Pranciškaus Skorinos metams – miniatiūrinių knygelių ir miniatiūrinių ekslibrisų parodos

Pranciškaus Skorinos metams – miniatiūrinių knygelių ir miniatiūrinių ekslibrisų parodos
Pakruojis
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Pakruojo rajono savivaldybės inf.

Rugsėjo 14-ąją Pakruojo Juozo Paukštelio viešojoje bibliotekoje lankėsi šiaulietis teisininkas, kultūrologas, kolekcininkas, Lietuvos žurnalistų sąjungos narys Jonas Nekrašius. Mūsų bibliotekai, kaip ir Pakruojui, kuriame 1979–1992 m. gyveno ir dirbo, svečias turi daug sentimentų. Vedamas jų, bibliotekos skaitykloje atidarė ir Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijos dešimtokams pristatė 2 parodas. Tai „Knygelės, telpančios delne“ ir „Ex libis kaip kolibris“.

Abi parodos skirtos Lietuvos Seimo paskelbtiems Pranciškaus Skorinos (1486–1551) metams, jo leidinio „Mažoji kelionių knygelė“ išleidimo 500-ųjų metinių sukakčiai bei Martyno Mažvydo (1510–1563) pirmosios lietuviškos knygos „Katekizmo“ 475-osioms metinėms. Jų autorius supažindino moksleivius su žymiausiu Lietuvos miniatiūrinių knygų leidėju, žurnalistu, redaktoriumi Viliumi Užtupu (1927–2008). 1992 m. jis įkūrė leidyklą „Vilius“ ir pirmasis Lietuvoje pradėjo leisti miniatiūrines knygutes, tarp jų ir paties parašytas. Šiuo metu miniatiūrinių knygelių leidyba garsėja Palangoje gyvenantis dailininkas Vytautas Kusas. 2011-aisiais jo išleista 9 milimetrų aukščio ir 8 milimetrų pločio knygutė pralenkė V. Užtupo pasiektą rekordą. Moksleiviai išklausė ne tik pasakojimą, bet ir savo akimis pamatė parodoje eksponuojamas miniatiūrines knygas rekordininkes.

Svečias kalbėjo ir apie didžiausias, sunkiausias Lietuvos knygas, apie dedikacijas, kurias knygos pradžioje užrašo jų autoriai. Nuo miniatiūrinių knygų perėjo prie pasakojimo apie miniatiūrinis ekslibrisus. Apie ekslibrisą galėjo kalbėti ir kalbėti, nes jiems turi daug sentimentų. Beje, pastarieji J. Nekrašiaus  iniciatyva praeito šimtmečio 9-ajame dešimtmetyje išpopuliarėjo ir Pakruojyje. Čia buvo rengiamos ekslibrisų  parodos, susitikimai su jų kūrėjais, o 1985 metais pastatyta skulptūra ekslibrisui (autorius – kraštietis dailininkas K. Kupriūnas) – vienintelė tokia visame pasaulyje. Savo pasakojimą svečias paįvairindavo, užduodamas klausimų apie knygą. Teisingai atsakiusieji buvo apdovanoti  miniatiūrinėmis  knygutėmis. Dovanų gavo ir mūsų biblioteka. Jai autorius dedikavo savo knygas: „Šiaulietiška spauda XVI–XXI a.“, „Varpų menas Šiauliuose (XV a. – XXI a. pradžia)“.

Nepajutome kaip prabėgo akademinė valanda, klausantis nenuobodaus ir informatyvaus pasakojimo. Likome sužavėti svečio energija, žiniomis, išmintimi ir darbais.

Parodos „Knygelės, telpančios delne“ ir „Ex libis kaip kolibris“ veiks iki rugsėjo 30 d. Maloniai kviečiame jas apžiūrėti.