Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Freepik.com nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Prasidėję naujieji metai – puiki proga apžvelgti praėjusių, 2020 metų, tendencijas ir suskaičiuoti kiek paaugo Vilniaus rajonas – kiek gimė vaikų, kokie populiariausi naujagimių vardai, kiek porų sumainė žiedus sudėtingu pandemijos laikotarpiu ir kitas įdomybes.
Gimstamumo skaičius didėja. Kasmet gimsta vis daugiau berniukų
2020 metais Vilniaus rajono Civilinės metrikacijos skyriuje sudaryti 973 gimimo įrašai, iš jų – 105 gimimo įrašai sudaryti Lietuvos Respublikos piliečių vaikams, gimusiems užsienio valstybėse. Daugiausia vaikų gimė tokiose užsienio šalyse kaip: Jungtinė Karalystė (32 vaikai), Airija (13), Norvegija (10), Vokietija (7), Lenkija, Jungtinės Amerikos Valstijos ir Ispanija (po 4).
Daugiausia gimimo įrašų įrašyta liepos, rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais.
Lyginant paskutinių metų statistiką, pastebima tendencija, kad kasmet gimsta vis daugiau berniukų. Jei 2019 metais iš visų 893 gimusių vaikų, 455 buvo berniukai (438 mergaitės), tai per 2020 m. gimė 516 berniukų ir 457 mergaitės.
Džiugu ir tai, kad 2020 m. įregistruota net 18 porų dvynukų. Daugiausia (4 poros) dvynukų gimė Avižienių seniūnijoje, 3 poros dvynukų gimė Pagirių seniūnijoje ir po 2 poras Riešės ir Zujūnų seniūnijose. Iš viso gimė 7 poros vienodos lyties ir 11 skirtingos lyties porų dvynukų.
Populiariausių naujagimių vardų tendencija išlieka panaši
Vaiko vardo parinkimas šiandien yra laikomas vienas svarbiausių sprendimų, kuriuos tenka priimti pagausėjimo laukiančiai šeimai. Pasak Civilinės metrikacijos specialistų, suteiktų vardų tendencija išlieka panaši kaip ir 2019 metais. Reikšmingų pokyčių per metus neįvyko.
Patys populiariausi 2020 metais berniukams suteikti vardai, kaip ir 2019 metais, buvo Dominik, Dominykas, Daniel, Gabriel, Gabrielius, Adrian, Adrianas, Adam, Adomas, Mark, Markas, Lukas, Lukaš, Jan, Jonas, Aleksandr, Augustas, Augustyn, Nikita, Motiejus, Oskar, David, Kajus, Jokūbas ir Benas. Minėti vardai buvo suteikti po 5-15 kartų.
Jau ne pirmus metus mergaičių vardų tarpe pirmą poziciją užima Emilija. 2020 m. šiuo vardu buvo pavadintos 19 mergaičių, Amelijos vardas suteiktas 13 mergaičių. Kiti populiarūs vardai tai Sofija (11) ir Olivija (8), o tokie vardai kaip Kornelija, Elija, Liepa, Milana, Ieva, Evelina, Nikolė, Elija, Adelia, Patricija, Kamilė, Paulina vaikams suteikti nuo 4 iki 7 kartų.
Kaip ir kasmet, tėvai renkasi ne tik populiarius, bet ir rečiau sutinkamus vardus. 2020 m. iš retai pasitaikančių mergaitėms suteiktų vardų galima išskirti: Aglaja, Alatėja, Amyra, Anisija, Deira, Karmelita, Uldė, Vėja, Dabria, Raja, Viviana, Bazilė, Mėja, Tautvilė. Iš berniukams suteiktų retų vardų: Aušvilas, Baltys, Vydūnas, Timas, Vivianas, Vitor, Orionas, Saimonas.
Vis dar išlieka tendencija suteikti ir senesnius vardus, tokius kaip: Ana, Barbora, Elena, Katažina, Milda, Julija, Ksenija, Melanija, Laura, Jurgis, Pranas, Juozas, Juozapas, Justas, Kazimieras, Artūras, Vilius, Viktoras, Vincentas, Mateuš, Matas, Sebastian. Šie vardai suteikti po vieną ar du kartus.
Užsienyje gimusiems vaikams, tėvai dažniausiai suteikia šalies, kurioje gyvena vartojamus vardus ar kokios šalies pilietybę turi vienas iš vaiko tėvų. Pvz., 2020 m. užsienyje gimusiems vaikams suteikti: Mišel, Estelle, Melina, Elliot, Olaf Lucius, Leo ir kiti vardai.
Gimusių vaikų tėvų pilietybių įvairovė ir šeimų pagausėjimas
Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus atstovė Edvarda Časienė kalbėdama apie gimusių vaikų tėvų pilietybes, sako, pastebinti, kad 2020 m. žymiai padidėjo vaikų tėvų pilietybių įvairovė.
