Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
„Gubernijos“ rūsiai. Autorių nuotr.
EtapliusŠaltinis: Pranešimas spaudai
„Daugelis keliautojų siekia išgyventi vadinamąjį „wow“ faktorių. Pramoninis turizmas būtent tai ir siūlo – patekti į naują vietą, kuri iki šiol buvo uždara, patirti kažką naujo, vėliau pasidalinti įspūdžiais ir nuotraukomis socialiniuose tinkluose. Juk smalsu aplankyti vietas, kurios anksčiau buvo neprieinamos arba mažiau prieinamos turistams. Potyrių turizmas šiuo metu yra vyraujanti tendencija visame pasaulyje“, – sako VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ vietinio turizmo projektų vadovė Neringa Sutkaitytė.
Pasak jos, apsilankymai veikiančiose ar antram gyvenimui prikeltose įmonėse, pramoninio paveldo patirtys, susijusios su produktais, jų gamybos procesais, pritaikymu ir istorija išties vis intensyviau tampa turistų susidomėjimo objektu, o kai kurie miestai apskritai savo identitetą kuria pramoninio turizmo pagrindu.
Pramonės paveldas – miesto identiteto dalis
Istorinių pramonės objektų netrūksta ir Šiauliuose, o šio miesto Turizmo informacijos centro vadovė Rūta Stankuvienė sako, kad miesto svečių susidomėjimas šiuo paveldu pastaruoju metu sparčiai auga.
Rita Stankuvienė – Šiaulių TIC vadovė. Autorių nuotr.
Netrukus Šiaulių pramoninio turizmo žemėlapį praturtins šiuo metu rekonstruojamas „Gubernijos“ – seniausios alaus daryklos Lietuvoje – lankytojų centras, kuris jau spalį kvies susipažinti su seniausios alaus daryklos šalyje istorija, pamatyti autentiškų erdvių, bylojančių ne tik apie „Gubernijos“, bet ir Šiaulių praeitį. O norintys į gėrimų gamybą pažvelgti iš arčiau, bus kviečiami dalyvauti ekskursijose po gamybines patalpas, aplankyti žymiuosius daryklos rūsius, paragauti čia gaminamos unikalios duonos giros ir alaus, daugiau sužinoti apie gėrimų ir maisto derinimo subtilybes.
„Gubernija“ rūsiai. Autorių nuotr.
„Šiauliai nuo seno iki dabar yra žinomas ir vertinamas miestas, nes yra svarbus regiono ir visos šalies pramonės, amatų, prekybos, mokslo ir kultūros centras. Šiaulių mieste pramoninis paveldas ir jo pritaikymas turizmo reikmėms yra ir svarbus, ir jau ne vieną dešimtmetį plėtojamas. O „Gubernijos“ reikšmė Šiauliams yra didžiulė. Tai ne tik seniausia iki šiol veikianti alaus darykla Lietuvoje, bet ir apskritai – seniausia iki šiol veikianti mūsų šalies pramonės įmonė. Ypač vertinga, kad „Gubernija“ veikia toje pačioje vietoje, kurioje įsikūrė prieš 360 metų. Tokių industrinio paveldo objektų išlikusių nėra daug. „Gubernijos“ alaus daryklos pastatų kompleksas turi istorinę, architektūrinę, techninę, pramoninę vertę“, – pažymi R. Stankuvienė.
„Gubernija“ alaus darykla Šiauliuose. Autorių nuotr.
Ji pasakoja, kad Šiauliai nuo šių metų pradžios įkūrė Pramoninio turizmo darbo grupę, kurioje susibūrė savivaldybės, verslo, turizmo ir kultūros sektorių atstovai. Jie drauge ieško galimybių, formų ir būdų, kaip Šiaulių pramoninį paveldą paskleisti, viešinti ne vienos įmonės lygmeniu, o kaip viso miesto praeities, dabarties ir ateities tapatybės aspektą. Šiaulių turizmo informacijos centro vadovės teigimu, atnaujintas „Gubernijos“ lankytojų centras reikšmingai prisidės prie šių tikslų, o čia vyksiančiose ekskursijose, edukacijose, degustacijose ir kitose veiklose bus galima patirti neišdildomų įspūdžių.
„Gubernija“ alaus darykla Šiauliuose. Autorių nuotr.
Labiausiai domina šokoladas ir alus
Prieš keletą metų Panevėžio plėtros agentūros atlikta pramoninio turizmo inicijavimo ir vystymo galimybių studija parodė, kad būtent alaus daryklos yra objektai, kurie turi didelį turizmo potencialą ir ypač domina keliautojus visame pasaulyje.
