PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Sausio 3 d. 17:05

Praėjusių metų pokyčiai Varėnos krašte: įamžinta M. K. Čiurlionio gimimo vieta

Alytus

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


199558

2021-ieji metai nepagailėjo iššūkių Dzūkijos kraštui, o ypač Varėnos rajonui. Tačiau nei COVID-19 pandemija, nei nelegalūs migrantai iš Baltarusijos, nei Nepaprastoji padėtis pasienyje nesutrukdė pasiekti geriausių rezultatų ir įgyvendinti reikšmingus projektus.

Kviečiame pasivaikščioti! O nepasiklysti nuo šiol visada padės naujai sukurta mobilioji aplikacija „Varėna4seasons“ ir jos turinys: keturi sezoniniai filmai, lankytinų objektų aprašymai, garso takeliai, parengtos objektų fotografijos.

O dar geresnė žinia, kad atnaujinant turizmo infrastruktūrą, Varėnos rajono savivaldybės teritorijoje buvo įrengta daugiau nei 100 vienetų įvairių stendų, krypties rodyklių pėstiesiems, kelio ženklų, tad ne tik krašto gyventojams, bet ir svečiams, bus lengviau surasti norimas aplankyti vietas ir pasižvalgyti po nuostabųjį Dzūkijos kraštą…

Varėnos kraštas turtingas ne tik grybais ir uogomis, bet pirmiausia – iškiliomis asmenybėmis. Todėl šiemet įamžinome vieno garsiausių pasaulio menininkų – M. K. Čiurlionio gimimo vietą Senojoje Varėnoje (paminklo autoriai – skulptorius Gediminas Piekuras ir architektas Gintaras Čaikauskas). Iki jo pastatymo nuėjome netrumpą kelią – juk daugybę metų nežinojome M. K. Čiurlionio gimimo vietos. Įgyvendinom nemažai su genijaus kūryba susijusių gražių projektų, vyko edukacijos, koncertai. Užsimezgė bičiulystė su Sankt Peterburgo M. K. Čiurlionio kūrybos gerbėjais, kurie mums padovanojo senuosius Senosios Varėnos žemėlapius. Buvo užsakyti istoriniai tyrimai, kurie nustatė, kad M. K. Čiurlionio tėvų namas stovėjo šioje vietoje. Legenda byloja, kad ir „Karalių pasakoje“ genijus nutapęs ir patikėjęs saugoti karaliams mažą kaimelį, kartu įamžino ir gimtojo krašto reikšmę. Mūsų namai – mūsų tapatybės dalis, todėl svarbu ne tik ją saugoti, bet nuolat į ją gręžtis, remtis visais gyvenimo atvejais, nes tai svarbiausia, ką žmogus gali turėti. Originalus paminklas su miniatiūrine bažnyčia ir penkiais namukais, iš kurių viename spindi šviesa, simbolizuoja iš šios vietos po visą pasaulį pasklidusią M. K. Čiurlionio kūrybos šviesą ir yra neįkainojama dovana ne tik Varėnos kraštui, bet ir pasauliui, žinančiam, mylinčiam, vertinančiam M. K. Čiurlionį. Švieselė, skindanti iš namuko, simbolizuoja, kad nuo mažos ugnelės prasideda dideli dalykai.

Sustokime Merkinės seniūnijoje, nes čia, Subartonių kaime, atnaujinome Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinį muziejų. Vincas Krėvė-Mickevičius – daugiabriaunis lietuvių literatūros klasikas, gimęs ir augęs mažame Subartonių kaime (Varėnos rajone). Profesionalus lietuvių rašytojas, žymiausias tautinių psichologinių tipų ir tautinio stiliaus kūrėjas, suteikęs tautinio idealizmo literatūrai dramatiško maštabiškumo ir klasikinio išbaigtumo. Vasaromis grįždavo į tėviškę rinkti tautosakos, išplėtojo melodingo poetinio pasakojimo kanoną.

Tad, atlikus pagrindinio muziejaus pastato remontą, įsigijus edukacijai reikalingą įrangą, buvo pagerinta Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinio muziejaus teikiamų kultūros paslaugų kokybė. O atkūrus pastato frontono ir kitus puošybos elementus, atskleistos vertingosios kultūros paveldo objekto savybės, padidinusios muziejaus unikalumą.

Pačioje Merkinėje atidengtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Vladislovo Vazos paminklas ir atidarytas skveras. Pagerbti Vladislovą Vazą Merkinėje įrengiant skverą su bronziniu karaliaus biustu pirmieji pasiūlė Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas ir mokslinis darbuotojas Žygimantas Buržinskas. 2018 m. buvo išlietas bronzinis skulptoriaus Daliaus Drėgvos sukurtas karaliaus biustas, kuris 2021 m. pristatytas atidarytame Vladislovui Vazai skirtame skvere Merkinėje. Maždaug septyniasdešimties kilogramų bronzinį biustą sukūręs jaunas skulptorius Dalius Drėgva prisipažino didžiuojąsis, jog jam teko ypatinga garbė kurti tokios reikšmingos asmenybės atminimo ženklą. Kurdamas jį, rėmėsi karaliaus amžininkų sukurtais jo portretais, nevengė barokinių elementų. Nors procesas nebuvo lengvas, menininko manymu, biustą pavyko sukurti labai panašų į valdovą.

Stabtelėję Varėnoje atrasime daugybę atnaujintų objektų miesto gyventojams ir svečiams. Šiais metais užbaigtas labai rimtas projektas, padėjęs iš esmės atnaujinti Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklą. Sukurtos puikios sąlygos krašto jaunimui tobulinti savo muzikinius įgūdžius, lavinti savo menines vertybes ir augti šviesioms pasaulio asmenybėmis, kurios kaip Čiurlionio šviesa vieną dieną pasklis plačiai po pasaulį.

Nepamirštame ir sportininkų! 2021 m. prie Varėnos „Ryto“ progimnazijos įrengta futbolo aikštelė su dirbtinės žolės danga, dvi krepšinio aikštelės (viena jų daugiafunkcinė pritaikyta žaisti tinklinį), bėgimo takai, šuolio į aukštį ir tolį sektorius, tad nuo šiol esami ir būsimi sportininkai galės savo talentus ugdyti ir puoselėti dar viename naujame aikštyne. Atvykę svečiai gali ne tik bėgioti po jau anksčiau atnaujintą miesto stadioną, su draugais žaisti futbolą, krepšinį ar tenisą. Nuo šiol sportinių pramogų galime pasiūlyti dar daugiau!

Mėgstantys upių turizmą ras atnaujintą tiltą per Ūlos upę Rudnios kaime ir atnaujintas prieigas šalia tilto. Atnaujintas avarinės būklės tiltas ne tik padės saugiai pasiekti norimas aplankyti vietoves Rudnios kaime, bet ir pasiekti mėgstamiausius plaukimo baidarėmis taškus.

Lankydamiesi Varėnos krašte atrasite ir daugiau šiame straipsnyje nepaminėtų vietovių, kurios atnaujintos anksčiau, tad tegul lieka ir staigmenų. Parsisiųskite „Varėna4seasons“ programėlę į savo telefonus ir keliaukite po mūsų mylimą ir puoselėjamą kraštą, kuriame vyksta be galo daug įvairių ir jau tradiciniais tapusių renginių, galima pamatyti unikalias ir tik Varėnos rajone esančias vietoves ir objektus.