„Analizuojant 2020 m. statistiką, 939 vaikų motinos ir 921 tėvas turi Lietuvos Respublikos pilietybę. Praeitais metais žymiai padidėjo vaikų tėvų pilietybių įvairovė. Net 52 vaikų tėvai ir 34 motinos turi kitos valstybės pilietybę. Daugiausia motinų turi Baltarusijos, Rusijos, Ukrainos ir Lenkijos pilietybes, tėvų pilietybės pasiskirsto panašiai, tačiau jų pilietybių įvairovė yra kur kas margesnė – 2020 m. tėvai turėjo net 25 skirtingų užsienio šalių pilietybes“, – sako E. Časienė.
Per 2020 m. 794 vaikai gimė pilnose, santuokoje esančiose šeimose. Pasak Civilinės metrikacijos skyriaus, jau eilę metų tendencija lieka tokia pati. Šeima keičiasi, prarasdama tradicinei šeimai būdingus ypatumus, perimdama modernaus šeimos tipo, vyraujančio Vakarų šalyse, bruožus: daugėja šeimų, neturinčių ir nenorinčių turėti vaikų, santuokų sudarymas atidedamas, gan populiarus gyvenimas kartu nesudarius santuokos ir neprisiėmus įsipareigojimų.
Analizuojant 2020 m. duomenis, taip pat pastebima tendencija, kad daugiausia motinų susilaukia pirmo vaiko, tačiau palyginus su 2019 m. padaugėjo motinų susilaukusių 3 atžalos.
Praeitais metais 405 motinos pagimdė pirmą vaiką, 389 motinos susilaukė antrosios atžalos, 131 motina susilaukė trečio vaiko ir 38 motinos susilaukė ketvirto vaiko. Kur kas mažiau motinų (4) pagimdė 5 vaiką, 6 vaiką pagimdė 5 motinos. Vienoje šeimoje susilaukta 7 vaikelio.
2020 m. pačios jauniausios motinos amžius siekė 16 metų, o jauniausio tėvo – 18 metų. Vyriausia pagimdžiusi mama buvo 42 metų amžiaus, o vyriausiu tėvu tapo 50 metų turintis vyras.
Karantinas pakoregavo daugelių norinčių susituokti ir susituoksiančių jaunavedžių planus
Įvestas karantinas ir griežtos karantino sąlygos turėjo įtakos 2020 m. santuokų statistikai. 2020 m. lyginant su 2019 m. sumažėjo įregistruotų santuokų. Kaip teikia Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Edvarda Časienė, pernai įregistruota 305 santuokos, kai 2019 m. šis skaičius buvo kiek didesnis, buvo įregistruotos 356 santuokos.
„Karantinas dėl pandemijos pakoregavo mūsų veiklą. Nemažai žmonių perkėlė santuoką vėlesniam laikui, nes negalėjo sugrįžti iš užsienio. Buvo tokių, kurie atsisakė tokiu sudėtingu laikotarpiu tuoktis, nes karantino sąlygos drausdavo didelius švenčių renginius ar ribodavo dalyvaujančių svečių skaičių. Tačiau vis tiek tai nedidelis procentas nuo visų santuokų, daugeliui pasisekė, kad vasarą karantino ribojimai buvo švelnesni ir spėta suruošti dideles šventes, atšvęsti reikšmingą gyvenimo įvykį. Tikimės, kad 2021 m. bus laimingesni ir nesuvaržys žmonių norų sumainyti žiedus“, – sako E. Časienė.
2020 m. Vilniaus rajono civilinės metrikacijos skyriaus patalpose įregistruotos 187 santuokos, kitoje jaunavedžių pasirinktoje vietoje įregistruotos 39 santuokos. Apsikeisti žiedais jaunavedžiai dažniausiai renkasi pamėgtas vietas, tokias kaip Europos parkas, Karklėnuose bei Neries regioniniame parke esančias sodybas.
Iš 305 santuokų 75 jaunavedžių poros tuokėsi bažnyčiose. 43 santuokos įregistruotos užsienio valstybėse. Savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje susituokė 21 užsienio pilietis.
Jauniausiai 2020 m. ištekėjusiai nuotakai buvo 17 metų, jauniausiam jaunikiui – 21. Meilei nėra ribų – vyriausia nuotaka, ištariusi lemtingą „taip“, buvo 70 metų, o vyriausias vyras vedė būdamas 71 metų.
2020 metais įregistruota 140 santuokos nutraukimų, iš jų apskaitytos 6 ištuokos, įvykusios užsienio valstybėse.
statistika-2020-3-99184-s650x487.png