PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2024 m. Gruodžio 9 d. 15:58

Pradinių klasių mokytoja J. Bakūnovienė: „Floristika visada buvo mano slapta meilė, o pedagogika tapo mano gyvenimo pašaukimu“

Alytus

Alytaus miesto savivaldybės nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Alytaus miesto savivaldybė


333317

Prieš šešerius metus gyventi į Alytų grįžusi Justina Bakūnovienė norėjo įsidarbinti pradinių klasių mokytoja. Deja, šiam norui išsipildyti taip greitai, kaip norėjosi, nebuvo lemta, tad teko ieškoti kitos veiklos. Tuomet moteris ryžosi išbandyti save visiškai nieko bendro su pedagogika neturinčioje srityje – floristikoje. Justina nuo pat vaikystės žavėjosi gėlėmis, tad nusprendė Alytaus profesinio rengimo centre mokytis floristikos.

Dabar Justina Alytaus šv. Benedikto gimnazijoje dirba pradinių klasių mokytoja, o pamokoms pasibaigus, floristikos subtilybių moko floristikos studiją lankančius gimnazijos vaikus. Po darbo valandų moteris pasineria į floristikos pasaulį – kuria gėlių kompozicijas, kuriomis džiugina artimuosius ir draugus.

„Floristika man yra ne tik meno šaka, bet ir gilus emocinis ir dvasinis procesas. Tai tarsi meditacija, kurioje harmonija, spalvos, formos ir kvapai susilieja į vieną“, – sako J. Bakūnovienė.

Su Justina kalbamės apie jos profesijos pasirinkimą, meilę floristikai, mėgstamiausias gėles ir žinomus floristus, į kuriuos jai norisi lygiuotis.

Kaip ir kada Jūsų gyvenime atsirado floristika?

Floristika mano gyvenime atsirado prieš 6 metus, kai grįžau gyventi į Alytų. Tuo metu susidūriau su nelengvu iššūkiu – pradinių klasių mokytojos laisvos darbo vietos mieste nebuvo, todėl teko rimtai pagalvoti apie kitą karjeros kelią. Vis dėlto mano sprendimą palengvino ilgai puoselėta meilė gėlėms ir kūrybai. Jau nuo vaikystės mane žavėjo gėlių grožis ir jų kompozicijų kūrimas, todėl nusprendžiau išbandyti floristikos sritį.

Laimei, tuo metu Alytaus profesinio rengimo centras siūlė floristo mokymo programą. Su dideliu entuziazmu pradėjau mokytis – gilinau žinias apie įvairiausias gėles, jų derinius ir kompozicijų kūrimo techniką. Sėkmingai baigusi šią programą, įgijau floristo kvalifikaciją, ji atvėrė man duris į kūrybingą ir spalvingą pasaulį, kuriame galiu nuolat kurti grožį ir džiuginti kitus.

Kiek metų šia veikla užsiimate?

Floristikos veikla užsiimu jau 6 metus, ir nors iš pradžių tai buvo tik nauja specialybė, ji netruko tapti didžiausiu mano pomėgiu. Didelį džiaugsmą man teikia galimybė perduoti savo žinias ir įgūdžius kitiems.

Šiuo metu dirbu Šv. Benedikto gimnazijoje pradinių klasių mokytoja ir vadovauju floristikos studijai. Čia galiu su jaunaisiais floristais pasidalinti savo meile gėlėms ir kompozicijų kūrimui. Kiekviena pamoka yra tarsi mažas stebuklas, kai matau, kaip mokinių akys nušvinta, atradus naujus floristikos pasaulio niuansus. Būrelio veikla suteikia man galimybę ne tik kurti, bet ir įkvėpti kitus, skatinti jų kūrybiškumą bei estetinio suvokimo ugdymą.

Kiek laiko per dieną skiriate šiai veiklai?

Floristikai stengiuosi skirti laiko beveik kasdien, nes tai ne tik mano darbas, bet ir aistra, kurią nuolat puoselėju. Kiekvieną dieną stebiu socialinius tinklus, kad būčiau nuolat informuota apie naujausias floristikos pasaulio tendencijas, idėjas ir įkvėpimus.

Kartą per savaitę ruošiuosi darbui būrelyje – floristikos studijoje, nes noriu, kad kiekviena pamoka mokiniams būtų ne tik naudinga, bet ir įdomi. Tad kas kartą stengiuosi sugalvoti kažką naujo ir įdomaus – tiek kūrybinių užduočių, tiek naujos technikos išbandymų. Tai ne tik leidžia mokiniams tobulėti, bet ir man pačiai kelia iššūkius bei praturtina kasdienę rutiną.

Ar esate dalyvavusi kokiuose nors konkursuose?

Deja, kol kas neteko dalyvauti jokiuose floristikos konkursuose. Tiesiog dar nesu turėjusi tam tinkamos progos. Nors visada svajojau išbandyti savo jėgas tokiose kūrybinėse varžybose, gyvenimo aplinkybės ir darbas kol kas neleido skirti laiko konkursams.

