Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
A. Rutkausko nuotr.
Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt
Prasidėjus antrajai karantino režimo savaitei, susirgimų COVID-19 infekcija skaičius šalyje stabilizuojasi. Deja, to negalima pasakyti apie Šiaulių regioną. Panašu, kad kol kas Šiaulių apskrityje situacija tik blogėja. Tai parodo ir per praėjusią savaitę nustatytas rekordinis COVID-19 sergančių asmenų skaičius.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento vadovės S. Abromavičienės teigimu, šiuo metu gerų naujienų nėra – įvestas karantinas ir taikomos priemonės kol kas situacijos regione nepagerino.
Praėjusią savaitę užregistruotas rekordinis susirgimų skaičius. Šiaulių mieste nustatyti 905 COVID-19 infekcijos atvejai, Šiaulių rajone – 139, Akmenėje – 29, Joniškyje – 41, Kelmėje – 70, Pakruojyje – 47, Radviliškyje – 116.
Daugiausia atvejų Šiaulių regione užregistruota lapkričio 12 dieną – 286, o Šiaulių mieste lapkričio 9 dieną – 196 atvejai.
Vidutinis 14 dienų sergamumas 100 tūkst. gyventojų, spalio 30–lapkričio 12 d. duomenimis, šoktelėjo nuo 765 iki 1207 atvejų 100 tūkst. gyventojų. S. Abromavičienės teigimu, šie skaičiai parodo, kad kol kas karantino režimas ir taikomos priemonės reikšmingo poveikio Šiaulių regione nepadarė.
Virusas plinta ugdymo įstaigose
Pagrindiniai židiniai praėjusią savaitę užfiksuoti ugdymo įstaigose. Kelioms įstaigoms nuspręsta taikyti infekcijų plitimą ribojantį režimą, tam tikram laikotarpiui izoliuojant klasės ar grupės vaikus. Iš viso per praėjusią savaitę COVID-19 nustatytas septyniose apskrities ugdymo įstaigose.
Taip pat virusas plinta ir asmens sveikatos priežiūros įstaigose, verslo įmonėse, socialinės globos namuose. Pasak S. Abromavičienės, nerimą kelia Aukštelkės socialinės globos namai, kur šiuo metu COVID-19 infekcija nustatyta 11 darbuotojų ir 92 gyventojams. Kadangi šiuose socialinės globos namuose gyvena protinę negalią turintys asmenys, užtikrinti visų saugumo priemonių laikymąsi yra sudėtinga. Be to, trūksta ir personalo, nes serga ir patys darbuotojai.
Židinys nustatytas ir UAB „Vilmers“. Čia užsikrėtimo aplinkybės nėra žinomos. Tokie atvejai labai apsunkina visą epidemiologinį tyrimą. Įmonėse „Citma“, „Rūta“ yra pavienių susirgimų, kai serga iki 10 asmenų. Susirgimų nustatyta ir Šiaulių oro gynybos batalione. Užsikrėtimai siejami su iš Italijos atvykusiais NATO kariais.
Per praėjusią savaitę Šiaulių regione registruotos 5 mirtys. Mirė 4 vyrai ir 1 moteris. Tai 2 – Šiaulių miesto, 1 – Radviliškio, 1 – Kelmės ir 1 –Joniškio rajono gyventojas. Mirusiųjų amžius svyruoja nuo 70 iki 90 metų.
Šiaulių mieste iš viso šiuo metu COVID-19 infekcija serga beveik 2000 gyventojų. Pagal sergamumą Lietuvoje, miestas yra ketvirtoje vietoje.
Situacija ligoninėje artėja prie kritinės ribos
Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus R. Mažeikos teigimu, situacija šalyje lyg ir stabilizuojasi, tačiau to negalima pasakyti apie Šiaulius. „Turime patį didžiausią sergamumą visoje Lietuvoje. Lyginant su šalies sergamumo rodikliu, Šiauliuose jis dvigubai didesnis, nei visoje šalyje. Todėl situacija yra labai įtempta,“ – teigė ligoninės vadovas.
Pasak R. Mažeikos, dvigubas spaudimas tenka ir ligoninei. „Jeigu praeitą savaitę, nebūtų padėjusios kitos gydymo įstaigos, šiandien žinios būtų labai blogos,“ – patikino jis.
Šiuo metu Šiaulių ir Telšių gydymo įstaigose gydoma 220 COVID-19 sergančių pacientų. Dalis jų iš Šiaulių ligoninės tęstiniam gydymui išvežti į Mažeikių, Telšių gydymo įstaigas.
Šiaulių ligoninėje šiuo metu užpildyta 120 vietų, beliko 10 laisvų lovų. Reanimacija užpildyta visiškai. „Galėtume ir daugiau vietų aktyvuoti, bet iškyla personalo klausimas, nes medikai irgi serga. Nuo ryto svarstome, kaip organizuoti darbą su tuo personalu, kurį turime. Šiuo metu laikinąjį nedarbingumą turi 180 medikų, COVID-19 liga serga 7 gydytojai, 92 slaugytojos. Visus Vidaus ligų skyriaus gydytojus esame mobilizavę, bet per savaitgalį sužinojome, kad vienoje ir kitoje vietoje serga patys medikai. Jei susirgimų kreivė negeręs, bus labai sudėtinga situacija,“ – teigė ligoninės direktorius.