JAV atliktų tyrimų duomenimis, pramoninis turizmas yra susijęs su visais sektoriais, tačiau visuomenė ypač domisi žemės ūkio, maisto produktais ir rankų darbo gaminiais, todėl daugiausia lankytojų sulaukia šokolado gamyklos, alaus daryklos, kvepalų gamintojai ir keramikos amatininkai. O Europos pramoninio paveldo maršrutą sukūręs Europos kultūros kelių institutas į jį įtraukė net 44 alaus daryklas.
VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ atstovė N. Sutkaitytė taip pat pažymi, kad Lietuvoje pramoninis turizmas turi didelį potencialą, nes mūsų šalyje gausu vietovių, norinčių prisistatyti kitu rakursu, sudominti lankytojus.
„Industrinis paveldas domins turistus tol, kol siūlys naujas patirtis ir negirdėtas istorijas. Tai niša, kuria domisi ne tik keliautojai, bet ir menininkai, parodų kuratoriai, svetingumo verslas“, – teigia N. Sutkaitytė.
Vidmantė Mickevičienė, „Stumbro“, „Alitos“, „Anykščių vyno“ bei „Gubernijos“ gamyklas valdančios bendrovės „MV GROUP Production“ lankytojų centrų vadovė pasakoja, kad Gubernijos“ lankytojų centras neapsiribos ekskursijomis ir siūlys gerokai daugiau patirčių – centre planuojama rengti koncertus, filmų peržiūras, įvairius teminius vakarus, protmūšius.
Vidmantė Mickevičienė – „MV GROUP Production“ lankytojų centrų vadovė. Autorių nuotr.
„Didžiuojamės Šiauliais ir norime reikšmingai prisidėti prie jo kultūrinio ir socialinio gyvenimo. Norime sukurti naują įdomią erdvę šiauliečiams ir miesto svečiams, kuri taptų traukos centru ir miesto kultūrinį gyvenimą praturtintų naujomis patirtimis. Tačiau, žinoma, nepamiršime ir svarbiausio – ekskursijų ir degustacijų, kuriose svečiai galės paragauti ir išskirtinių riboto leidimo „Gubernijos“ gaminių, daugiau sužinoti apie gėrimų ir maisto derinimą, aplankyti žymiuosius, dar Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus menančius, daryklos rūsius“, – planais dalijasi V. Mickevičienė.
„Gubernija“ alaus darykla Šiauliuose. Autorių nuotr.
Siūloma vis daugiau įvairių veiklų
Šiaulių turizmo informacijos centro vadovė R. Stankuvienė įsitikinusi, kad Šiauliai turi didelį potencialą tapti pramoniniu paveldu besidominčių turistų traukos lyderiu regione. Pasak R. Stankuvienės, be „Gubernijos“ miestas turi ir kitų reikšmingų pramonės paveldo objektų, kurie iki šiol veikia ir yra pritaikyti turistiniams tikslams – tai ir 111 metų veikiantis saldainių fabrikas „Rūta“, įkūręs Šokolado muziejų, ir prieš 145 metus įkurtas Chaimo Frenkelio odų fabrikas, kurio istoriją puoselėja ir turistams atskleidžia Šiaulių „Aušros“ muziejus, 154 metus gyvuojanti ir iki šiol vaistus gaminanti vaistinė „Valerijonas“, įkūrusi arbatinę, edukacijų ir degustacijų salę, įrengusi visuomeninį Vaistininkystės muziejų. Pramoninė tapatybė Šiauliuose atsiskleidžia Dviračių, Radijo ir televizijos muziejuose bei kituose objektuose.
„Visa tai yra labai vertinga, svarbu ir itin įdomu siekiant didinti miesto patrauklumą, išskirtinumą, įvaizdį, plėtoti turizmo produktų pasiūlą“, – teigia R. Stankuvienė.
Tuo tarpu, VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ vietinio turizmo projektų vadovė N. Sutkaitytė sako, kad pramoninio turizmo objektų daugėja ir kitose Lietuvos vietose, o veiklų spektras jose – nuolat plečiamas. Vilniuje rengiamas festivalis „Mechanizmai“, lankytojams atveriantis energetikos bendrovių duris. Palangoje šios vasaros naujiena buvo naujos laisvalaikio erdvės buvusiame duonos fabrike atidarymas. O Panevėžys kviečia apsilankyti „Ekrano“ gamyklos lauko galerijoje, „Aukštaitijos vandenų“ požeminiame vandens rezervuare, stiklo studijoje, pamatyti Juozo Miltinio teatro spektaklį Aukštaitijos siaurojo geležinkelio Panevėžio depe.
Reklama