Manau, kad dalyvavimas konkursuose būtų puiki galimybė išbandyti savo įgūdžius ir gauti vertingų įžvalgų iš kitų kūrybiškų žmonių.

Ką Jums reiškia floristika?

Floristika man yra ne tik meno šaka, bet ir gilus emocinis ir dvasinis procesas. Tai tarsi meditacija, kurioje harmonija, spalvos, formos ir kvapai susilieja į vieną. Kūrybos akimirkomis pamirštu viską aplinkui: laiką, vietą, netgi kasdienius rūpesčius. Tik būnu čia ir dabar, su gėlėmis, augalais ir savo kūrybine energija. Kiekviena kompozicija tampa asmenine kelione, kur kiekvienas elementas – nuo subtilios žiedlapio linijos iki gaivaus žalumo turi savo reikšmę ir prisideda prie bendros visumos.

Kaip nutiko taip, jog pasirinkote pedagogo, o ne floristo kelią?

Galbūt floristika visada buvo mano slapta meilė, tačiau pedagogika tapo mano gyvenimo pašaukimu. Ir dabar, kai dirbu su vaikais, jie man suteikia tą pačią ramybę ir džiaugsmą, kokį jaučiau, kai leisdavau savo rankoms sukurti gėlių kompozicijas. Pedagogika ir floristika, atrodo, gali ir turi egzistuoti viena šalia kitos, nes jos abi remiasi tuo pačiu principu – kurti ir dalintis grožiu, žiniomis ir šviesa.

Sakoma, kad geras mokinys turi pralenkti savo mokytoją. Ar nebijote ir ar norėtumėte užsiauginti konkurentą / konkurentę?

Tikriausiai vienas didžiausių pedagoginio darbo džiaugsmų ir iššūkių – tai žinoti, kad tavo mokiniai turi potencialą tave pranokti. Kiekvienas mokytojas paslapčia nori, kad jo mokiniai ne tik pasiektų, bet ir viršytų tai, ką jis pats sugebėjo. Juk tik tuomet, kai mokiniai pradeda kurti kažką geriau, galima kalbėti apie tikrąją pedagogikos vertę. Jei mano mokiniai pralenks mane, tai nebus nesėkmė – tai bus mano didžiausias pasiekimas, nes tai reiškia, kad aš ne tik suteikiau žinių, bet ir įkvėpiau juos siekti daugiau, tobulėti, ieškoti savo unikalios kūrybinės kalbos.

Papasakokite plačiau apie Šv. Benedikto gimnazijoje veikiančią floristikos studiją? Ką šiuo metu kuriate ar ko mokotės kartu su vaikais?

Šv. Benedikto gimnazijoje veikianti floristikos studija yra tikras kūrybos ir grožio kampelis, kur kiekvienas mokinys gali pasinerti į nuostabų floristikos pasaulį. Šiuo metu mūsų studija gyvena ypatinga kalėdine nuotaika – ji pripildo erdvę šviesos, džiaugsmo ir magijos. Kartu su vaikais kuriame kalėdines kompozicijas, kurios ne tik puošia mūsų gimnazijos erdves, bet ir įneša šventinės dvasios į kiekvieną kampelį.

Mūsų veikla yra labai įvairiapusė. Kiekvienas užsiėmimas – tai naujas atradimas, naujas mokymosi etapas. Vaikai, naudodami įvairią techniką ir medžiagas, mokosi kurti įvairias kalėdines puokštes, vainikus, dekoracijas. Šis procesas ne tik ugdo jų kūrybiškumą, bet ir moko kruopštumo, estetikos jausmo bei darbo su gamtinėmis medžiagomis subtilybių. Jie sužino, kaip derinti spalvas, formas, tekstūras, kaip parinkti tinkamas medžiagas, kad kompozicijos būtų ne tik gražios, bet ir ilgaamžės.

Be kūrybinio darbo mūsų studijoje, taip pat stengiamės praplėsti savo akiratį ir iš kitų šaltinių įgyti įkvėpimo, todėl dažnai lankomės Alytuje įsikūrusiose gėlių ir floristikos parduotuvėse, kur galime stebėti profesionalių floristų darbą, susipažinti su naujausiomis tendencijomis ir gauti vertingų patarimų. Šios išvykos ne tik praturtina mūsų žinias, bet ir suteikia vaikams galimybę pamatyti, kaip jų aistra floristikai gali tapti profesionaliu amatu.

Neatsiejama mūsų veiklos dalis – stebėti Alytaus miesto kalėdinių pasipuošimų tendencijas. Vaikai atidžiai analizuoja miesto puošybą, semiasi idėjų ir įkvėpimo savo kūrybai.

Kas iš žinomų floristų Jums šiandien yra sektinas pavyzdys, iš kurio pati mokotės?

Vienareikšmiškai – floristas Javier Feliu. Besimokydama Alytaus profesinio rengimo centre, turėjau neįkainojamą galimybę pasinaudoti „Erasmus+“ programa ir vienam mėnesiui vykti į Valensiją (Ispanija), kur atlikau praktiką pas Javier. Tai buvo ne tik puikus profesinis iššūkis, bet ir nuostabi patirtis, kuri iki šiol įkvepia mano kūrybą.