Poliklinikose darbuotojų kol kas netrūksta
Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėjos Viktorijos Palčiauskienės teigimu, pastarosios savaitės yra intensyvios ir sudėtingos visiems. Darbas Šiaulių miesto mobiliajame punkte yra vykdomas daug intensyviau, nei spalio mėnesį. Čia per savaitę dirba po 21 komandą ir atliekama per 1600 tyrimų. 30 proc. atliktų tyrimų atsakymai – teigiami.
V. Palčiauskienė pabrėžė, kad stengiamasi, jog visi norintys išsitirti į mobilųjį punktą būtų priimti dar tą pačią, ar kitą dieną. „Esant poreikiui, būtų galimybė plėsti komandų skaičių, esame pritaikę infrastruktūrą, kad galėtų vienu metu dirbti dvi komandos, taip išeitų 28 komandos per savaitę, jeigu reikėtų ir dar daugiau,“ – teigė V. Palčiauskienė.
Sveikatos skyriaus vedėjos teigimu, visos tyrimų apimtys derinamos su laboratorija. Signalų, kad reikėtų mažinti apimtis kol kas nėra, priemonių netrūksta.
„Skundų, kad žmonės negali užsiregistruoti į mobilųjį punktą taip pat nebegauname, elektroninė registracija šią problemą išsprendė,“ – patikino ji.
Pasak, V. Palčiauskienės, Dainų pirminės sveikatos centras ir Šiaulių centro poliklinika paslaugas teikia tiek kontaktiniu, tiek nuotoliniu būdu. Labai daug sergančių darbuotojų šiose įstaigose nėra, personalo kol kas netrūksta.
Karščiavimo klinika dirba penkias dienas per savaitę, priimama per 40 pacientų, daugumai pacientų, kurie šeimos gydytojo atsiunčiami į Karščiavimo kliniką, yra patvirtinama COVID-19 liga. „Kol kas dirba tik Šiaulių centro poliklinikos komandos, jeigu karščiavimo klinika didins pajėgas, tada reikes kitų įstaigų pagalbos,“ – teigė V. Palčiauskienė.
Tikrinami ir fiziniai asmenys, ir įmonės
Šiaulių miesto koordinavimo skyriaus vedėjos Rigitos Tijūnaitienės teigimu, COVID-19 infekcijos plitimo kontrolė vykdoma keletu krypčių – tikrinami fiziniai asmenys ir atliekama įmonių kontrolė. Praėjusią savaitę patikrintos 63 verslo sektoriaus įmonės.
R. Tijūnaitienė pabrėžė, kad tų įmonių, kuriose tikrinimai vykdomi dažnai, rezultatai yra geresni. Geriau tvarkosi smulkios ir vidutinės įmonės, o didesnėse įmonėse situacija blogesnė. „Šią savaitę griežtinsime kontrolę prekybos centruose. Kasdien sulaukiame 5–6 skambučių. Žmonės informuoja, kad jaučiasi nesaugiai dėl prekybos centruose per arti stovinčių asmenų ir niekas tų srautų nereguliuoja“ – teigė R. Tijūnaitienė.
Šiaulių miesto koordinavimo skyriaus duomenimis, šiuo metu Šiaulių mieste yra 616 besikarantinuojančių asmenų. „Bet tai dar nereiškia, kad čia visi atvejai, nes trūksta pajėgumų atlikti nuodugnius epidemiologinius tyrimus. Vis dar yra asmenų, kurie nepateikia duomenų, reikalingų saviizoliacijos kontrolei. Praėjusią savaitę policijai perduoti devyni tokie asmenys,“ – teigė R. Tijūnaitienė.
„Šiaulių energija“ imasi visų saugumo priemonių
AB „Šiaulių energija“ generalinio direktoriaus Vilgilijaus Pavlavičiaus teigimu, nors bendrovė ėmėsi visų saugumo priemonių, išvengti COVID-19 susirgimų nepavyko: „Turėjome ir turime keletą sergančių, yra jau ir pasveikusių,“ – teigė bendrovės vadovas.
Pasak V. Pavlavičiaus, įmonėje dirba 45 operatyvinio personalo darbuotojai. Siekiant užtikrinti saugumą, darbuotojai keičiasi be kontakto, patalpos dezinfekuojamos. Personalas aprūpintas specialiomis apsaugos priemonėmis: respiratoriais, dezinfekciniais skysčiais .„Vienas darbuotojas buvo užsikrėtęs, bet laiku izoliavome ir virusas neišplito. Visgi turime suformuotą Pietinės katilinės ir dispečerinės valdymo tarnybos rezervinę brigadą,“ – tikino bendrovės direktorius.
Padės tik judėjimo mažinimas
Šiaulių miesto savivaldybės Administracijos direktorius A. Bartulis dar kartą priminė,kad geriausias būdas apsaugoti save ir kitus – sumažinti judėjimą. „Už tai atsakingos ne institucijos, o patys gyventojai. Kiekvienas turi pažvelgti į savo gyvenimą ir priimti reikalingus sprendimus. Sustabdykite savo gyvenimą bent trims savaitėms, kokių dar skaičių reikia!“ – piktinosi A. Bartulis.
Pasak Administracijos direktoriaus, situacija Šiaulių ligoninėje dar valdoma, bet artėjama prie pavojingos ribos: „Dar tvarkomės, bet kitomis ligomis sergančių pacientų sąskaita. Prioritetas COVID-19 infekcijai reiškia, kad kažkas mirs neišgydytas“, – nuogąstavo jis.