderna“ ir „Pfizer“ vakcinų šalutinis poveikis bei aptiktos keturios abiem vakcinoms būdingos organizmo reakcijos į jas. Dažniausiai pasitaikiusios iš jų buvo odos bėrimas ir niežulys kitose nei skiepo vietose.

Pacientai taip pat pranešė apie dilgėlinę – skausmingą odos bėrimą pūslėmis, kuris gali išplisti visame kūne.

Kiti pasiskiepiję asmenys pranešė apie odos tinimą arba angioedemą – skausmingą audinių tinimą po oda.

Tyrimą atliko Masačusetso generalinės ligoninės alergologai, kurių išvadose rašoma, kad tokios odos reakcijos yra retos ir užfiksuotos beveik 2 proc. atvejų iš 49 197 asmenų, kurie pranešė apie alergines odos reakcijas po vakcinacijos.

Tyrėjai taip pat išsiaiškino, kad vyrams odos reakcijos po pirmojo skiepo pasitaikydavo rečiau nei moterims. Maždaug 85 procentai moterų pranešė apie odos reakciją po skiepo ir tik 15 procentų vyrų.

Alergologai pažymi, kad jų tirtoje pacientų grupėje daugiausiai reakcijų pasitaikydavo po pirmosios vakcinos dozės. 8 iš 10 žmonių (83 proc. tiriamųjų), pranešę apie odos reakcijos po pirmojo skiepo, pasiskiepiję antrąja doze nemalonių reiškinių nepatyrė.

Vyriausioji tyrimo autorė, Masačusetso generalinės ligoninės alergologė ir tyrėja Lacey B. Robinson, sako, jog galimos alerginės reakcijos neturėtų atbaidyti žmonių nuo antrosios skiepo dozės.

„Tačiau jeigu jums reakcija pasireiškė per pirmąsias kelias valandas po vakcinacijos arba bet kuriuo metu pasireiškė labai stipri alerginė reakcija, pacientai turėtų pasikonsultuoti su alergologu ar imunologu“, – sako ji.

Svarbu pastebėti, jog COVID-19 vakcina jau pasiskiepijo milijonai žmonių, ir vakcinų saugumas yra be paliovos stebimas. Stiprios alerginės reakcijos į vakcinas fiksuojamos itin retais atvejais.

Parengta pagal Express.co.uk