PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Sausio 5 d. 11:36

Praėjusių metų problemą turėsime išspręsti šiemet

Širvintos

Neringa TuškevičienėŠaltinis: Etaplius.lt


160595

Sako, kad senųjų metų bėdas ir rūpesčius reikia palikti senuose metuose ir naujus pradėti be jų.  Tačiau tai, kas užgriuvo paskutinėmis praėjusių metų dienomis, teks neštis šiais metais ir skirti nemažai dėmesio. Ne aš viena tuo rūpintis turėsiu. Mano misija čia mažiausia – informuoti. Tačiau rajono vadovams, Tarybai, mokyklų ir gyvenviečių bendruomenėms teks milžiniškas krūvis ir rimta atsakomybė.

Planuojama švietimo įstaigų reforma mieste

Vieną dieną sulaukiau vienos miesto mokyklos  kelių darbuotojų skambučių su ta pačia problema. Skambinusios moterys pasakojo, kad buvo susitikimas (internetu) su rajono valdžia, kad kolektyvas informuotas, jog jų įstaiga keliama į gimnaziją, o jų patalpose mokysis pradinukai, o pradinėje bus steigiamas dar vienas darželis. Kad jungtinei mokyklai vadovaus viena vadovė – perkelta iš Gelvonų.

Pirma reakcija buvo tokia: na, vyko pokalbis, reikia išsiaiškinti. Galėjo žmonės ir nesuprasti, ir be reikalo supanikuoti. Juk tai liečia jų darbus. O tai reiškia ir saugumą. Tiek finansinį, tiek emocinį.

Aiškintis ketinau jau naujais metais. Tačiau kitą dieną sulaukiau iš kitų miesto švietimo įstaigų tokių pačių nerimo signalų. Galų gale kelios įstaigos net socialiniuose tinkluose pranešė apie pokalbį, bet jo nedetalizavo.

Tiesa, kai kurios pašnekovės akcentavo, jog buvo pasakyta apie tai, kad sprendimas priimtas ir belieka jį įvykdyti.  Tačiau taip tikrai negali būti. Dar net Tarybai klausimas nepristatytas ir joje nenagrinėtas, tad tikėtina kad ir čia sužaidė „didelės baimės akys“ (o gal ausys).

Reformos reikia

Kad reformos reikia – nepaneigsi. Juk nėra normalu, kad kai kurie mokiniai mokomi jungtinėse klasėse. Tai dvigubas krūvis mokytojui ir perpus mažiau dėmesio mokiniui. Tad neverta net stebėtis prastėjančiais mokymo/si rezultatais.

Ne kartą teko girdėti tėvų nusiskundimų ir dėl geltonųjų autobusiukų grafikų. Kai kurie vaikai iš kai kurių gyvenviečių į mokyklas atvežami likus net valandai – pusantros iki pamokų. Tuomet tie vaikai snaudžia pamokų metu. Ypatingai tai pasakytina apie jaunesnių klasių mokinius.

Švietimo įstaigų bendruomenių nuomonė

Tikrai nėra taip, kad Tuškevičienei viskas blogai, kaip mėgsta kai kurie sakyti. Ir tikrai nematau priežasčių šiandien nerimauti.

Visų žiniai, šiandien (2021-01-04) dar nėra net Tarybai siūlomo sprendimų projekto. Tad tikrai neverta panikuoti ir nervintis. Tikiu, kad rajono valdžia pristatė savo matymą. Ir tai yra labai gerai. Dabar tiek pedagogų kolektyvai, tiek įstaigų bendruomenės turi laiko diskusijai. Juo labiau, kad kalbėta apie reformą nuo naujų mokslo metų.

Mano galva, tai yra kiekvienos įstaigos bendruomenės diskusijų klausimas. Kiekvienas turi teisę į diskusijas pasikviesti savo atstovus valdžioje – Tarybos narius, už kuriuos balsavo. Nes būtent jų sprendimas bus galutinis.

Lygiai taip pat norėčiau nuraminti ir dėl vadovo skyrimo. Visi švietimų įstaigų vadovai skiriami tik tuomet, kai jie laimi konkursus. O konkursai šiuo metu net nėra paskelbti.

Diskusijų metų tereikia nuspręsti, kokios reformos ir kokio lygio mokslų reikia mūsų vaikams. Kas ir kaip rūpinsis mokinių pavežėjimu. Mokinių tarybos atstovas (vienas iš tėvų) turi teisę dalyvauti komisijoje renkant direktorių. Tad ir vėl saugumo garantas yra.

Žinoma, situacija sudėtinga. Karantinas ir įvairūs apribojimai trukdo susitikti gyvai. Bet tą padaryti galite informacinių technologijų pagalba. Tikiu, kad visos švietimo įstaigos, kurias palies reforma, pakvies tėvus diskusijai. Tikiu, kad ir pedagogai išdrįs tarti savo žodį, išsakyti savo matymus.

Tiesa, šiandien dar nėra žinoma naujosios Vyriausybės pozicija šiuo klausimu. Tad teks pasidomėti ir ten.

Kviečiu kartu rinkti informaciją, ja dalintis ir diskutuoti, kokią norime matyti švietimo situaciją rajone (žinoma, atitinkančią visus teisės aktus). Tą daryti turime ir tam, kad tai nebūtų vienkartinis ir trumpalaikis sprendimas.

NERINGA TUŠKEVIČIENĖ