J. Feliu ir jo šeimos įkurtas gėlių verslas „Flores Feliu“ tapo tikru mano mokytoju ir įkvėpimo šaltiniu. Jo gebėjimas kurti išskirtines kompozicijas, derinti tradicijas su modernia technika ir kartu išlaikyti šiltą ir draugišką šeimos verslo atmosferą mane labai sužavėjo. Būtent prieš Kalėdas atvykusi į Valensiją, turėjau nuostabią galimybę pamatyti, kaip šis miestas ruošiasi šventėms. Valensijos gyventojų entuziazmas, jų meilė šventėms ir kūrybiškumas Kalėdų laikotarpiu paliko neišdildomą įspūdį.

J. Feliu mane ne tik išmokė naujos floristikos technikos, bet ir parodė, kaip svarbu yra į kiekvieną savo darbą įdėti savo širdį. Jo požiūris į floristiką kaip į meną mane nuolat motyvuoja. Nepaisant atstumo, iki šiol palaikome ryšius – dalijamės idėjomis, patarimais, o kartais tiesiog kalbamės apie floristikos pasaulio naujienas. Jo pamokos ir patarimai yra neįkainojami, ir aš didžiuojuosi, kad turėjau galimybę mokytis iš tokio talentingo ir atsidavusio floristo.

Pati įmantriausia ar keisčiausia gėlių kompozicija / puokštė, kurią Jums teko kurti?

Vienas iš įsimintiniausių ir įmantriausių gėlių kompozicijų, kurias teko kurti Valensijoje, buvo per mano praktiką pas J. Feliu prieš pat Kalėdas. Tai buvo ne tik iššūkis, bet ir puiki galimybė pritaikyti viską, ko išmokau per savo floristikos studijas, bei įgyti naujos patirties.

Valensijoje Kalėdos (isp. Navidad) yra ypatingas laikas, ir gyventojai labai daug dėmesio skiria šventiniam dekoravimui. Vieną dieną Javier man patikėjo sukurti kompoziciją, kuri turėjo papuošti svarbų miesto objektą.

Ką pradžiuginate savo kurtomis gėlių kompozicijomis ar puokštėmis?

Artimuosius ir draugus. Kiekviena mano sukurta kompozicija yra ne tik estetiškai graži, bet ir turi gilų emocinį ryšį su tais, kam ji skirta. Man tai yra būdas išreikšti savo meilę, dėkingumą ir šilumą tiems, kurie man yra brangūs.

Kiekvieną kartą, kai ruošiu puokštę ar kompoziciją, stengiuosi į ją įdėti dalelę savo širdies. Pavyzdžiui, gimtadieniams aš renku ypatingas gėles, kurios atspindi asmenybę ir pomėgius to žmogaus, kuriam jos bus skirtos. Kalėdų metu kuriu vainikus ir stalo dekoracijas.

Mano draugai ir šeimos nariai žino, kad kiekviena mano sukurta puokštė ar kompozicija yra unikali ir specialiai jiems skirta. Tai yra mano būdas parodyti, kad galvoju apie juos.

Su kokiomis medžiagomis Jums labiausiai patinka dirbti?

Dirbti su gyvomis gėlėmis ir gamtoje natūraliai augančiais augalais man yra tikras malonumas ir įkvėpimo šaltinis. Gyvos gėlės turi ypatingą žavesį, kurį sunku aprašyti – jų spalvos, kvapai ir tekstūros suteikia kūrybai unikalumo ir gyvybingumo.

Vienas iš mano mėgstamiausių užsiėmimų – rinkti ir naudoti natūraliai augančius augalus. Kiekvienais metais pati prisirenku laukinių augalų ir gėlių, kuriuos įtraukiu į savo kompozicijas. Tai ne tik suteikia kūrybai autentiškumo, bet ir leidžia man būti arčiau gamtos. Natūraliai augančių augalų naudojimas skatina ekologinį sąmoningumą ir skatina vertinti bei saugoti mūsų aplinką.

Kokios gėlės yra Jūsų mėgstamiausios ir kodėl?

Lauko gėlės ir jurginai. Lauko gėlės mane visada žavėjo savo paprastumu ir natūraliu grožiu. Jos auga laisvai, be žmogaus įsikišimo, ir tai suteikia joms ypatingą autentiškumą.

Jurginai yra dar viena mano didelė meilė. Šios gėlės yra ypatingos dėl savo įspūdingų žiedų, kurie būna įvairiausių spalvų ir formų. Auginame jurginus kartu su mama mūsų sodyboje ir tai yra viena iš mūsų mėgstamiausių bendros veiklos rūšių. Kiekvieną pavasarį ir vasarą kartu rūpinamės jurginais, stebime, kaip jie auga ir žydi. Tai mums suteikia ne tik džiaugsmą, bet ir stiprina mūsų ryšį.

#ALYTUS#MOKYTOJA#FLORISTIKA